משרד התחבורה השלים הערכותו לקראת המלחמה הצפויה בעירק

משרד התחבורה והתאגידים הקשורים אליו השלימו את הערכותם לשעת חרום, לקראת המלחמה הצפויה בעירק, כך הודיע אתמול (יום שני) שר התחבורה, צחי הנגבי. שר התחבורה מסר כי עם פתיחת המלחמה יפעיל משרדו מוקד חרום ארצי, מיוחד שיפעל 24 שעות ביממה. המוקד ירכז את כל פעולות מש


00:00 ,18.02.2003 מאת: מערכת פורט2פורט
הנגבי: מוקד חרום ארצי מיוחד יפעל 24 שעות ביממה

משרד התחבורה והתאגידים הקשורים אליו השלימו את הערכותם לשעת חרום, לקראת המלחמה הצפויה בעירק, כך הודיע אתמול (יום שני) שר התחבורה, צחי הנגבי.

שר התחבורה מסר כי עם פתיחת המלחמה יפעיל משרדו מוקד חרום ארצי, מיוחד שיפעל 24 שעות ביממה. המוקד ירכז את כל פעולות משרד התחבורה והגופים הקשורים אליו, ביבשה, באוויר ובים.

השר הנגבי ציין כי מערך המל"ח (משק לשעת חרום) שיפעיל משרד התחבורה הוא הגדול ביותר מבין כל משרדי הממשלה. המערך יכלול חמש רשויות: רשות עליונה לתחבורה, רשות לתובלה יבשתית, רשות להיסעים, רשות לתובלה ימית ורשות לתובלה אווירית.

עם הכרזת מצב חרום יצמצמו חברות התחבורה הציבוריות, כמו אגד ודן את פעילותן, בהתאם לתוכניות שהוכנו מראש והן תפעלנה על פי צורכי המשק לשעת חרום. עשרות חברות הסעה פרטיות שקיבלו הודעה על חיוניותן למערך המל"ח יעמידו לרשות המערך מאות אוטובוסים, שיופעלו בהתאם לצורך.

מע"צ תקצה עשרות כלי רכב כבדים וצמ"ה (ציוד מכני הנדסי) לרשות מערך החירום ותגייס קבלנים לעבודה בשעת חרום. קבלנים אלה יהיו זמינים לבצע באופן מיידי כל תיקון בתשתית הכבישים, במקרה של פגיעת טילים.

במסגרת הערכותה למלחמה, ערכה מע"צ ניתוח של צירים רגישים, העלולים להפגע מטילים ונבדקו פתרונות אפשריים להסטת התנועה לנתיבים חלופיים.

מערכות בקרת התנועה והמצלמות המוצבות בנתיבי איילון, ובצירים מרכזיים ישמשו את פיקוד העורף לזיהוי מיקום הפגיעה, במקרה של נפילות טילים.

גם רכבת ישראל ביצעה את כל הפעולות הנדרשות ונערכה למספר תרחישים אפשריים. עם הכרזת מצב חרום תצומצם תנועת רכבות הנוסעים והמטענים באופן ניכר ויופסקו קווים בלתי חיוניים.

הרכבת הכינה מבעוד מועד חדרים אטומים, בסמוך לכל תחנות הרכבת, שישמשו את הנוסעים בעת חרום. גם לעובדי הרכבת הוכשרו מקומות חלופיים, שיאפשרו להם להמשיך בעבודה בזמן חרום.

חברות התעופה הישראליות נערכו לשמש כקשר האווירי היחיד בין ישראל והעולם וזאת על סמך ההערכה כי כמעט כל חברות התעופה הזרות יפסיקו את טיסותיהן לישראל, מיד עם תחילת המתקפה בעירק.