"מצטערים על הימים הקשים שיגיעו. התהפכו היוצרות: ההממשלה היא הבריון והעובדים המבוגרים האחראים

לאחר ההכרזה על סכסוך עבודה בנמלים מתכוונים העובדים לצאת במשא הסברה, שבו יוסבר לציבור מדוע אין צורך בנמלים חדשים פרטיים וכן את המניעים האישיים שמאחורי ההחלטה הפוליטית


00:00 ,15.07.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד

ההכרזה בעקבות תוכנית הרפורמה בנמלים של הממשלה, במסגרתה ייבנו שני רציפים חדשים, שיתופעלו על ידי חברות פרטיות, בחיפה ובאשדוד.

על פי חוק, נכנסים עתה הנמלים לתקופת צינון של 14 יום, בסיומה תוכל ההסתדרות להכריז על השבתה מלאה או חלקית בנמלים, ואולי השבתה כללית במשק.

היום (ב') בבוקר שוחחו יו"ר ההסתדרות עופר עיני וראש הממשלה בנימין נתניהו, בניסיון למנוע את ההכרזה על סכסוך עבודה. השיחה באה בעקבות שבוע של מגעים בין יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן לבין מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, אולם המגעים לא צלחו.

גם שיחתם של עיני ונתניהו הסתיימה ללא תוצאות.

אם מישהו היה זקוק לכיוון אליו הולכת הממשלה, די היה לקרוא את הסטטוס שפרסם הבוקר שר התחבורה ישראל כץ בדף הפייסבוק שלו: "אני רוצה לומר לעופר עיני ולראשי הוועדים בנמלים שהולכים להכריז על סכסוך עבודה ושביתות – תשכחו מזה. השיטות הישנות לא יעבדו. מאסנו בבריונות, באיומים ובמונופולים שסוחטים את המשק על חשבון הציבור. לא ניכנע לאיומים ולשביתות. לא תתיישרו, לא תדברו - לא תקבלו. הנמלים החדשים ייבנו ואתם תישארו עם נמלים מיושנים, בלתי יעילים, שאף ספינה לא תעגון בהם. בסוף עוד תתחננו להפרטה".

יועץ התקשורת של ועד עובדי נמל אשדוד חיים קוזניץ: "תראה איך התהפכו היוצרות. תמיד היתה הממשלה המבוגר האחראי ועובדי הנמלים שרפו צמיגים והשתוללו. תראה את השר ישראל כץ מתנהג כמו בריון שכונתי, איזה השתלחויות שמתאימות לכנופיות רחוב ולא לשר בממשלה. ותראה את התגובות של אנשי הנמלים, שקוראים לממשלה לשבת למשא ומתן, שאומרים לממשלה להפסיק עם ההסתה, שכמעט מתחננים שלא לאלץ אותם להשתמש בכוח שבידם. אבל אם לא תהיה ברירה, הם ישתמשו בכוח הזה. התהפכו היוצרות. עכשיו עובדי הנמלים הם המבוגרים האחראיים.

"אנחנו נערכים למתקפת הסברה כוללת לציבור בזמן הקרוב. נבהיר לציבור את המציאות, שאין כל צורך בנמלים או בנמל חדש, נחשוף בפני הציבור את המניעים האישיים שעומדים מאחורי ההחלטות ונחשוף את האצבע הקלה של שר התחבורה ואחרים לזרוק אל מי הים 10 מיליארד שקל בהינף יד, שיכולים מאוד להביא תועלת למצב העכשווי של מדינת ישראל".

יו"ר ועד עובדי נמל חיפה מאיר תורג'מן: "לאחר שמדינת ישראל הכריזה מלחמה על מעמד העובדים בישראל וחיסול העבודה המאורגנת, היא מנסה מזה תקופה ארוכה להסית הסתה פראית וקשה כנגד עובדי הנמלים. רק לאחרונה היינו עדים לדברים קשים שאמר שר הכלכלה על הדברת עובדי הנמלים. ברצוני להבהיר שאם שר במדינה זרה היה מתבטא בצורה כזו, אזי כל מדינה ישראל הית רועשת. כיצד שר במידנת ישראל,ש הוא חובש כיפה, מתבטא כך?

"יתרה מזו, ארגון ה-OECD, שמוכר היטב לשר התחבורה, בחר לאחרונה בנמל חיפה כנמל הרביעי ביעילותו בעולם. מדוע שר התחבורה מסתיר את הדבר הזה מאזרחי ישראל? בנמל חיפה יש 18 מנופי גשר. ביום ראשון עבדו שלושה מנופים במשמרת א'. אתמול במשמרת ג' עבדו חמישה מנופים מתוך 18. היום במשמרת ב' עובדים חמישה מנופים. על מה ולמה מדינת ישראל הולכת להקים נמל חדש? זה בזבוז כספים, שנועד לחסל את העבודה המאורגנת ולפגוע בהסתדרות העובדים.

"מדינת ישראל נוהגת בחוסר אחריות משווע. חסרות מיטות בבתי חוחלים ויש אנשים שרעבים ללחם. הדבר היחיד שמעניין עתה את שרי ממשלת ישראל, הוא כותרת פופוליסטיות בספייסבוק.

"אנחנו מצטערים על הימים הקשים שהולכים להגיע. אנחנו מקווים שראש הממשלה יגלה אחראיות ויבטל את החלטתו ויישב לדבר עם הסתדרות העובדים.

"בהזדמנות זו, אני רוצה להודות לעופר עיני על זה שהוא תמיד נותן עצה טובה ועל העובדה שהוא קשוב לעובדים. הוכח בפעם המי יודע כמה בנוגע לחשיבותו כראש הארגון החזק בישראל".

הרפורמה בנמלים עברה לפני שמונה שנים. תחרות לא ממש היתה פה.

"אתה טועה, היתה תחרות קשה מאוד בין הנמלים. אני לבד הוצאתי חוברת נגד נמל אשדוד. במשך שלוש שנים ועדי הנמלים לא דיברו ביניהם. מלבד זו, מי קובע את התעריפים בנמלים? משרד התחבורה, משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות. אז הם אים ואומרים שיוקר המחיה בגללנו?

"עוד דוגמא - נמל מספנות ישראל. ביבי אמר שכאשר הנמל הפרטי יקום, מחירי הקמח והסוכר יירדו. אבל המחירים עלו. יש נמל פרטי והוא לא תורם להורדת יוקר המחיה; הוא מגביר את הרווחים של בעל הבית".