המובילים לשר האוצר: מצוקת כ״א בענף ההובלה עקב הארכת החל״ת

מוחים על הארכת תקופת החל״ת וטוענים כי ״במציאות בה ניתן לקלוט באופן מיידי 3,000 עובדים יצרניים בשכר כפול מהשכר הממוצע במשק, האוצר מתחרה בנו באמצעות מתנות חינם״. חברו לפרויקט לטובת הכשרה ותעסוקה במקצוע נהג רכב כבד


10:13 ,30.05.2021 מאת: מערכת פורט2פורט

מועצת המובילים פנתה במחאה לשר האוצר ישראל כץ על שהחליט להאריך את תקופת החל״ת – הארכה אשר לטענתם תשאיר בבית 3,000 נהגי רכב כבד (סמיטריילר) פוטנציאלים,  זאת בזמן שהענף סובל ממצוקת כוח אדם מתמשכת וקיימת דרישה מיידית למעל ל-4,500 נהגים בכל ענפי ההובלה.

 

במכתב שהוציאה מועצת המובילים נכתב כי ״לאחר ששימשת עשור כשר התחבורה, אנו לא מחדשים לך כי המחסור בנהגים משפיע על כלל המשק. בין השאר מחסור זה מביא להפסד על ההון המושקע עקב ניצול לא יעיל של ציוד, בשווי הנאמד בכ-500 מיליון שקל, עיכובים בשירות השרשרת הלוגיסטית מהנמלים ואליהם, אובדן עשרות אלפי ימי עבודה במשק, בענפי התעשייה, המסחר, החקלאות, והתשתיות בעקבות אי אספקה סדירה של חומרי גלם ומוצרים, התייקרות עלות המוצרים במשק כתוצאה מהתייקרות עלות ההובלה עקב העלייה בביקושים, לעומת ירידה בהיצע, עלייה חדה בתאונות הדרכים בקרב נהגי הרכב הכבד כתוצאה מהתפשרות על איכות הנהגים, פגיעה בהתנהלות התקינה של צה״ל ועוד.

 

לטענת מועצת המובילים על פי נתוני לשכת התעסוקה, ישנם כ-3,000 דורשי עבודה בעלי רישיון E  (נהגי סמיטריילר), להם המשק זקוק יותר מכל.

 

גבי בן הרוש, יו״ר מועצת המובילים, כותב לשר האוצר כי ״ההחלטה לאריך את החל״ת היא חסרת כל היגיון כלכלי חברתי. במציאות בה ניתן לקלוט באופן מיידי 3,000 עובדים יצרניים בשכר כפול מהשכר הממוצע במשק, האוצר מתחרה בנו באמצעות מתנות חינם שמשולמות ע״י משלמי המיסים. לא ייתכן שבעוד אנו עמלים לגייס נהגים ולהקל על מצוקת חברות ההובלה, הממשלה לא רק שלא תסייע, אלא אף תחבל במאמצנו״.

 

לדברי בן הרוש, ולאחר שהממשלה אינה מוצאת לנכון לסייע, חברה מועצת המובילים לקרן ״ביחד״ ולעמותה לשינוי חברתי ״ציונות 2000״, בפרויקט ״גלגל התנופה״, אשר בונה רשת מנהיגות עסקים ענפית בענף ההובלה במטרה לקדם הכשרה ותעסוקה עדכניים ומבוקשים במקצוע נהגי רכב כבד ותאפשר לאוכלוסיות רחבות תעסוקה איכותית ואפשרויות לקידום.