לקראת סכסוך עבודה בנמלים: הוקם מטה מאבק משותף כנגד יוזמת השר כץ

בעקבות הכוונה לכאורה של משרד התחבורה להפריט רציפים בנמלים, הקימו ועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד מטה מאבק משותף. יבקשו מההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה בתחילת השבוע על מנת לטרפד את יוזמתו של שר התחבורה להקים רציפים פרטיים חדשים בצפון נמל אשדוד


00:00 ,21.12.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדי העובדים בנמל חיפה ואשדוד הקימו הבוקר מטה מאבק משותף במטרה לטרפד את יוזמתו של שר התחבורה, ישראל כץ, להקים רציפים פרטיים חדשים בצפון נמל אשדוד. מטה המאבק כולל את שני יו"ר הוועדים של נמל אשדוד, אבינועם שושן ואלון חסן וכן את יו"ר ועדי עובדים נמל חיפה, מאיר תורג'מן וחברי הוועד: צביקה רואימי, מוטי פינטוק, ואדי משה.

עוד עולה כי ביום ראשון הקרוב, במסגרת כנס של איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, שייערך בבית ברל,יבקשו נציגי הוועדים בנמלים מיו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, להכריז על סכסוך עבודה בנמלים. זאת בעקבות ההצעה של השר כץ לעובדי נמל אשדוד- לקבל 5% מהבעלות של הרציפים הפרטיים שמתוכננים לקום בצפון הנמל, מהלך אשר יביא לפגיעה בביטחונם התעסוקתי של עובדי הנמלים.

יו"ר וועד העובדים בנמל חיפה, מאיר תורג'מן: "לא נסכים, בשום פנים ואופן, להכנסת חברה פרטית כלשהי לתוך הנמלים או לצידם. בשנת 2005 המדינה עשתה טעות קשה בכך שהיא נתנה במחיר מגוחך את מספנות ישראל ליזמים פרטיים והעשירה את נכסיהם הפרטיים בין- לילה. כוועד עובדים תפקידנו לדאוג לביטחון התעסוקתי של העובדים ולכן נפעל בכל האמצעים בכדי להבטיח שכל הרציפים שייבנו בעתיד יתופעלו אך ורק על ידי עובדי הנמלים. איננו ששים אלי קרב, אולם אם משרד התחבורה יגרור אותנו לידי כך, לא נהסס להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו עד כדי השבתה כוללת של שני הנמלים".

מנציגות ועדי הנמלים נמסר כי אחת הסוגיות אשר מטרידות את העובדים היא הצעת משרד התחבורה, לפיה, לטענתם, הגוף הזוכה יוכל להפעיל את הרציפים החדשים לתקופה של 25 שנה וכי הזכיין יצטרך לגייס רק 30% מהממון הדרוש ויתר הממון יגויס בידי חברת נמלי ישראל. "אם כוונת המדינה להפריט את הרציפים החדשים, למה חברת נמלי ישראל אמורה להשתתף בגיוס המימון הדרוש? מה מסתתר מאחורי ההצעה?" שואל מאיר תורג'מן.

תורג'מן הדגיש כי ראשי וחברי הוועדים בשני הנמלים –חיפה ואשדוד- מתואמים ומלוכדים במטרתם ובכוונתם לתאם בין היתר צעדי מחאה משותפים. תורג'מן פנה בקריאה לחברי איגוד המשתמשים בהובלה ימית, לחברי התאחדות התעשיינים,לחברי איגוד הספנות והתובלה וביקש את התערבותם למניעת המשבר.