המשרד להגנת הסביבה: יש לנו שליטה על אירוע הזיהום

בהערכת המצב הציגו אנשי המקצוע תחזית שלפיה ביום שלישי תתחיל סערה נוספת עם גלים גבוהים וייתכן כי גושי זפת שנמצאים כעת על הסלעים בחוף, יינתקו ויוסעו עם הזרמים לחופים סמוכים


10:37 ,21.02.2021 מאת: מערכת פורט2פורט

השרה להגנת הסביבה הגיעה אמש (שבת) לחדר המצב של המשרד להגנת הסביבה בחיפה, וקיימה יחד עם מנכ״ל המשרד, דוד יהלומי, הערכת מצב עם נציגי הרשויות המקומיות, איגודי ערים לאיכות סביבה, עמותת אקואושן וכלל הגופים הרלוונטיים.

 

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: ״מרגש מאוד לראות את המתנדבים היום שהשתתפו במבצעי הניקיון. אני רוצה לציין שיש לנו כרגע שליטה על האירוע, למרות שמדובר באירוע מורכב ביותר. טיסת הסיור שהוצאנו הבוקר גילתה שלא נראו יותר כתמי זפת בים שזה מצב מעודד. אנחנו מגייסים את המשאבים, הקרן למניעת זיהום ים כבר אישרה את הסיוע התקציבי לרשויות, ובימים הקרובים נעביר את הסיוע בפועל״.

 

מכיוון שמדובר באירוע שבו הזיהום הוא בצורת זפת חצי מוצקה או מוצקה לגמרי הדרך הנכונה לפינוי הפסולת מהחופים היא בניקוי ידני, תוך הפרדה ככל הניתן בין הפסולת השמנית לחול ולפסולת הרגילה.

 

״היום הפעלנו באמצעות המערך שהכשרנו עם עמותת אקואושן כ-4,000 מתנדבים, שפעלו כולם לפי ההנחיות שלנו. גם אנחנו וגם יתר הגופים קראנו למתנדבים לפעול אך ורק בתיאום בשלוש דרכים: או דרך הרשויות המקומיות, או דרך רשות הטבע והגנים או דרך עמותת אקואושן בשיתוף עם המשרד. אני יודעת שכולם רוצים לסייע, אבל זפת היא חומר מסוכן. חובה לפעול בזהירות ובאחריות״.

 

בהערכת המצב הציגו אנשי המקצוע תחזית שלפיה ביום שלישי תתחיל סערה נוספת עם גלים גבוהים ומשום כך, ייתכן מצב בו גושי זפת שנמצאים כעת על הסלעים בחוף, יינתקו ויוסעו עם הזרמים לחופים סמוכים.

 

האחריות לניקיון בחופים מוטלת על הרשויות המקומיות, והמשרד להגנת הסביבה ציין בהערכת המצב כי הוא לרשותן כדי להנחות ולתת ביטחון וכן לארגן תקציבים למימון הפעולות. בשלב זה הפסולת שנאספה ממתינה במשטחים ייעודיים בעורף החופים, ואנו בוחנים פתרונות שונים לטיפול בפסולת, גם באמצעות החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה. המשרד יעשה כל מה שניתן כדי לקדם פתרונות סביבתיים מהירים.