נמל המפרץ: ביקור מקצועי של בכירים מהמל״ל

במסגרת הביקור הודגמו יכולות ערוגת החומרים המסוכנים של הנמל, שהינה מהמערכות המתקדמות בעולם בתחום, וזאת במטרה לבחון יבוא גפ״מ במכולות איזוטנק. נמל המפרץ: יכולותיו של הנמל מאפשרות לו המשך פעילות מלאה בכל מצב


10:00 ,19.11.2023 מאת: מערכת פורט2פורט

נציגי המועצה לבטחון לאומי במשרד ראש הממשלה (המל״ל), בכירי פיקוד העורף, אנשי מערך כבאות והצלה והמשרד להגנת הסביבה ערכו ביקור מקצועי בנמל המפרץ. את הביקור הובילו סגן ראש המל״ל וראש חטיבת התשתיות ברשות החירום הלאומית. אליהם התלוו רמ״ח הגנה מאש ברשות הכבאות, מאיה קסקי, סא״ל ענבר סלומון, ראש ענף חומרים מסוכנים בפיקוד העורף, צדוק רדקר מנהל רספ״ן ושי בקאל סמנכ״ל התפעול בחנ״י. במסגרת הביקור הודגמו יכולות ערוגת החומרים המסוכנים של הנמל, שהינה מהמערכות המתקדמות בעולם בתחום, וזאת במטרה לבחון יבוא גפ״מ (גז פחמני מעובה) במכולות איזוטנק.

 

לבכירים ולגורמי המקצוע שביקרו בנמל הוצגו יכולות ויתרונות נמל המפרץ בתהליך יבוא חומרים מסוכנים - מהפעלה מרחוק של ערוגת המכולות דרך הנפה והורדה של מכולות ברום ואמוניה בשליטה מרחוק, הפעלת תותחי קצף מיוחדים בשלט רחוק, גלאי אמוניה שמזהים דליפות, מאצרה שאוגרת נוזלים במקרה של שפיכת חומרים מסוכנים ועד לקירות ומכולות המיגון שיגנו במקרה של ירי תלול-מסלול. המבקרים, שעבור רובם, היה זה הביקור הראשון בנמל, התרשמו מהמערכת שהינה אחת מהמתקדמות בעולם. 

 

מנמל המפרץ נמסר: ״שמחנו לארח את נציגי המל״ל וגורמי המקצוע בנמל המפרץ וכן להדגים את יכולותיו הטכנולוגיות המתקדמות של הנמל. אנחנו מאמינים כי לנמל תפקיד חשוב בכלכלה הישראלית וכן בשמירה על השגרה הכלכלית עד כמה שניתן, גם בימים מורכבים אלו. יכולותיו של הנמל מאפשרות לו המשך פעילות מלאה בכל מצב, גורם התומך את מחויבותנו להמשיך ולתפעל את הנמל על הצד הטוב ביותר, בשגרה ובחירום״. 

 

 האמצעים המתקדמים ויכולותיו הטכנולוגיות של נמל המפרץ שהוצגו במהלך הביקור לגורמים המקצועיים מאפשרים לנמל לייבא חומרים מסוכנים באופן בטוח וממוגן לאורך כל שלבי התפעול - הן משלב ההובלה, אשר מאפשר הגעה לנמל באמצעות כביש 6 ללא צורך במעבר באזורים מיושבים, והן בשלב הפריקה, אשר מבוצע ברציף מרוחק ובעל יכולות מיגון ייחודיות לחומרים מסוכנים.