נשיא לשכת הספנות לשר התחבורה: הקם צוות בדיקה למצב בנמלים

ד״ר יורם זבה טוען במכתבו לשר כי 39 אניות המחכות על עוגן לשירות בנמלי ישראל מעיד על מצב העבודה הבעייתי בתוך הנמלים, ומשפיע על יוקר המחייה בישראל. מדגיש: בכל מה שנוגע לביצוע אין דין אחד לכולם. הלוואי ובאשדוד היו מחקים את תפקודם של החיפאים


13:05 ,24.12.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא לשכת הספנות הישראלית ויו״ר פורום לקוחות הנמלים, ד״ר יורם זבה, פנה אתמול במכתב לשר התחבורה, בצלאל סמוטריץ׳, בו הוא מבקש כי השר יתערב בנעשה בנמלים, וזאת באמצעות הקמת צוות בדיקה מיידי למצב בנמלים.

 

לדברי זבה, אתמול בבוקר נמנו 39 אניות המחכות על עוגן לשירות בנמלי ישראל. ״אינני זוכר מספר כזה כבר זמן רב. תופעות כאלו הן מכשול ניכר ביותר לכלכלת המדינה וליוקר המחייה שלה. המדינה חיה ונושמת יצוא ויבוא המהווה כ-60% מהתמ״ג, ו-99.6% ממנו מובל בים.

 

״יהיו הסיבות אשר יהיו, מספר כזה של אניות על עוגן מעיד על מצב העבודה הבעייתי בתוך הנמלים עצמם, כולל הנזקים האדירים המושתים על בעלי האניות, היצואנים והיבואנים, בעלי המשאיות, והרכבת״.

 

לדברי נשיא לשכת הספנות על צוות הבדיקה שיוקם להסיק מסקנות מערכתיות לתיקון המצב. ״כל האמירות ש׳אין מה לעשות׳, ו׳יש לחכות בסבלנות לפתיחת הנמלים החדשים עוד כשנה וחצי׳, אינן סבירות ואינן מקובלות. לריבון יש את כל הכלים לשיפור המצב ואסור שיהיה אדיש אליו״, הדגיש ד״ר זבה במכתבו.

 

נציין כי מספר שעות לאחר שיצא מכתבו של ד״ר זבה לשר התחבורה הוא הוציא מכתב נוסף ובו הערה מתקנת ובה כתב כי ״במכתבי מהיום כרכתי את כל נמלי ישראל תחת יריעה אחת בגלל מספר האניות העומדות על עוגן. ברצוני לציין שבכל מה שנוגע לביצוע אין דין אחד לכולם. בנמלי חיפה ומספנות ישראל המצב שונה לחלוטין, ובהחלט לטובה. הלוואי ובאשדוד היו מחקים את תפקודם של החיפאים. יתר על כן, חיפה מקבלת אניות שהתייאשו מאשדוד, ומכולות מלאות וריקות שזורמות אליה משם לטובת יצוא חיוני, ובכך הלחץ עליה כבד מהרגיל״.

 

עותקים ממכתבו של ד״ר זבה נשלחו לראשי הארגונים הכלכליים במשק הישראלי, ראשי משרד התחבורה, הנהלות נמל חיפה ואשדוד, וחברי פורום לקוחות הנמלים.

 

חברת נמל אשדוד בתגובה: התור התפעולי בימים אלו אופייני לתקופה

 

איציק כהן, מנכ״ל חברת נמל אשדוד, הגיב אתמול למכתבו של נשיא לשכת הספנות וכתב לו כך: בהתייחס למכתבך (אשר אמנם לא ממוען אלינו אך מכוון אלינו), להלן העובדות:

 

1. חברת נמל אשדוד מטפלת בכמות מטענים שנמצאת בצמיחה מדי חודש.

2. התור התפעולי בימים אלו אכן מאופיין לתקופה, נובע מגידול אשר מאפיין את סוף השנה במטען כללי והנמל מספק את השרות בהתאם לכללי התחרות והקיבולת המכוונת אליו.

3. כמות האניות שדילגו לחיפה כתוצאה מהעומס והביקושים הקיימים נובעת אך ורק מעומסים נקודתיים שחלקם נובעים מעיצומים נקודתיים בבתי המלאכה המכוונים לרציף 23, בתחום המכולות. עומסים אלה מנוהלים מול הלקוחות באופן פרטני ושוטף, ובגין עיצומים אלה עתרנו היום לבית הדין לעבודה ועודכנת על כך במקביל להגשת התביעה ביחד עם כל לקוחותינו.

4. האניות הבודדות שעברו לחיפה כתוצאה מעומס זה אלו אניות שפוקדות את חיפה באופן שוטף, ולמעשה בחרו לעשות את הפעולות שתוכננו לביצוע בנמל אשדוד - בנמל חיפה, הנ״ל במסגרת התחרות השוטפת בין הנמלים.

5. התור התפעולי שכרגע נמצא מחוץ לנמל זהה, אם לא פחות מהתור מול נמל חיפה והמספנות.

6. צר לנו שבכל פעם שהתור מול נמל אשדוד זהה או גדול מהתור בצפון כתוצאה מהתחרות בין הנמלים, אתה מוצא לנכון לגנות את נמל אשדוד באופן ספציפי.

7. במהלך השנה היו פעמים רבות בהם התור התפעולי בצפון היה גדול מהתור התפעולי באשדוד ולשכת הספנות לא ציינה אירועים כאירועים חריגים.

8. לקוחות נמל אשדוד מקבלים טיפול ושרות באופן שוטף, הן תפעולי והן עסקי ואנו נמשיך לפעול בהתאם לכללים אלה כפי שפעלנו בהצלחה עד כה.

 

חברת נמל חיפה בתגובה: התיקון שהוציא ד״ר זבה מדבר בעד עצמו

 

מחברת נמל חיפה נמסר בתגובה כי ״התיקון שהוציא ד״ר זבה מדבר בעד עצמו. אנחנו גאים להעניק את שירותינו המצויינים לכל מי שבוחר בנו״.

 

ממשרד התחבורה טרם נמסרה תגובה.