יו״ר ההסתדרות באשדוד: מו״מ אינטנסיבי להשלמת הרפורמה במלואה

ארנון בר דוד אמר במהלך סיור מקצועי שערך אתמול בנמל אשדוד כי הינחה להקים צוותי עבודה מקצועיים שיקיימו מו״מ אינטנסיבי ויתכנסו לחתימה תוך קביעת יעדים ריאליים להשלמת הרפורמה במלואה. אבי אדרי: אין ספק שהמתווה הנכון הוא המתווה של חיפה


11:50 ,29.08.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

יממה לאחר חתימת ההסכם ההיסטורי בנמל חיפה, יו״ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ערך אתמול בבוקר (ד׳) סיור מקצועי בנמל אשדוד, במהלכו פגש בר-דוד את עובדי הנמל וחברי הוועדים השונים וקיים סיור מקיף בשטחי הנמל, היבשתיים והימיים.

 

אל סיור יו״ר ההסתדרות התלוו גם יו״ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי, יו״ר ההסתדרות במרחב אשדוד חיים שייב וסגנו מאיר בן-גוזי.

 

החתימה ההיסטורית על הסכם העברת האחריות פעילות הים בנמל חיפה לידי חברת נמל ישראל, המחישה כמה אנחנו מרחק נגיעה מיישום מלא והשלמת הרפורמה בנמלים.

ארנון בר דוד, יו״ר ההסתדרות

 

בר-דוד אמר במהלך הסיור כי ״החתימה ההיסטורית אתמול על הסכם העברת האחריות פעילות הים בנמל חיפה לידי חברת נמל ישראל, המחישה כמה אנחנו מרחק נגיעה מיישום מלא והשלמת הרפורמה בנמלים. הנחיתי להקים צוותי עבודה מקצועיים שיקיימו מו״מ אינטנסיבי ויתכנסו לחתימה על הסכם קיבוצי גם בנמל אשדוד, תוך קביעת יעדים ריאליים שישלימו את הרפורמה במלואה. אני מתחייב כי הרפורמה בנמלים, לה ההסתדרות שותפה מלאה, תיעשה באופן מאוזן שיבטיח גם את טובת העובדים וגם את ייעול פעילות הנמלים וקידום התחרות, ממנה ירוויח המשק כולו״.

 

אבי אדרי, יו״ר איגוד עובדי התחבורה, ציין בשיחה עם מערכת PORT2PORT כי היה זה ביקור עבודה מוצלח עבור יו״ר ההסתדרות שביקר זו פעם ראשונה בנמל אשדוד, סייר ברציפים 24-25, וראה מקרוב את הנמל החדש ההולך ומוקם.

 

אדרי: ״במהלך ביקור העבודה ניתחנו ושיקפנו את המצב מול ועדי העובדים והסכמנו כי צריך לסיים את הסכם הרפורמה, ונתחיל בקרוב בשיחות מרתון מול כל הגופים המעורבים ברפורמה. אין ספק שהמתווה הנכון הוא המתווה של חיפה - תכנית הפרישה תהיה זהה, ההגנה על הפרמייה תהיה זהה, ההתייעלות תהיה יותר מאסיבית. בתחום התשתיות עדיין קיימות מחלוקות – גם בשל התכניות להקמת שכונת מגורים בצד המערבי שעלולה להשבית חלק מהעבודות שם, ולכן צריך לחשוב על שיפוי הולם – שטח תפעולי תמורת שטח תפעולי, שזו היתה הצעתו של שר התחבורה לשעבר, ישראל כץ. יש את נושא רציפים 24-25, נושא הביטחון התעסוקתי מסונכרן ומוסכם.

 

״לגבי מחלקת ים, קיים שוני בין חיפה ואשדוד שכן בחיפה היה תקדים של טיפול באניות שהגיעו לרציפים אחרים כגון דגון ומספנות ישראל. באשדוד זה לא היה קיים ומחלקת ים טיפלה רק באניות שהגיעו לנמל אשדוד כך שאין דרך לדעת כיצד לפצות את הנמל על הכנסות שנגרעו. בכל מקרה, אני מאמין שהמתווה של חיפה מתאים גם כאן וזה יהיה עוול לא להעביר עובדים לחברת בת ממשלתית שלא תופרט ותעניק שירותי ניתוב עד 2054״.

 

לגבי מחלקת ים, קיים שוני בין חיפה ואשדוד שכן בחיפה היה תקדים של טיפול באניות שהגיעו לרציפים אחרים כגון דגון ומספנות ישראל. באשדוד זה לא היה קיים ומחלקת ים טיפלה רק באניות שהגיעו לנמל אשדוד 

אבי אדרי, יו״ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות

 

אדרי גם התייחס לביקור של בר-דוד במחלקת תפעול אשר לא עברה בצורה חלקה, ובמהלכה הניפו עובדים שלטים והביעו מחאה על אופן הטיפול של ההסתדרות בנושא הרפורמה. ״צריך לזכור שמדובר בפרובוקציה של קומץ עובדים מתוך 1,300 עובדים, וצריך לשים דברים בפרופורציה״, ציין אדרי.

 

נזכיר כי ביום שלישי נחתם הסכם בין ההסתדרות, ועדי העובדים, חברת נמל חיפה, חברת נמלי ישראל ומשרדי התחבורה והאוצר, על פיו יועברו 110 עובדי מחלקת הים בחיפה לחברה ממשלתית חדשה, שתקום כחברת בת של נמלי ישראל ואשר תספק שירותי ניתוב לשני הנמלים במפרץ – הוותיק והחדש, עד שנת 2054 לפחות. עיקרי הרפורמה בנמל חיפה הוסדרו כבר ביולי 2018 ונחתמו על ידי שרי האוצר והתחבורה בדצמבר 2018.