סימנט: בדיקה דחופה בחשד לאינטרסים זרים של הממונה על היטלי הסחר

יבואנית המלט פנתה בבהילות למבקר המדינה וביקשה לפתוח בבדיקה דחופה בחשד לאינטרסים זרים של הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה. טוענת: חשש אמיתי שבעקבות ההתנהלות החריגה של הממונה מחירי המלט בישראל יזנקו ב-30%


12:03 ,26.04.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

יבואנית המלט סימנט העבירה ביום ה׳, 23/4/2020, פנייה בהולה למבקר המדינה בבקשה לפתוח בבדיקה מהירה של ההתנהלות החריגה של הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה המבטאת על פניה שיקולים זרים ואי תקינות רבתי בניסיון למגר את התחרות בשוק המלט בישראל. בחברה מתריעים כי המלצתו של דני טל מהשבוע האחרון להטיל היטל היצף בגובה של כ-30% על מלט מיובא תגרום לזינוק מחירי המלט בישראל.  עדות לאי סדרים המעלים חשד להתנהלות הממונה נמצאו כבר בפתיחת החקירה של הממונה כשזו התבצעה ללא סמכות ובסופה הממונה הזדרז להמליץ על השתת היטל היצף, המלצה שכבר נדחתה בעבר פה אחד על ידי הוועדה המייעצת המקצועית.

 

בחברה טוענים כי המחטף שמוביל הממונה יגרום להתייקרות של כ-300 מיליון שקל בשנה לרוכשי הדירות כשהמרוויח העיקרי מההתייקרויות יהיה המיליארד האמריקאי לן בלווטניק, בעל השליטה בנשר ורווחי נשר צפויים לזנק בכ-70% בעקבות המלצת הממונה על היטלי הסחר. ״התנהלות הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה מסבה נזק כבד למשק ומנוגדת לכל נורמה של מנהל תקין - המחטף שהוא מנסה להוביל מעלה חשד לניקיון כפיים ולאינטרסים זרים המחייבים  בדיקה מהירה של גורם חיצוני ובלתי תלוי, כמו מבקר המדינה״, טוענים בסימנט.

 

סימנט: ״התנהלות הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה מסבה נזק כבד למשק ומנוגדת לכל נורמה של מנהל תקין. המחטף שמוביל הממונה יגרום להתייקרות של כ-300 מיליון שקל בשנה לרוכשי הדירות

 

בפנייה למבקר המדינה טוען עו״ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, המייצג את סימנט, כי הפנייה נעשית לאור התנהלות חריגה, המבטאת על פניה, שיקולים זרים ואי תקינות רבתי באחד העניינים המשקיים החשובים והמהותיים ביותר - ניסיון למגר את התחרות בשוק המלט בישראל.

לדברי שטרום, מאז החלה הפעילות של סימנט, בשנת 2016, והתחרות שהיא העמידה מול מונופול נשר, חווה סימנט ״דרך ייסורים״ של שלוש שנים בחקירות ונזקים מהליך שלא כדין המתנהל כנגד הייבוא לישראל.

 

״הליך זה החל ללא סמכות, ובסופו דחתה וועדה מייעצת המונה אנשי מקצוע את המלצת הממונה על היטלי סחר להשית היטל היצף בשיעור של כ-23% על יבוא מלט – דבר שהיה מייקר בעשרות אחוזים את מחירי המלט והבטון בישראל. הוועדה המייעצת פסקה כי אינה יכולה להתעלם מהמעמד המונופולי של נשר ומרווחיה העצומים, ולהטיל במצב זה היטל על ציבור הצרכנים הישראלי. חרף החלטת הוועדה, החליט השר להותיר את החקירה פתוחה וכחלוף חודשים ספורים הודיע הממונה על החלטתו ׳לבחון מחדש׳ את סוגיית ההיטל״, טוענים בסימנט.

 

 

״כתבנו לכם כבר אז כי מדובר בהחלטה פסולה אשר מעידה על כך שדעתו של הממונה נעולה. השבוע, למרבה הצער, גילינו שאכן צדקנו: הממונה המליץ בתום חקירה שגויה ומגמתית להשית היטל אף גבוה יותר מזה שהמליץ עליו בפעם הקודמת. כל זאת בלא שבדק אפילו אם קיים היצף לעת הזו. התנהלות זו של הממונה מסבה נזק כבד לסימנט ולמשק הישראלי בכלל. היא נוגדת כל נורמה של מנהל תקין ופוטנציאל הנזק שעוד עלול להיגרם ממנה הוא אדיר. לכן, נבקש מכם לבחון אותה בבהילות״, אומרים בסימנט.

 

מחברת סימנט נמסר עוד כי ״הממונה אפילו לא בחן אם מתקיים יבוא בהיצף כיום, אלא הסתמך על ממצאיו הבלתי רלוונטיים מלפני שלוש שנים. הממונה גם התעלם ממשבר הקורונה שפוקד אותנו והתייחס לממצאים מלפני שנה כאילו הם עדכניים למציאות הנוכחית.