רכבת ישראל: מכרז להקמת מוסך לתחזוקת רכבות חשמליות

המכרז מתייחס למוסך חדיש שיוקם במרכזו של מתחם תחזוקת הרכבות בלוד על שטח של כ-9,300 מ"ר. מדובר במכרז ראשון מסוגו בישראל


14:15 ,09.10.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

רכבת ישראל ממשיכה בהיערכות מערכתית נרחבת לקראת המעבר להפעלת רכבות חשמליות. במסגרת זו, תפרסם חברת הרכבת מכרז להקמת מוסך תחזוקת רכבות חשמליות (קטרים, קרונות וקרונועים).

 

מדובר במכרז ראשון מסוגו בישראל, שמטרתו לספק מענה לתחזוקת רכבות חשמליות הצפויות להשתלב במערך הרכבות של רכבת ישראל ולהחליף את רכבות הדיזל הקיימות. זאת בנוסף למוסך לתחזוקת קטרים חשמליים שנמצא כבר בביצוע.

 

המכרז מתייחס למוסך חדיש שיוקם במרכזו של מתחם תחזוקת הרכבות בעיר לוד, וימוקם בין שני מוסכים פעילים, על שטח של כ-9,300 מ"ר. זמן ביצוע הפרויקט יעמוד על כ-20 חודשים. המוסך החדש יכלול מערכות לתחזוקת קרונות קיימים שעברו הסבה לפעילות עם קטרים חשמליים, ומערכות לתחזוקת קרונועים חשמליים – הפועלים ללא קטר בהינע חשמלי.

 

מרכבת ישראל נמסר כי עד כה פעלה החברה לקידום פרויקט החשמול במספר מישורים:

הסתיים מכרז לרכש קטרים חשמליים וראשוני הקטרים החשמליים החדשים, מתוצרת בומברדייה צפויים להגיע לרכבת ישראל באמצע השנה הבאה.

 

מכרז הקרונועים החשמליים מתנהל בימים אלו והוא כולל רכש של  כ-330 קרונועים, המכילים עד כ-1,700 מקומות ישיבה. הקרונועים הראשונים מתוכננים להגיע ארצה בסוף שנת 2019.

 

החברה הבינ"ל-ספרדית SEMI מקימה את מערכת תשתיות החשמול לאורך מסילות הרכבת, בעבודה הכוללת הקמת תחנות השנאה ועמודי הולכה עיליים לאורך 420 ק"מ. הקו הראשון שייפתח בהינע חשמלי הוא קו תל אביב – ירושלים בסוף הרבעון הראשון של שנת 2018.

 

בעז צפריר, מנכ"ל רכבת ישראל: "חברת רכבת ישראל נערכת לעידן החשמל, הצפוי לשנות כליל את פניה של החברה ולשפר את השירות שהיא מספקת ללקוחותיה. המעבר לשיטת הפעלה של רכבת חשמלית, הוא הגורם המרכזי ביכולת העתידית של הרכבת להמשיך לצמוח ולהגיע ליעדים חדשים".