משרד הכלכלה והבורסה לניירות ערך משיקים מדד ת״א - תעשייה

המדד כולל למעלה מ-80 חברות תעשייתיות ממגוון ענפי הכלכלה הישראלית. שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: ״התעשייה הישראלית המתאפיינת בחדשנות פורצת דרך, היא לא רק מקור לגאווה לאומית אלא גם השקעה כדאית


11:01 ,08.04.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

דירקטוריון הבורסה לניירות ערך אישר לאחרונה השקת מדד מניות חדש בשיתוף משרד הכלכלה והתעשייה, שיכלול את החברות התעשייתיות הנסחרות בבורסה. במדד החדש, מדד ת״א-תעשייה, נכללות למעלה מ-80 חברות מתחומי תעשייה שונים בפריסה רחבה והוא יאפשר השקעה בהזדמנויות הצמיחה הגלומות בתעשייה הישראלית. במשרד הכלכלה והתעשייה ובבורסה לני״ע צופים כי המדד יהווה תמריץ נוסף לחברות תעשייתיות פרטיות לבחון אפיקי מימון חוץ-בנקאיים וחוץ-ממשלתיים ולגייס משקיעים באמצעות הנפקה בבורסה הישראלית. 

 

כאמור, המדד החדש מורכב ממניותיהן של למעלה מ-80 חברות, בעלות שווי שוק כולל של למעלה מרבע מיליארד שקליםממגוון מגוון ענפי תעשייה, בהם: תרופות, אלקטרוניקה ואופטיקה, מתכת ומוצריה, תעשייה ביטחונית, אופנה והלבשה. על מנת לתת ביטוי לחברות יצרניות בגודל בינוני וקטן וכן כדי להשיג פיזור רחב, נקבעה תקרת משקל מקסימלית של 3% למנייה בודדת. 

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי מדד ת״א-תעשייה יושק בכנס משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולבורסה לניירות ערך אשר ייערך ב- 25 באפריל, במסגרתו יוצגו כלים נוספים לטובת קידום התעשייה הישראלית ומינוף אפיקי ההשקעה בבורסה לטובת גיוס משקיעים והרחבת הפעילות הכלכלית של חברות התעשייה. המועד הקובע לקביעת הרכב המדד יהיה תום המסחר, ב-12 באפריל 2018. 

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי המדד החדש משקף נאמנה את התדמית של מדינת ישראל כאומת טכנולוגיה וחדשנות, ומאופיין בדומיננטיות של חברות מענף ההייטק, הכולל גם חברות יצרניות מענפי הטכנולוגיה והביומד. משקל המניות מענף-על הייטק במדד קרוב ל-50% (28% חברות טכנולוגיה ו-20% חברות ביומד - סה״כ משקל של 48%). משקל חברות התעשייה המסורתיות עומד על 52%.

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: ״התעשייה הישראלית המתאפיינת בחדשנות פורצת דרך, היא לא רק מקור לגאווה לאומית אלא גם השקעה כדאית. השקת המדד תהווה אפיק השקעה לגופים מקומיים ובינלאומיים, המעוניינים להיחשף לתעשייה הישראלית. על רקע התמורות הכלכליות ועלייתה של החשיבות הטכנולוגית, היצירתיות הישראלית תהווה מוקד משיכה למשקיעים וכך תגדיל את כדאיות ההנפקה בבורסה בתל אביב ותיתן תמריץ נוסף לגיוסים והנפקות שיתורגמו להשקעות במשק ולתמיכה בצמיחה״. 

 

מנכ״ל הבורסה, איתי בן זאב, אמר: ״אנו גאים להשיק יחד עם משרד הכלכלה והתעשייה את המדד החדש אשר משקף את עוצמתה של התעשייה תוצרת כחול לבן ויאפשר לציבור המשקיעים להיות חלק מהצלחתה של הכלכלה הישראלית. אני מברך על שיתוף הפעולה עם שר הכלכלה והתעשייה ואנו מקווים כי השקת המדד יעודד חברות ישראליות, הן מהתעשייה המסורתית והן מתחום ההייטק והביומד, להנפיק בבורסה בת״א. המדד החדש אף עונה על צרכי השוק ועל הביקוש לנכסי בסיס נוספים להשקעה וכן מאפשר הזדמנות לחשיפה גם לחברות הקטנות והבינוניות. אנו מקווים כי משרד הכלכלה והתעשייה ימשיך לפעול לקידום התעשייה, לטובת ציבור המשקיעים והמשק הישראלי כולו״.