נמל אשדוד: העובדים וההנהלה ינהלו מו״מ בן שבוע

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע אתמול פרק זמן של 7 ימים לטובת הידברות בין הנהלת נמל אשדוד לבין ההסתדרות וועדי העובדים בכל הנוגע לטענות על קליטת הסוורים החדשים. עד לקבלת החלטה אחרת לא יתאפשרו צעדים ארגוניים בנמל


10:55 ,03.01.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

בעקבות הדיון שהתקיים אתמול בצהריים בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע החליט  שופט בית הדין, יוסף יוספי, בהסכמת הצדדים, לקבוע פרק זמן של 7 ימים לטובת הידברות ״אינטנסיבית״, כלשון החלטת בית הדין, בין הנהלת נמל אשדוד לבין ההסתדרות וועדי העובדים בסקטור התפעול והציוד המכני בכל הנוגע לטענות על קליטת הסוורים החדשים. עד לקבלת החלטה אחרת לא יתאפשר להסתדרות והוועדים לבצע צעדים ארגוניים בנמל.

 

בית הדין הבהיר כי ההסתדרות והוועדים לא יוכלו לשבש את תהליכי ההכשרה וההדרכה אותו עוברים מאז יום ראשון השבוע 32 סוורים חדשים וביניהם 4 נשים, 26 בני העדה האתיופית ו-2 בני מיעוטים.

 

כאמור, בית הדין ציין בהחלטתו כי על הצדדים לעדכן את בית הדין בתוצאות ההידברות ביום 9 בינואר, עד השעה 13:00. אם הצדדים יהיו מעוניינים בהארכה מוסכמת עליהם להודיע על כך לבית הדין. אם הצדדים לא יצליחו להגיע להסכמה בית הדין ינהל דיון נוסף בנושא תוך 48 שעות.

 

נציין כי בית הדין שיבח את הצדדים שהשכילו להגיע להסכמה וציין כי קיימת עדיפות להידברות בין הצדדים על פני הכרעה שיפוטית. ״כשעסקינן ביחסים קיבוציים, דרך ההידברות היא הדרך המועדפת, הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך״.

 

נשיא לשכת הספנות הישראלית, ד״ר יורם זבה, ציין כי הגיע לאולם הדיון בבאר שבע על מנת להדגיש בפני בית הדין את החשיבות הרבה בגיוס כוח אדם והדגיש את המחסור החמור שקיים כעת בכוח אדם בנמל אשדוד. ״אם יש בעיות ונושאים שצריך לפתור, או נושאי התייעלות פתוחים בין הצדדים – אני, כנציג לקוחות הנמל, לא מתערב בהם. לנו חשוב שהעבודה תתנהל כסדרה, אניות יקבלו את ה׳ידיים׳ שהוזמנו, וזמן השהייה בנמל, קרי  המתנה ועבודה, יהיה נורמלי. אני שמח שהנמל פועל עתה בנחישות לגייס עובדים לאחר שהיקף העבודה עלה בצורה ניכרת בשנתיים האחרונות. הרי מי נפגע מהשביתה שהתקיימה אתמול? הלקוחות. מי מממן אותה בעל כורחו? הלקוחות״.

 

ד״ר זבה התייחס להחלטת בית הדין בבאר שבע וציטט את דברי השופט שהדגיש שאין פה ניצחון של אף אחד. ״אף אחד לא הצליח או נכשל. השופט אף ציטט מתוך ספר האגדה של ביאליק ורבניצקי כדי להדגיש את היתרון של פשרה מוסכמת על פני פסיקת דין שיפוטית. עדיפה הפשרה, בה שני הצדדים מרוצים מאשר הכרעה של בית הדין שמישהו אחד יכול שלא לאהוב״.

 

מדוברות ההסתדרות נמסר כי ״הצדדים הסכימו להיכנס למו״מ בן שבעה ימים. במידה ויהיו מחלוקות ישובו לבית הדין״.