חנ"י רכשה מדלה מכאני חדש עבור ממגורות דגון

המדלה, בעלות של 26 מיליון שקל, מאפשר פריקה מרבית של 1,200 טון לשעה; יחליף מדלה מכאני שפעל בממגורות ב028 השנים האחרונות


12:05 ,03.02.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמלי ישראל (חנ"י) חתמה על חוזה עם חברת Siwertell משבדיה, שזכתה במכרז בינלאומי לאספקת מדלה חדיש לפריקת גרעינים ברציף הממגורות בחיפה. עלות המדלה היא 26 מיליון שקל.

 

מדובר במדלה מכאני, שמאפשר תפוקה מרבית של 1,200 טון לשעה. המדלה יצויד במערכות לשמירה על הסביבה מפני אבק ורעש. המדלה החדש יחליף מדלה מכנאי שפועל ברציף הממגורה כ-28 שנה.


יצוין כי לפני כשלוש שנים השלימה חנ"י את החלפתם של שני מדלים ישנים (משנות ה-70 של המאה הקודמת) בשני מדלים פניאומאטיים מודרניים, בעלי הספק פריקה מרבי של 600 טון לשעה כל אחד.


מחנ"י נמסר כי רכש המדלה הוא חלק ממהלך עתיר-השקעה שמבצעת החברה לשכלול ולחידוש מערך הפריקה בממגורות דגון, במטרה להבטיח את יכולת הפריקה ברציף ואת ייעול הליכי הפריקה למתן רמת שירות גבוהה.

 

בהמשך מתכננת חנ"י לבצע שדרוג של מערכות נוספות בממגורות דגון, בכללן במערך מסירת הגרעינים ללקוחות, במערכי השינוע הפנימיים ובתחומי המיחשוב והבקרה.


דרך ממגורות דגון בחיפה משונעים כ-75% מכלל יבוא הגרעינים למשק. כ-3 מיליון טון גרעיני דגנים מיובאים לישראל מדי שנה דרך הממגורות, בהם גרעיני חיטה, תירס, סויה, שעורה ועוד. הדגנים נפרקים מהאניות באמצעות מדלים ומועברים במסועים למבנה הממגורות הסמוך ושם מאוחסנים לקראת מסירתם ליבואנים בעלי המטען, במשאיות או ברכבות מטען לכל רחבי הארץ.

 

יצוין שחנ"י מעודדת את יבואני הגרעינים למשוך את המטענים מהממגורה בשעות הלילה במקום בשעות היום העמוסות תחבורתית, על ידי הענקת תמריצים כספיים ליבואני הגרעינים הבאים לקבל את מטענם בשעות אלה. זאת במסגרת מיזם "לילה טוב", שנועד לקדם הסטה של תנועת המשאיות המובילות מכולות מהנמלים ואליהם משעות היום לשעות הלילה. המיזם הורחב גם ליבואני הגרעינים.