פורום לקוחות הנמלים לשר כץ: אפשר פטור מדמי אחסנה במהלך עליית שער עולמי

הפורום ממליץ לשר התחבורה לפעול בכל דרך אפשרית למתן פטור מתשלום דמי אחסנת טובין בימים בהם המכס מושבת. ד״ר זבה, נציג הפורום: היבואנים לא צריכים להיות מופלים לרעה בגלל שייבאו בתאריכים אלו. מש׳ התחבורה בתגובה: אין לנו סמכות לחייב את הנמלים


12:18 ,22.11.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

ד״ר יורם זבה, מרכז ״פורום לקוחות הנמלים״, פנה אתמול, 21 בנובמבר, לשר התחבורה ישראל כץ במכתב שנושאו מתן פטור מתשלום דמי אחסנה למטעני יבוא לקראת העלאת מערכת ״שער עולמי״ לאוויר.

 

ד״ר זבה אף מזכיר לשר את פנייתו של אמיר שני, יו״ר ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינ״ל, לשר התחבורה בנושא זה בדיוק.

 

במכתבו לשר התחבורה מציין ד״ר זבה כי פורום לקוחות הנמלים, המונה את התאחדות התעשיינים, איגוד לשכתו המסחר, מועצת המובילים ולשכת הספנות, ממליץ לשר התחבורה לפעול בכל דרך אפשרית למתן פטור מתשלום דמי אחסנת טובין בימים בהם מערכת המכס מושבתת.

 

ד״ר זבה כותב לשר התחבורה כי ״אנו מניחים שמערכת כל כך ענקית ומשמעותית עלולה להיתקל בקשיים במהלך העלייה לאוויר, ואולי יידרשו עוד כמה ימים להשלמת המשימה״.

 

״לא מדובר פה רק על חיסכון כספי״, ממשיך וכותב ד״ר זבה לשר התחבורה ישראל כץ, ״אלא בעיקר על כללי משחק אחידים של גופים שונים, בעיקר היבואנים וסוכני המכס״.

 

ד״ר זבה הסביר בשיחה עם מערכת PORT2PORT כי ״הכוונה ב׳כללי משחק אחידים׳ היא שיש לזכור כי אותם יבואנים שאתרע מזלם והם מייבאים סחורה לארץ בדיוק בין ה-10 וה-14 בינואר לא צריכים להיות מופלים לרעה לעומת יבואנים שלא ייבאו בימים אלה. צריך לזכור שלא היבואנים בחרו את התאריכים אלא המכס בחר את התאריכים האלה באופן בלעדי״.

 

ד״ר זבה מציין במכתבו כי פורום לקוחות הנמלים מאחל למינהל המכס עלייה חלקה לאוויר של מערכת שער עולמי, ומודה לכל העוסקים במלאכה ובמאמצים ליידע ולהדריך את המשתמשים בכל רזי המערכת החדשה.

 

מש׳ התחבורה: למשרד אין סמכות לחייב את הנמלים להעניק הנחה מעבר לימי הפטור

 

כזכור, יו״ר ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינ״ל, פנה בשבוע שעבר לשר התחבורה ישראל כץ וביקש ממנו כי יאפשר פטור גורף מתשלום דמי אחסנה בנמלי חיפה ואשדוד במהלך עליית מערכת שער עולמי לאוויר – הליך שייקח כ-6 ימי עבודה על פי הערכתו של שני.

 

דוברות משרד התחבורה הגיבה לפניית מערכת PORT2PORT בנוגע למכתבו של אמיר שני וכתבה כך: ״משרד התחבורה פנה לכל הגורמים הרלוונטיים, כדי לוודא את עלייתה לאוויר של מערכת "שער עולמי", בצורה יעילה ומהירה ככל הניתן. בנוסף, המשרד המליץ להנהלת הנמלים לנסות ולסייע ללקוחותיהם בנושא.

 

״יחד עם זאת, צו הפיקוח החל על חברות הנמל קובע מחיר מרבי לשירותי האחסנה, ואין למשרד סמכות לחייב את הנמלים להעניק הנחה מעבר לימי הפטור״.