אושר פרויקט חישמול הרכבת

הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה את הפרויקט בעלות 11 מיליארד שקל, במסגרתו יעברו 420 ק"מ של קווים קיימים ומתוכננים הסבה לחשמל


00:00 ,14.08.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

צעד חשוב למימוש תוכניות הפיתוח של משרד התחבורה ורכבת ישראל. הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אישרה אתמול (ג') את פרויקט חישמול מערך המסילות הארצי של הרכבת.

 
הפרויקט נחשב לאחד המיזמים המרכזים של משרד התחבורה והרכבת והוא מבוצע במסגרת פרויקט נתיבי ישראל.

שר התחבורה ישראל כץ ציין שעלות הפרויקט נאמדת ב-11.2 מיליארד שקל (כולל רכש והסבת ציוד נייד) והוא צפוי לשפר בצורה ניכרת את תדירות ומהירות הרכבות ולהפחית באופן משמעותי את זיהומי האוויר והרעש.


התוכנית שאושרה בוות"ל כוללת הסבה לחשמל של 420 ק"מ של קווי מסילות קיימים ומתוכננים, הקמת תחנות השנאה וכן מערכת שליטה ובקרה, הנלוות לחישמול המסילה. לדברי כץ, הקווים הראשונים שיופעלו בחשמל הם הקו המהיר תל אביב-ירושלים וקו עכו-כרמיאל המוקם בימים אלה.

לאחר אישור הוות"ל תוכל הרכבת להוציא מכרז לביצוע תשתיות החישמול, שצפוי להתפרסם ברבעון הראשון של 2014. בימים אלה שוקדת הרכבת על בחינת שבע ההצעות שהוגשו במסגרת המיון המוקדם (PQ), תהליך הצפוי להסתיים בחודש הקרוב.

מנכ"ל חברת רכבת ישראל בעז צפריר, אמר שפרויקט החישמול יביא את הרכבת לעידן חדש: "היכולת שלנו להעביר רכבות מהירות יותר וארוכות יותר תאפשר לקלוט יותר נוסעים ולהסיע אותם בבטחה ובזמן הקצר ביותר מנקודה לנקודה. המשמעות היא פחות כלי רכב, פחות תאונות ופחות זיהום אוויר".