סוכני המכס: החמרה בנהלי שחרור מזון ביבוא לישראל

מוחים על פרסום הנחייה חדשה שבוע טרם כניסתה לתוקף. קוראים להכנסת נוהלי עבודה חדשים עם קריטריונים ברורים ותקופת הסתגלות. משרד הבריאות בתגובה: הנהלים להגשת מסמכים מקוריים תקפים משנת 2000


00:00 ,17.11.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

מוחים על פרסום הנחייה חדשה שבוע טרם כניסתה לתוקף. קוראים להכנסת נוהלי עבודה חדשים עם קריטריונים ברורים ותקופת הסתגלות. משרד הבריאות בתגובה: הנהלים להגשת מסמכים מקוריים תקפים משנת 2000
 
אמיר שני, יו"ר ארגון הגג של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים פנה השבוע למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר איתן חי-עם, בנושא שחרור מזון מתחנת ההסגר חיפה. עותקים ממכתבו של מר שני הועברו לאוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, גד שפר, נשיא לשכת מסחר חיפה, יחזקאל דסקל, מנכ"ל איגוד לשכות המסחר, חנן וייסמן, יו"ר לשכת סוכני מכס חיפה והצפון וכן חיים עוז, סמנכ"ל חטיבות ענפיות, לשכת המסחר תל אביב
 
מר שני קובל במכתבו למנכ"ל משרד התחבורה על הנחייה אשר פורסמה בתחנת ההסגר של חיפה לפיה על היבואנים להגיש לבדיקת תחנת ההסגר אנליזות מקוריות בלבד לשם שחרור סחורות המזון. לדברי מר שני, ההנחיה, אשר פורסמה ב-8 לנובמבר ואשר אמורה להיכנס לתוקף שבוע מיום פרסומה – אינה מתירה לציבור היבואנים את הזמן הדרוש והיכולת להתארגן על מנת לעמוד בדרישות ההנחיה.
 
מר שני כותב למנכ"ל משרד התחבורה כי "ההחלטה לדרוש אנליזות מקוריות נלקחה בחופזה וללא לימוד האספקטים התפעוליים של מערכות סחר החוץ" והוא מבקש כי ההחלטה תישקל מחדש תוך התייחסות לקשיים המוטלים על קהיליית יבואני המזון נוכח הדרישות החדשות.
 
לטענת יו"ר ארגון הגג של סוכני המכס והמשלחים הבינ"ל, נכון היה עושה משרד הבריאות לו היה בוחן את הנושא מול הגורמים המקצועיים במגזר סחר חוץ ומאמץ, בכפוף ללימוד הבעיות, נהלי העבודה חדשים שבמסגרתם יקבעו קריטריונים ברורים לדרישות המשרד ותינתן לציבור היבואנים תקופת סובלנות סבירה של מספר חודשים לצורך התארגנות.
 
מר שני מוסיף וכותב למנכ"ל משרד הבריאות כי "הדרישות החדשות מטילות נטל כבד על ציבור היבואנים אשר יידרש לעמוד בעלויות אחסנה גבוהות בנמלים או במסופים וזאת עקב העדר אנליזות מקוריות".
 
מר שני מבהיר כי במרבית המקרים תיקי יבוא המוגשים לתחנת ההסגר לצורך שחרור כוללים רק העתקי מסמכים והעתק שטר מטען, שכן בלמעלה מ-50% מתיקי היבוא הניירת המקורית מגיעה ארצה רק אחרי הגעת המכולה, וזאת בשל שיטת התשלום עבור הסחורה המחייבת העברת מסמכי העסקה דרך הבנק של הספק.
 
מר שני מוסיף כי קבלת העתק האנליזות על ידי תחנת ההסגר מייעל ומשפר את תהליך שחרור הסחורות וחוסך בזמני אחסנה של הסחורות בנמלים דבר אשר חוסך לציבור היבואנים סכומים כסף גדולים ומאפשר ללקוח הסופי לקבל את הסחורות אשר כוללים במקרים רבים חומרי גלם עבור מפעלי ייצור.
 
מדוברות משרד הבריאות נמסר בתגובה כי "נוהלי שחרור משלוח מזון מתחנת הסגר משנת 2000 מחייבים את היבואן או בא כוחו להגיש בקשה לשחרור משלוח מהנמל הכוללת את כל המסמכים המקוריים. לא חלו שינויים והכבדה על תהליכי שחרור". עוד נמסר ממשרד הבריאות כי הודעת תחנת ההסגר בחיפה פורסמה במטרה לחדד ולייעל את תהליכי השחרור.