נתב״ג: מחסור במאבטחים מוביל לביטולי טיסות באל על, ארקיע וישראייר

עקב מחסור חמור של כ-120 מאבטחים, חברות התעופה אל על, ארקיע וישראייר, נאלצות לבטל טיסות. במקביל, חברת אל על ביטלה 11 טיסות עקב סכסוך עבודה עם הטייסים


11:20 ,08.05.2022 מאת: מערכת פורט2פורט

עקב מחסור חמור של כ-120 מאבטחים, חברות התעופה אל על, ארקיע וישראייר, נאלצות לבטל טיסות. השבוע מדובר בכ-5 טיסות שבוטלו עקב המחסור האמור במאבטחים.

 

נזכיר כי המחסור במאבטחים החל בעקבות משבר הקורונה. מספר המאבטחים קוצץ משמעותית בשיא משבר הקורונה - בימים בהם לא הייתה מספיק תנועת מטוסים בינלאומית. כעת, חברות התעופה הישראליות רושמות גידול דרמטי בפעילות ומספר הנוסעים מזנק, אך מספר המאבטחים טרם שב לקדמותו שכן אגף האבטחה בשב״כ לא משיב לעבודה מאבטחים עם כשירות באותם התנאים בהם הועסקו לפני הקורונה. למעשה, מתנהל מאבק על גבן של חברות התעופה הישראליות ומי שמשלם את המחיר הן חברות התעופה הישראליות שכבר שילמו מחיר כבד בתקופת הקורונה.

 

לכך מתווסף המו״מ שמקיימים טייסי אל על מול הנהלת החברה ודורשים לבצע מולם משא ומתן נפרד על תנאי עבודתם ושכרם. הטייסים דורשים לבטל את קיצוץ שכרם ב-31% ולהבטיח לוועד הטייסים מעמד נפרד בדיוני השכר עם החברה וההסתדרות, ללא תלות בשלושת ועדי העובדים האחרים בחברה. כתוצאה מכך החברה ביטלה בשבוע שעבר למעלה מעשר טיסות בינלאומיות ואף לא השתתפה ברגע האחרון במטס האזרחי של יום העצמאות.

 

מיכאלי ביום העצמאות: התעופה בישראל הוזנחה הרבה מאוד זמן

 

נזכיר כי בטקס יום העצמאות שהתקיים בנמל התעופה בן גוריון ביום העצמאות, אמרה השרה מיכאלי: ״התעופה בישראל הוזנחה לצערי הרבה מאוד זמן. איך שנכנסנו למשרד התגייסנו, המנכל״ית ואני, לעזור להתמודד עם משבר הקורונה. היו לנו שנתיים מאוד קשות, מאוד קשות. משבר שהשפיע על כל תחום במדינת ישראל אבל בתעופה הישראלית הוא פגע באופן מיוחד.

 

״היו לנו מאבקים מאוד קשים כדי להביא את הסיוע והתמיכה שהייתה נדרשת לחברות כדי שהן תוכלנה לעבור את המשבר הזה, כדי שהעובדות והעובדים יוכלו לעבור את המשבר הזה וכדי שלציבור הישראלי תישאר תעופה ישראלית. האתגר של החזרה לשגרה עדיין בעיצומו, אתגר הצמיחה של התעופה הישראלית עדיין איתנו כאן ואנחנו מחויבות ומחויבים להיות כאן בשביל החברות כדי לאפשר את הצמיחה הזאת. אנחנו כאן בשביל העובדות והעובדים כדי שיחד עם ההנהלות יוכלו לייצר תעופה ישראלית שהיא מה שמדינת ישראל זקוקה לו.

 

״תעופה ישראלית היא צורך אסטרטגי, לא פחות מצורך צרכני או צורך של פנאי או כלכלה. זה מפגש של כל כך הרבה תחומים בחיים של כולנו שאנחנו זקוקות וזקוקים להם. במסגרת מה שאנחנו צריכות הן תשתיות לתעופה הזו, אנחנו צריכות שדות תעופה. עוד דבר שלא רק הוזנח בשנים האחרונות אלא שנסגרו במדינת ישראל לאורך השנים עוד ועוד שדות תעופה בלי לייצר אלטרנטיבה. ואני גאה בכך שאנחנו הקמנו צוות ברשות המשנה למנכ״לית שממש אוטוטו יסיים את עבודתו ויאתר את כל המקומות בהם נייצר מחדש אתרים שבהם אפשר לקיים תעופה פנים ארצית ועוד תעופה בינלאומית שבהם החברות הישראליות יוכלו להתחזק ולצמוח״.