נחתם הסכם המסדיר את זכויות עובדי רשות האוכלוסין

ההסכם מסדיר חלוקת מענקים ותגמולי שכר שונים לכ-700 עובדי המטה ולשכות מנהל האוכלוסין ברחבי הארץ. ההסכם כולל הרחבת ימי קבלת הקהל בלשכות בשעות אחה״צ


13:35 ,10.12.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שר הפנים אריה דרעי, סגן שר האוצר יצחק כהן, הממונה על השכר באוצר ערן יעקב, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופ' שלמה מור יוסף ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי חתמו על הסכם קיבוצי היסטורי המסדיר לראשונה את זכויות מאות עובדי הרשות בעידן הנפקת התעודות הביומטריות. במקביל, ההסכם כולל הרחבת שעות קבלת הקהל בלשכות.

 

ההסכם, שתוקפו עד לסוף שנת 2020, חל על כ-600 עובדי לשכות מנהל האוכלוסין הפרוסות ברחבי הארץ ועל כ-100 מעובדי מטה הרשות הממוקם בירושלים. ההסכם יסדיר את העבודה על תעודות הזהות והדרכונים הביומטריים על פי "החוק הביומטרי" שאושר מוקדם יותר השנה. במסגרת זאת נקבעו הוראות הנוגעות לשעות הפעילות של העובדים בשעות אחר הצהריים והערב, והתגמול הראוי על עבודתם. זאת בייחוד לאור העומסים הכבדים שנוצרו בלשכות בתקופה האחרונה והגדלת כמות הזמן הנדרשת להנפקת התעודות החדשות.

 

חלקו הראשון של ההסכם קובע כי עבור תקופת הפיילוט הביומטרית (במחצית הראשונה של 2017) יקבלו עובדי הלשכות מענק חד פעמי בגובה 8,000 שקל. עובדי המטה המוצבים במרכז המידע של הרשות, עובדי אגף רישום ומעמד ועובדי יחידת ארבל (האמונים על ההכנה הפיזית של התעודות) יקבלו אף הם מענק בגובה דומה. שאר עובדי המטה יקבלו מענק בגובה 5,000 שקל.

 

עוד נקבע בחלקו הראשון של ההסכם כי בגין הכנסת האלמנט הביומטרי למערכות יקבלו עובדי הלשכות תוספת שכר חודשית קבועה בגובה 833 שקל. עובדים אחרים כגון עובדי המטה יקבלו תוספת בגובה 500 שקל.

 

חלקו השני של ההסכם טומן בחובו בשורה לציבור הישראלי, שכן הוא מסדיר ומאפשר להוציא לפועל את התוכנית להרחבת זמן קבלת הקהל בלשכות מנהל האוכלוסין, אשר כיום נפתחות פעמיים בשבוע גם בשעות אחר הצהריים. ההסכם יאפשר את פתיחתן עד ארבע פעמים בשבוע בשעות אחר הצהריים.

 

הצדדים הסכימו על הגדלת הסכום שיקבלו מי שיעבדו בזמן קבלת קהל אחר הצהריים, מ-72 שקל ל-96.5 שקל. ההסכם מסדיר לראשונה גם תגמול עבור תורנות ערב, שנקבע על 96.5 שקל.

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר במעמד החתימה: "העובדים המסורים ברשות האוכלוסין הם המפתח לשירות איכותי המוענק לאזרחי ישראל. ההסכם ההיסטורי עליו חתמנו היום מחזק את מעמד העובדים ומתאים את תנאי העסקתם לשינויים הטכנולוגיים במערך הנפקת התעודות. במקביל הוא גם מאפשר יציאה לדרך חדשה בה הציבור ייהנה משירות משודרג, מקצועי ויעיל - לאורך מספר רב יותר של שעות".

 

שר הפנים, אריה דרעי, הצטרף לדברי ניסנקורן ואמר: ״מדובר בהסכם רב משמעות שייתן לעובדים את מה שמגיע להם לאחר משא ומתן ארוך. ההסכם יתגמל באופן ראוי והוגן את מאות עובדי רשות האוכלוסין, הפועלים יום יום ללא לאות למתן שירות מצוין ומבצעים את עבודתם על הצד הטוב ביותר״.