שר התמ"ת חתם בגרמניה על מזכר הבנות להרחבת השת"פ בתחומי אנרגיות מתחדשות

השרים דנו בהעשרת יחסי הסחר שבין ישראל לגרמניה, שדרוג שיתוף הפעולה במו"פ תעשייתי שבין המדינות וכן ביוזמה להקמת קבוצת עבודה משותפת למדענים הראשיים


00:00 ,19.01.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

השרים דנו בהעשרת יחסי הסחר שבין ישראל לגרמניה, שדרוג שיתוף הפעולה במו"פ תעשייתי שבין המדינות וכן ביוזמה להקמת קבוצת עבודה משותפת למדענים הראשיים

 
במסגרת ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם שישה משריו בגרמניה, נפגש שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר עם שר הכלכלה הגרמני, ריינר ברדרלה (Rainer Brüderle).
 
השר בן אליעזר, השר לנדאו והשר הגרמני המארח חתמו על מזכר הבנות להרחבת שיתוף פעולה בתחומי אנרגיות מתחדשות והכריזו על השקתו של פרויקט דגל בין המדינות. כמו כן הגדירו השרים את נושא הרכב החשמלי בפרט ואנרגיות המקטינות תלות בדלק בכלל כנושאים  בהם עניין משותף.
 
ממשרד התמ"ת נמסר כי ישראל וגרמניה הושפעו מהמשבר הכלכלי העולמי וכתוצאה מכך חלה ירידה של כ-16% במאזן הסחר שבין המדינות. למרות זאת ראו אור מספר פרויקטים משותפים בין המדינות בהם ביקור מנכ"ל דויטשה טלקום בארץ לפני כחודש והסכם הבנות בין 'דיוטשה טלקום' ומשרד המדען הראשי, וכן רכישתה של חברת 'סולל' על ידי חברת סימנס.
 
ינון אלרועי, הנספח המסחרי של משרד התמ"ת בגרמניה, מציין כי בשנה החולפת נפח המסחר בין המדינות קטן. בשנת 2009 עמד הייצוא מישראל לגרמניה על 1.2 מיליארד אירו, ירידה של כ-25% משנה קודמת, נוסף הייבוא מגרמניה עמד על 2.6 מיליארד אירו, ירידה של כ-20%.
 
בפגישה עם שר הכלכלה והטכנולוגיה, ריינר ברודרל, בה השתתפו השר בן אליעזר וכן שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו, דנו השרים בהעשרת יחסי הסחר שבין ישראל לגרמניה, שדרוג שיתוף הפעולה במו"פ תעשייתי שבין המדינות וכן ביוזמה להקמת קבוצת עבודה משותפת למדענים הראשיים בנושא של אנרגיות חלופיות.
 
השר בן אליעזר אמר בישיבה כי "בתקופה בה נרשמת ירידה בביקושים, חובה עלינו להאיר את התחומים בהם קיים פוטנציאל להרחבת השת"פ. לאור זאת סיכמנו על קיומו של יום חדשנות ישראלי בגרמניה בארגון משותף ובנוסף אנו מזמינים את שר הכלכלה להגיע לישראל בראש משלחת תעשיינים לתערוכת ביומד שתתקיים ביוני 2010".
 
עוד  צפוי שר התמ"ת להדגיש כי "ישראל מעוניינת בשדרוג מסגרת שתוף הפעולה הקיימת בין משרד התמ"ת ומשרד המדע והמחקר הגרמני לרמת הסכם בנושא שיתוף פעולה במחקר ובפיתוח התעשייתי. הסכם מסוג זה הינו הבסיס החוקי להענקת תמיכה פיננסית על ידי המדען הראשי לחברות הישראליות המבצעות שת"פ במו"פ התעשייתי עם חברות גרמניות. אשמח מאוד באם ניתן יהיה לסכם את ההסכם עד להגעתה של השרה לביקור בישראל בחודש הבא, ולהביא לחתימה בהיותה בארץ".