מש׳ הכלכלה: כמות ההלוואות בערבות מדינה עלתה פי 4 במהלך הימים האחרונים

המשרד יצא הבוקר בקריאה לעסקים להיזהר מגורמים שונים הפועלים תוך כדי הטעיית הציבור כשמציגים עצמם כמי שפועל מטעם הקרן בערבות מדינה. מציינים: במקום להשתמש במעאכרים אפשר להיעזר בשירות מעוף בעלות של 100 שקל


12:19 ,26.03.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה יצאה הבוקר (ה׳) בקריאה לעסקים להיזהר מגורמים שונים הפועלים תוך כדי הטעיית הציבור כשמציגים עצמם כמי שפועל מטעם הקרן בערבות מדינה, כמי שנותן אישורים עקרוניים מטעם הקרן או מבטיחים תנאי הלוואה בקרן וגובים עבור שירותים אלו סכומים מופרזים. 

 

הקריאה יוצאת על רקע פרסומים רבים שצצו ברשת, עם התפשטות נגיף הקורונה בישראל, על פיהן מעכרים וגורמים שאינם בעלי סמכא משווקים הלוואות וליווי הלוואות מטעם הקרנות בערבות מדינה במחירים מופרזים וללא האישורים המתאימים.

 

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: ״הרשות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה פועלת להעמיד מגוון כלי סיוע לעסקים בכלל ובתקופת משבר הקורונה בפרט. בימים אלו מתגבשים הפרטים האחרונים לתוכנית סיוע מקיפה למגזר העסקי וכבר עתה ניתן להסתייע בקרן הלוואות בערבות מדינה לעסקים שנפגעו מהקורונה, אולם צר לי שיש כאלה שפועלים לנצל את שעתם הקשה של העסקים ולגבות מחירים מופקעים. לכן אני מזמין את העסקים לוותר על המעאכרים ולהיעזר במוקדי הסיוע של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ברחבי הארץ״.

 

בהמשך לכך, מבהיר המשרד כי מטעם הקרן פועלים שני גופים מתאמים והם בלבד מוסמכים לתת מענה בשם הקרן, חברות גיזה ו- BDSK. בנוסף, על מנת לסייע לבעלי עסקים בהגשת הבקשות לקרן, שירותי המעוף עומדים לשירותם בעלות מסובסדת של 100 שקל (117 ₪ כולל מע״מ). בשבועות האחרונים כמות הבקשות להלוואה מהקרן קפץ בכ-400% ועל פי ההערכות צפוי להמשיך לגדול במאות אחוזים עד לערב חג הפסח.

 

כחלק מכלי הסיוע אותם מציעה המדינה, בחודשים שחלפו נפתח מסלול מיוחד שיעזור לעסקים להתמודד עם קשיים בתזרים המזומנים בעקבות המגבלות הקיימות על הפעילות העסקית. הקרן להלוואות בערבות מדינה מעמידה מסלול מזורז לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו מההשלכות של המשבר. במסגרת המסלול הייעודי יועמדו הלוואות באמצעות הבנקים בשיעור מוגדל של ערבות המדינה ובטחונות נמוכים.

 

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה מפעילה באמצעות מעוף מוקד חירום טלפוני לסיוע לעסקים בהתמודדות עם השפעות של נגיף הקורונה. ליצירת קשר טלפוני: 8794*.