נמל חיפה: אתר אינטרנט חדשני עלה לאוויר

נמל חיפה השיק היום אתר אינטרנט שהוא בעצם שישה אתרים שונים, המציגים בשלוש שפות את פעילות הנמל באופן מרהיב ושקוף ובזמן אמת, הן בתחום המטענים והן בתחום המתפתח של תיירות וקרוזים, ומבטא את הכיוון האסטרטגי אליו מכוון הנמל


12:15 ,19.06.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמל חיפה העלתה היום (שלישי) לאוויר אתר אינטרנט חדשני המביא לידי ביטוי את האסטרטגיה של החברה לשנים הקרובות הכוללת מצויינות בשירות, שקיפות אל מול הלקוחות והציבור, חדשנות, פנייה ללקוחות במדינות ערב הסמוכות לישראל כדוגמת ירדן, וחיזוק תחומי פעילות כמו מטען כללי (מטען שאינו מכולות), ותיירות, בכלל זה תחום הפלגות השייט ואוניות התיירים וההכנות לפתיחת הנמל לקהל הרחב במסגרת תוכנית חזית הים העירונית.

 

זוהר רום, דובר הנמל ומנהל התקשורת השיווקית ותחום הקרוזים: ״אפשר לומר בביטחון שמדובר באחד מעשרת אתרי הנמלים המתקדמים בעולם, לכל הפחות, וגם אחד היפים שבהם. למדנו הרבה מנמלים מובילים טכנולוגית כמו נמל רוטרדם ונמל המבורג, בעיקר בכל הנוגע לפיתוח כלים טכנולוגיים בזמן אמת, ואנחנו מביאים כעת ללקוחות ולציבור אתר מהוקצע שכייף ויעיל לגלוש בו הן במחשב והן בכל מכשיר סלולרי. העובדה שהאתר מותאם במלואו גם לאנגלית ולערבית היא בשורה חשובה ללקוחות הנמל בישראל ובמדינות השכנות לנו, ואמירה חד משמעית של הנמל שמעונין להיות שער הכניסה הראשי למזרח התיכון״.

 

מנדי זלצמן מנכ״ל חברת נמל חיפה: ״האתר החדש של נמל חיפה הוא בבועה של הנמל עצמו – איכותי, מקצועי, שירותי ועם יופי וספיריט שמיוחדים לו. מדובר בקפיצת מדרגה משמעותית ששמה אותנו גם בתחום הזה, של מידע אונליין ברשת, ברמה העולמית הגבוהה ביותר. בשתי מילים – הזהרו, ממכר״.

 

אשל ארמוני יו״ר דירקטוריון חברת נמל חיפה: ״אתר האינטרנט החדש מביא לידי ביטוי את האסטרטגיה של החברה לשנים הקרובות הכוללת חדשנות ושקיפות והמשך שיפור השירות. העובדה שהאתר נותן שירות מלא גם בערבית משתלבת היטב עם הכוונה שלנו לפתיחת ערוצי תובלה מזרחה והגברת שיתוף הפעולה בהנעת סחורות בתוך המזרח התיכון. גם הדגש באתר על תחומי המטען הכללי והתיירות מבטאים את הכוונה שלנו לתת דגש רב על חיזוק תחומים אלה בעתיד הקרוב״.

 

אתר האינטרנט של נמל חיפה מורכב למעשה מאתר מלא בשלוש שפות, עברית, ערבית ואנגלית, כאשר כל המידע מעודכן בשלוש השפות. בנוסף, ניתן למצוא באתר דפי מידע מפורטים בעשר שפות שונות נוספות.

 

מטענים לחוד ותיירות לחוד

 

הפעילות בכל שפה באתר מחולקת לשני חלקים עיקריים - חלק הלקוחות והמטענים הנותן מידע וכלים על פעילות המטענים - שער לקוחות, וחלק שני, שער התיירות (בעל מראה וצבעים שונים) עבור עולם הקרוזים, הפלגות השייט מחיפה ובכלל תיירות ואירועים בנמל חיפה, נושאים הנמצאים כעת בתנופה בנמל.

 

דפי בית מותאמים אישית

 

בנוסף, מציג אתר האינטרנט החדש חידוש מעניין בדמות דפי בית דינאמיים ומותאמים אישית. הגולש יכול לבחור את תחומי העניין שלו ולקבל דף בית מעוצב ומותאם לתחום העניין שבחר (עד שיבחר אחרת, דף הבית יישאר בהתאם לתחום העניין האחרון שבחר הגולש, בשפה שבחר). כך למשל באיזור המטענים ניתן לבחור בין: אוניות מכולה, מטען כללי (כל מה שאינו מכולות) ומידע פיננסי. באזור התיירות ניתן לבחור בין הפלגות ישראלים לבין אוניות תיירים. בנמל חיפה מציינים שהכלי שיצרו המאפשר יצירת דפי בית דינמיים יאפשר בהמשך יצירת אזורי עניין נוספים.

 

מידע בזמן אמת

 

לבו של חלק המטענים באתר הוא אזור ה״מידע בזמן אמת״ שם ניתן למצוא שלל חידושים:

סטטוס אניות – ממשק יפיפה בשיתוף עם אתר ״מארין טראפיק״ - כל המידע על אניות שצפויות להגיע לנמל בחודש הקרוב, אניות שהגיעו לנמל, או כאלה שעזבו בשבוע האחרון, הכל מלווה בתמונות של האניות המדוברות ובאפשרות לצפות במיקום בזמן אמת של כל אנייה (גם כאלה שיגיעו בעוד מספר שבועות). חידוש נוסף הוא שלראשונה בישראל, נתוני ההגעה והעזיבה המלאים של האוניה מוצגים בזמן אמת כמו למשל: עליית הנתב על האוניה בכניסה, קשירת חבל ראשון בהגעה, שחרור חבל אחרון בעזיבה וירידת הנתב ביציאה ועוד, נתונים הכרחיים עבור כל סוכן אוניה. המידע כולו מונגש בשלוש שפות ובהתאמה מלאה לגלישה נוחה ופשוטה מכל מכשיר סלולרי.

 

דף ״טעינה ופריקה בזמן אמת״  - פיתוח חדשני נוסף באתר החדש מאפשר פשוטו כמשמעו, בזמן אמת, ובשקיפות מלאה, לעקוב אחר פעילות אוניית המכולות ברציף. לראות כמה מן העבודה עליה כבר הסתיימה, וכמה עוד נותרה, בפירוט של כמות המכולות לטעינה ולפריקה. המידע מתעדכן מידי 2-3 דקות.

 

דף ״זמן האמת״ - שיתוף פעולה נוסף עם המידע של ״מארין טראפיק״ בא לידי ביטוי בדף המציג את תמונת המצב ברציפי נמל חיפה בזמן אמת, במפה דינאמית הניתנת להגדלה והקטנה, וכן קבלת מידע על האוניות ברציפים או במפרץ חיפה, עם לחיצה על מיקום האוניה במפה

 

סטטוס מכולות – לראשונה מאפשר נמל חיפה לבצע חיפוש למכולות הנמצאות כעת בנמל (ליבוא או ליצוא), עברו בנמל בשנה האחרונה או צפויות להגיע בקרוב. בדומה לדואר רשום שניתן לאתר על פי מספר המשלוח, גם באתר נמל חיפה החדש, כל שנדרש הוא להקיש את המספר המזהה של המכולה (4 אותיות לועזיות ושבע ספרות), ולקבל מיידית את כל המידע על המכולה (פרט כמובן למטען שעליה ובעל המטען עצמו). הכל כמובן זמין בשלוש ספרות, ואופן מעוצב ונוח לקריאה הן על המחשב והן במכשיר סלולרי.  

 

לוח הפלגות מטען – כל המידע על האפשרויות לשנע מטענים מנמל חיפה או אליו מכל נמל אחר בעולם. הגישה למנוע ההפלגות אפשרית בשלוש שפות הן מדף הבית של שער הלקוחות (לשונית משמאל), והן בדף מיוחד תחת ״מידע בזמן אמת״).

 

מחשבונים – המחשבונים האינטרנטיים של אתר האינטרנט של נמל חיפה, הם פיתוח בלעדי של הנמל והכלי היחיד בישראל המפשט את צו התעריפים הסבוך ונותן פתרון מיידי ופשוט לכלל לקוחות הנמל בארץ ובעולם. שמונת המחשבונים באתר החדש של נמל חיפה הם מקיפים יותר וכוללים פרמטרים רבים ומפורטים יותר, לחישוב מהיר ומדויק של כלל תעריפי הנמל. וכן, גם כאן, בהתאמה מלאה לסלולרי ובשלוש שפות.

 

תשלום מקוון – כלי יחודי ויעודי לתשלום אגרות נמל ותשלומי נמל שונים בגובה של עד 5,000 שקל. מבוצע באמצעות מערכות הסליקה של TELEPAY.

 

תיירות, אירועים וחזית ים – עכשיו באתר החדש

 

מי שנכנס לצד התיירותי של אתר נמל חיפה, זונח את המכולות, מוטות הברזל ועגורני הענק, וגם את הצבע הצהוב המאפיין את איזור המטענים, לטובת לוק של שמיים תכולים, עטורים באוניות תיירים, הפלגות נופש ו... נינג׳ות מנינג׳ה ישראל.

 

לראשונה, נמל חיפה מקים אזור יעודי שלם לנושאי תיירות ואירועים, כחלק מפתיחתו של נמל חיפה לקהל הרחב, שינוי שצפוי לצבור תאוצה בשנים הקרובות כחלק ממימוש תוכנית חזית הים העירונית. כבר בשנה האחרונה היו בנמל שלל אירועים לקהל הרחב בהאנגר 15, מחסן ענק על קו המים, וצילומים לתוכניות טלויזיה שונות בהן נינג'ה ישראל, קליפים ופרסומות.

 

בחלק התיירותי של האתר תמצאו לוח הפלגות – הפעם של אוניות קרוזים בלבד לנוסעים ישראלים ושל תיירים, מידע מפורט על טרמינל הנוסעים, קו השייט בין חיפה לעכו, אירועים ותוכניות פיתוח עתידיות. חלק התיירותי של האתר מתממשק לדפים של נמל חיפה בפייסבוק ובאינסטגרם ומציג את הפרסומים האחרונים של הנמל ברשתות החברתיות.

 

זוהר רום הוסיף: ״עשרות רבות של אנשים עמלו על האתר הזה, וימשיכו לפתח אותו, ואני רוצה להודות לכולם, בפרט לשותפים שלנו בחברת Y&A שעיצבו ופיתחו את האתר יד ביד איתנו, והבינו היטב את הצרכים שלנו ושל לקוחותינו״.

 

מנכ״ל חברת  יובל בר אור, ״אנחנו גאים שנבחרנו כשותף אסטרטגי למימוש האסטרטגיה הדיגיטלית החדשה של נמל חיפה. האתר הינו נקודת התחלה בתהליך דיגיטציה עמוק ומורכב״.


מי שהובילה את הפרויקט בחברת Y&A, שרית בינאשווילי: ״מטרתנו הייתה לעצב ולפתח אתר-פלטפורמה דיגיטלית שתעמוד בסטנדרטים בינלאומיים, שתהווה בנצ'מרק לכל חברות הנמל הבינלאומיות. בסוף תהליך מאומץ שבו היו מעורבים עשרות אנשי מקצוע, מאפיינים, מעצבי UX/UI ואנשי פיתוח, אנחנו מאוד גאים בתוצאה״.