"אנחנו הולכים להילחם על החיים שלנו"

מאות מעובדי נמל חיפה יצאו להפגין בחזית בית הדין לעבודה בירושלים. הוועדים מקצינים, מדברים על הידברות, אבל מכינים את העובדים לאפשרות של שביתה


00:00 ,03.09.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

מאות מעובדי נמל חיפה יצאו היום (ג') בצהרים לירושלים, להפגין מחוץ בדיון שיתקיים בבית הדין הארצי לעבודה.

בכדי לאפשר לעובדים לצאת לירושלים הקדימה הנהלת נמל חיפה את טקס הרמת הכוסית לראש השנה, שהיה אמור להתקיים בשעות הצהרים. הוועדים הזמינו שישה אוטובוסים עבור העובדים, שיגיעו גם לבירה עם כ-50 כלי רכב פרטיים. לפני צאתם הצטיידו העובדים במשרוקיות, חולצות עם כתוביות ודגלים.

הטקס התקיים בנוכחות מנכ"ל חברת הנמל מנדי זלצמן, נציגות העובדים, מאות מעובדי הנמל, נשיא לשכת הספנות ד"ר יורם זבה ונציגי של חברות ספנות. האווירה, לדברי הנוכחים, היתה מתוחה ולוחמנית.

הרב דב גינזבורג בירך את ההנהלה והעובדים וקינח בתקיעת שופר.

זבה בירך את הנוכחים והדגיש את שיתוף הפעולה של לשכת הספנות עם חברת הנמל. בהקשר למאבק בהקמת הרציפים החדשים, הדגיש זבה שני דברים: חובה לעשות הכל בהידברות מלאה בין העובדים והנהלות הנמלים, כולל התאמת הנמלים הקיימים לתשתיות, שיאפשרו את קליטת אוניות הענק. זבה הוסיף: "אני, כנשיא לשכת הספנות, מוכן לומר מעל כל במה – נמל חיפה הוא נמל טוב".

אמר זלצמן: "אף אחד לא יכול לומר שנמל חיפה אינו נמל יעיל. המספרים מראים אחרת והביצועים שלנו מעולים. אף אחד גם לא יכול לומר שהשכר בנמל חיפה אינו גבוה מאוד, אולם הוא ניתן על פי חוק ועל פי הסכמים. אם רוצים לשנות זאת, יש כלים לעשות את זה - בהידברות".

מחזיק תיק הנמל בהסתדרות במרחב חיפה יעקב מנין: "בושה שאלו השרים שלנו. הם רוצים להרוס את העבודה המאורגנת וההסתדרות לא תיתן להם. יאיר לפיד ונפתלי בנט הם שני ילדים קטנים, שנתנו להם צעצעו לשחק איתו. הם חושבים שהם ינהלו את המדינה, אבל לא כך. ההסתדרות ניצבת מאחורי העובדים ותלך עם הממשלה ראש בראש ולא תיכנע".

כצפוי, היה יו"ר ועד עובדי הנמל מאיר תורג'מן הלוחמני מכולם, כשאר ש"היום בירושלים כולם יראו את הצד השני שלנו – זה שחושש לאבד את פרנסתו ויוצא להילחם בכל הכוח. הדבר האחרון שאנחנו רוצים הוא שביתה. הלקוחות יקרים לנו ביותר, אבל אל מול הכוחנות של המדינה שמעוניינת בשביתה, כנראה שלא תהיה ברירה ונגיע גם לשם.

תורג'מן הוסיף: "מי שמעביר ביקורת על עובדים, זה אנשים שיושבים על בין 40-80 מיליון שקל לפי הדירוג שהתפרסם השבוע. הפכו את הנמלים לסוג של פושעים ואנחנו לא פושעים ולא עבריינים, אלא גאים להיות עובדים נמל.

"אני מתבייש שאלה השרים שמייצגים אותי. ישראל כץ נכשל בכל הרפורמות שעשה – השמיים הפתוחים, ברכב, בחבורה ציבורית (רכבת, מטרונית ורכבת קלה). הוא לא גורם להוזלת יוקר המחיה. הכל פופוליסטי.

"אנחנו הולכים להילחם על החיים שלנו. נקווה שבית המשפט לא ישתפן ולא יפחד. אנו הולכים עם האמת שלנו עד הסוף, יהיו התוצאות אשר יהיו".

לפני צאתם לירושלים, כינסו הוועדים את העובדים ואמרו להם שמדובר באחד הימים החשובים ביותר בתולדות הנמל, כמו גם לעתידו.