מסתננים מטורקיה נתפשו על אנית מכולות שיצאה מחיפה

ביום שבת בלילה נתגלתה קבוצת "מסתננים" טורקיים שהתחבאו במכולה, על סיפון אנית צים, בלב ים, שעשתה דרכה לאיטליה. ה"מסתננים" הועברו, מיד עם לכידתם לידי השלטונות בונציה.


00:00 ,07.12.2005 מאת: מערכת פורט2פורט

ביום שבת בלילה נתגלתה קבוצת "מסתננים" טורקיים שהתחבאו במכולה, על סיפון אנית צים, בלב ים, שעשתה דרכה לאיטליה. ה"מסתננים" הועברו, מיד עם לכידתם לידי השלטונות בונציה.
 
כזכור, רק לפני שבועיים נתגלו בנמל חיפה שישה אזרחים טורקיים שהתחבאו במכולה שנטענה על האניה Jan D בטורקיה ושעגנה בנמל חיפה. עפ"י בירור ראשוני עולה הקשר עם הארוע מלפני שבועיים - שמונת ה"מסתננים" החדשים מטורקיה, היו אף הם על סיפון ה- Jan D שהגיעה לחיפה.
 
אחד מסימני השאלה שעולים מהארוע, היא העובדה שלמרות שכל ששת הטורקים שנעצרו לפני שבועיים הועברו לחקירה של גורמי הבטחון, לא עלה בידי שרותי הבטחון לאתר את שמונת ה"מסתננים" הנוספים, עוד בהיותם בחיפה והם הצליחו להמשיך במסעם על סיפון אנית מכולות של צים לאיטליה. כלל לא ברור האם המכולות שבהם הסתתרו המסתננים, אכן נפרקו בנמל, ומאחר והאניות פועלות תחת דגלי לאום זרים, הן זוכות למעמד אקס-טריטוריאלי, מה שמעלה את שאלת מידת האחריות של מי מהגורמים והרשויות הפועלים בתוך הנמל.
 
בחברת נמל חיפה ציינו הבוקר שבכל הקשור לביטחון, פועל הנמל על פי כל ההנחיות של הגופים הביטחוניים והמשטרה. "לא באחריות הנמל לבצע סריקות על האוניות ובתוך מכולות שעל האוניה. סיורים בערוגות אחסון המכולות מתבצעות באופן סדיר. במקרה הנ"ל, אחרי איתור הנוסעים הבלתי חוקיים וחקירתם על ידי הגורמים הרלוונטיים, בוצעו סריקות יסודיות לאיתור נוסעים סמויים נוספים שלא גילו דבר".
 
חברת נמל חיפה מציינת שהאירוע דווח לכל הנוגעים בדבר, באמצעות מכתב שהוציא קב"ט הנמל לגורמים הרלוונטיים, כולל אגף רשות הספנות והנמלים ואף בימים האחרונים התקיימו ישיבות עבודה בנושא. "נושא הביטחון בנמל הינו מורכב וכולל בתוכו תיאום בין גורמים ביטחוניים רבים. חברת נמל חיפה עושה ככל הנדרש בכדי לעמוד בדרישות ובמשימות שהמנחים והחוק מחייבים לבצע", ציין דובר חברת נמל חיפה.
 
דובר מרחב החוף במשטרת ישראל ציין שהנושא ייבדק על ידי הגורמים השונים, כולל אלו של הנמל ושל סוכני האניה ויופקו לקחים במידת הצורך. לדבריו, המשטרה, כגוף מנחה תקבל את מסקנות הבדיקה ותנחה בהתאם.