"להעדיף את הנגב בכלכלה הישראלית"

האלוף (מיל') אורן שחור, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר ונשיא ICC-ישראל, סייר בבאר שבע וניסה להבין כיצד הלחימה השפיעה על הפעילות העסקית באזור


12:03 ,17.08.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

האלוף (מיל') אורן שחור, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר ונשיא ICC-ישראל, סייר בשבוע שעבר בבאר שבע ביחד עם חברת נשיאות האיגוד נגה קובץ' ומנכ"ל ICC תום משגב, בכדי להביע הזדהות עם האזור ולבחון כיצד הלחימה בדרום השפיעה על הפעילות העסקית ועל אנשי העסקים באזור.

 

את המפגש פתח ראש מינהל הביטחון בעירית באר-שבע, עמית ריינגולד, שסיפק לנוכחים סיכום ראשוני של מבצע "צוק איתן": "במהלך המבצע נורו לעבר באר שבע 161 רקטות; 51 מהן יורטו בידי סוללת כיפת ברזל ורק 3 נפלו בתחום העיר וגרמו לנזקים ולפציעות של אזרחים. 2 בתים נהרסו כליל מפגיעות ישירות בשכונות שבהן יש בנייה קלה. בשכונות אלה אין מיגון תקני ולכן פיקוד העורף פיזר בהן 25 מגוניות".

 

על התנהגות האוכלוסייה הבאר שבעית הוסיף ריינגולד: "תושבי העיר הוכיחו חסינות ועמידות. הפעילות במקלטים היתה גדולה, כי יש בעיר 262 מקלטים ציבוריים, יותר מאשר בתל אביב. בנוסף לכך יש בעיר יותר מ- 2,800 מקלטים בבתים משותפים. היתה בעיה של חלק מהמקלטים הציבוריים, שבהם היתה פעילות חמורה של ונדליזם וציוד יקר נהרס, אחרי שהעירייה השקיעה שם כ-5 מיליון שקלים. ב-70 מקלטים אורגנו פעילויות של תרבות פנאי, וגם בני נוער דאגו לזקנים, שאינם ניידים, למזון ולתרופות".

 

נשיא לשכת המסחר והתעשייה בבאר שבע יוסי דלויה תאר את המציאות במילים קשות: "הסוחרים כאן סובלים כל השנה מהכנסות ירודות, והנה הגיע המבצע הצבאי ופגע בהכנסות בעוד 80%. נוצר מצב בנגב, שבו אין לבעלי העסקים הקטנים שום סיכוי להתקיים כלכלית. אחרי התקופה הקשה הזו, אנו זקוקים לתמריצים מהממשלה, כגון הפחתת המע"מ בעיר למשך חצי שנה עד ל-8% בלבד. זה יקנה כדאיות לקנות בבאר שבע ויזרים דם חדש לעסקים הקטנים. אנו חיים במציאות, שבה 90% מבוגרי אוניברסיטת בן גוריון בנגב והמכללות שבעיר אינם מוצאים כאן תעסוקה. המצב הזה חייב להשתנות בעידוד הממשלה, כדי שתיעצר בריחת המוחות הצעירים צפונה".

 

סגנית הנשיא של לשכת המסחר והתעשייה בבאר שבע ד"ר אירינה גלפנבאום ציינה, כי באזור פועלים 25,000 עסקים, מהם 2% גדולים, 9% בינוניים, והשאר עסקים קטנים.

 

סגן הנשיא של לשכת המסחר והתעשייה בבאר שבע ולרי מגירוב הציג מערך בינלאומי שבנה עבור בעלי העסקים במזרח אירופה, ובה אפליקציה חדשנית המאפשרת לתושבי מזרח אירופה, מדינות ערב וסין להירשם לכינוסים כלכליים ולקבוע פגיעות עסקיות מראש ולפני הכנסים עצמם.

 

קובץ' התרשמה מאיכות התעשייה בנגב וציינה: "צריך להביא את קול הדרום ללב של הממשלה ואכן חייבות להיות לאזור הטבות ייחודיות אחרי שנים של חיים בצל הרקטות".

 

שחור סיכם את הביקור: "הירידה של 80% בהכנסות של בעלי העסקים בבאר  שבע בעקבות מבצע 'צוק איתן' אכן מצריכה פעילות משותפת למען מס מופחת לבעלי העסקים באזור. צריך ללחוץ על שר הכלכלה נפתלי בנט. ראיתי כאן מטבחים במרכז הבניה דלויה, ואני לא מבין מדוע אין לו סניפים במרכז. אין ספק שצריך להזיז את גלגלי הביורוקרטיה ולתעדף את האזור. אני לא מבין, מדוע פער המחירים בין הדרום לבין המרכז גדול כל כך".

 

מנכ"ל הלשכה אריה קליינמן: "לפני המבצע רצו לבטל את משרות רכזי הביטחון השוטף ביישובי עוטף עזה, ועם תחילת המבצע מוכנה הממשלה לתת הכל ליישובי האזור המופגז ביותר במדינה".