המשרד להגנ״ס: יש להפחית לחצים ממפרץ אילת

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: ״בימים אלה מתקיים לבקשתנו דיון ממשלתי בנושא ההסכם המסחרי שעליו חתמה חברת קצא״א ופוטנציאל הסיכון שלו לשונית. נתוני דוח הניטור מדגישים עד כמה אנו זקוקים לחשיבה מחדש על סדרי העדיפויות הלאומיים בהגנה על הסביבה הימית במפרץ אילת״


08:24 ,12.09.2021 מאת: מערכת פורט2פורט

המשרד להגנת הסביבה מפרסם את דוח הניטור הלאומי של מפרץ אילת לשנת 2020, המבוצע על ידי המכון הבין-אוניברסיטאי באילת במימון המשרד להגנת הסביבה באמצעות הקרן למניעת זיהום ים, ובהנחיית ועד מנהל מדעי שבראשו המדענית הראשית של  המשרד להגנת הסביבה, פרופ׳ נגה קרונפלד-שור.

 

ממצאי דוח זה, אשר הגישו ד״ר יונתן שקד ופרופ' אמציה גנין, שופכים אור לראשונה על היקף הלחצים שבהם מצויה הסביבה הימית במפרץ אילת, לרבות ההשפעות ההרסניות של סערת החורף הקיצונית שהתרחשה באילת במארס 2020 (בהמשך לממצאים הראשוניים שפרסם המשרד להגנת הסביבה במאי 2020).

 

עיקרי הממצאים מצביעים על פגיעה בשוניות האלמוגים, הן בשל שבירת אלמוגים וכיסויים בחול שהורחף על-ידי הגלים, והן בשל פגיעת פסולת וחלקי תשתית שנסחפו מהחופים אל הים בעקבות הסערה. הפגיעה המשוערת המדודה היא עד כדי 22% הפחתה בשטח האלמוגים הבריא ואולי אף יותר בשונית הרדודה.

 

בנוסף, גם השנה נמשכת העלייה בטמפרטורת המים העמוקים ובטמפרטורת פני הים. הטמפרטורה המרבית שנמדדה מעל שונית האלמוגים בשנת 2020 הייתה הגבוהה ביותר שנמדדה מאז תחילת הניטור, ועמדה על 29.1 מעלות צלזיוס (הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנמדדה לפני כן הייתה ב-2012 ועמדה על 28.4 מעלות).

 

השפעות הסערה עולות גם מממצאי דוח ניטור הפסולת הימית, המבוצע על ידי החברה לחקר ימים ואגמים בים התיכון ובמפרץ אילת. דוח זה נעשה במימון משותף של תוכנית ״חוף נקי״ של המשרד להגנת הסביבה כן ושל משרד האנרגיה במסגרת הניטור הלאומי של ישראל, זו השנה הרביעית ברציפות.

 

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: ״שונית האלמוגים במפרץ אילת היא נכס טבע בעל חשיבות עולמית. במארס 2020 פגעה סערה הרסנית בצפון מפרץ אילת וגרמה לנזק של 22% ויותר לכיסוי האלמוגים. בשל משבר האקלים, תדירות ועוצמת סערות כאלה צפויה לגדול, וקצב התחממות מי הים מהיר פי שלושה מהממוצע העולמי. היום, יותר מתמיד, עלינו להפחית לחצים מהים באילת בכלל ומשונית האלמוגים בפרט. בימים אלה מתקיים לבקשתנו דיון ממשלתי בנושא ההסכם המסחרי שעליו חתמה חברת קצא״א ופוטנציאל הסיכון שלו לשונית. נתוני דוח הניטור מדגישים עד כמה אנו זקוקים לחשיבה מחדש על סדרי העדיפויות הלאומיים בהגנה על הסביבה הימית במפרץ אילת״.