רכש משמעותי בנמל חיפה ב-2015

דירקטוריון חברת הנמל אישר את תקציב 2015: התקציב השוטף 726 מיליון שקל, תקציב השקעות 280 מיליון שקל. ההשקעות יכללו גוררות אחות ל"אילן 1", רכישת שני מנופי גשר ו-3 עגורני שער


12:41 ,22.12.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

דירקטוריון חברת נמל חיפה אישר את תקציב החברה לשנת 2015. התקציב השוטף של החברה יעמוד על 726 מיליון שקל ותקציב ההשקעות יעמוד על 280 מיליון שקל.

 

מנמל חיפה נמסר ש"תקציב ההשקעות לשנת 2015 וההשקעה הכספית המשמעותית ברכש ציוד חדיש הם המשך ישיר למחויבות המתמשכת של חברת הנמל לשיפור מתמיד של רמת השירות בנמל, שידועה גם כיום כטובה בישראל".

 

כחלק מתוכנית ההשקעות הנרחבת, יבוצע ב-2015 מסע רכש משמעותי, שיביא לשיפור ניכר ביכולות התפעול של נמל חיפה:

 

 • רכש של גוררת חדשה, אחות ל"אילן 1", הגוררת החזקה בישראל. הגוררת החדשה תאפשר שיפור משמעותי ביותר בהכנסת אוניות מכולה ענקיות לרציפי הנמל.
   
 • רכש של שלושה עגורנים ניידים, שיביא לשיפור ניכר בתפעול מטען כללי ותפזורת.
   
 • רכש של שני מנופי גשר (S.T.S) חדישים לתפעול אוניות במסוף הכרמל. העסקה נחתמה בסוף השבוע עם החברה הגרמנית המובילה KOCKS ומהווה מימוש אופציה קיימת מול החברה, שגם ששת העגורנים המוצבים כיום במסוף הם מתוצרתה. העגורנים החדשים יהיו הגדולים מסוגם בישראל ויוכלו לשרת אוניות מכולה ענקיות, שרוחבן 21 מכולות, כשעד היום, היכולת המרבית בישראל (גם היא של מנופי מסוף הכרמל), היתה טיפול באוניות מכולה ברוחב 19 מכולות. עלות כל עגורן היא עשרות מיליוני שקלים. לאחר השלמת ההתקנה של העגורנים, יהיו מוצבים במסוף הכרמל 8 עגורני גשר לפריקה וטעינה של אוניות, מה שיאפשר מתן שירות מעולה ומשופר לשתי אוניות מכולה גדולות בו זמנית, תוך העלאה משמעותית של סך הפעולות (טעינה פריקה) לשעת אונייה.
   
 • רכש של 3 עגורני שער ((R.M.G לתפעול עורף מסוף הכרמל. העסקה שנחתמה בסוף השבוע עם החברה הפינית המובילה KONE מהווה מימוש אופציה קיימת מול החברה, שגם 12 העגורנים המוצבים כיום בעורף המסוף הם מתוצרתה. התקנת העגורנים תשלים מערך של לא פחות מ-15 עגורני שער שיטפלו בעורף מסוף הכרמל ויאפשרו שיפור נוסף בתפוקות הנמל. גם עלות עסקה זו היא של עשרות מיליוני שקלים.

  את עסקת רכש העגורנים הובילו סמנכ"ל לתפעול דוד כהן בסיוע מקצועי של גיל פרידלר ראש יחידת תכנון ופיתוח הנדסי, עומרי דגול ועובדי חברת דוקפורט, סמנכ"ל כספים מיכאל ויינר, דוד ריינר ראש אגף רכש, היועץ המשפטי גל סומך ודויד ידגר, ראש מדור רכש טכני וציוד תפעולי. 

 

מנכ"ל חברת נמל חיפה מנדי זלצמן התייחס לחתימת העסקאות לרכישת העגורנים: "עם סיום עבודת מטה משובחת של הפקת לקחים מהעסקה הקודמת של רכש המנופים, נחתמו מימושי האופציה בשני החוזים (עם חברת KOCKS הגרמנית ועם חברת KONE  הפינית). התקנת שני מנופי הגשר ושלושת מנופי השער במסוף הכרמל יאפשרו לנו מיצוי מלא של הפוטנציאל. שתי אניות גדולות תוכלנה לעגון במסוף הכרמל בו זמנית, כשארבעה מנופי גשר פורקים וטוענים כל אחת מהן עם תופסן כפול בתפוקות של כ–120 מכולות לשעת אונייה. מה עוד אפשר לבקש?".