נבחנת חלוקת מכסות ליבוא בפטור ממכס של בשר טרי ליצרנים קטנים ובינוניים בלבד

בקרוב יפתח משרד הכלכלה והתעשייה בהליך של שימוע בנושא הפחתת המכסים בשתי הקצאות, לאחר שאלה כמעט ולא נוצלו


10:31 ,11.01.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

משרד הכלכלה והתעשייה משלים את חלוקת מכסות היבוא הפטורות ממכס של בשר טרי בכמות של כ-7,000 טון, בשתי הקצאות בנות 3,500 כל אחת; אחת כעת והשנייה במהלך המחצית השנייה של השנה.

 

במשרד הכלכלה מציינים כי עד כה, על אף שלא מדובר בהליך חדש, כמעט ולא נוצלו המכסות בשל קשיים שונים בתחום יבוא זה, אולם לאחרונה חלה התעוררות בשוק יבוא בשר טרי ומורגש ביקוש מוגבר למכסות.

 

חלוקת המכסות נועדה לפתוח את השוק ליבוא, להרחיב את מגוון המוצרים ולהביא לתחרות בין היצרנים השונים, שצפויה להביא להורדת מחירים.

 

בשל מאפייני השוק, ובמטרה לייצר תחרות משמעותית, ערכה לאחרונה הרשות להגבלים עסקיים, לבקשת משרד הכלכלה, בחינה של הענף והמליצה למשרד לעצור כרגע את חלוקת המכסות ולצאת לשימוע, במסגרתו תיבחן האפשרות לחלק את המכסות ליצרנים הקטנים והבינוניים בלבד ולמנוע חלוקתן ליצרנים המובילים בשוק.

 

המלצת הרשות מבוססת על ממצאי הבדיקה, לפיהם מתן מכסות יבוא פטורות ממכס ליצרנים המקומיים הגדולים (תנובה, דבאח), עשויה לפגוע בתחרות ולהגדיל את הריכוזיות בענף. 

 

הרשות להגבלים עסקיים המליצה לאפשר קבלת מכסות אך ורק ליבואנים וליצרנים קטנים ובינוניים, כדי להגדיל את התחרות בשוק ריכוזי זה, שלמעשה נשלט על ידי שני יצרנים מקומיים ובכך להביא להפחתת מחירים פוטנציאלית.

 

במקביל למאמצי הוזלת המחירים במסלול פטור ממכס, בוחן משרד הכלכלה מתן מענק לבתי מטבחיים מקומיים קטנים ובינוניים, שיאפשר להם לשדרג את היכולות שלהם ולהתחרות בצורה טובה יותר בשוק המקומי.