נתב בנמל חיפה הורשע באחזקת טובין טעון מס קנייה

בית המשפט גזר על הנתב שישה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים וקנס בסך 5,000 שקל. ברשות הנתב נתפסו 7 פקטים של סיגריות וכן שני בקבוקי שתייה חריפה שלא שולם בגינם מס


00:00 ,28.07.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

בית המשפט גזר על הנתב שישה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים וקנס בסך 5,000 שקל. ברשות הנתב נתפסו 7 פקטים של סיגריות וכן שני בקבוקי שתייה חריפה שלא שולם בגינם מס
 
בית משפט השלום בחיפה, כבוד השופטת יעל פרדלסקי, גזר ביום ראשון השבוע את דינו של נתב בנמל חיפה, יצחק מוטולה, שהורשע על פי הודאתו בהחזקת טובין טעוני מס קנייה שלא שולם המס בגינם והחזקת טובין מוברחים, עבירות על חוק מס קנייה (טובין ושירותים) ועל פקודת המכס. 
 
לפי גזר הדין, בתקופה הרלוונטית לכתב האישום הועסק הנאשם כנתב בנמל חיפה. בתאריך 14.4.08 נצפה הנאשם על ידי יחידת הסמים של מכס חיפה, ברשות המסים בישראל, יורד מסירת הנתב לעבר מחלקת הים החדשה, כשבידו פקטים של סיגריות. בחיפוש שנערך בארונו האישי נמצאו 7 פקטים של סיגריות (בכל פקט 10 חפיסות) תוצרת חוץ, טעוני מס קנייה שלא שולם, וכן 2 בקבוקי שתייה חריפה תוצרת חוץ, טעוני מס קנייה שלא שולם. סכום מס קנייה שלא שולם בגין הטובין המוברחים – 1,102 שקל.
 
עו"ד ערן בר מהמחלקה המשפטית מחוז צפון באגף המכס ומע"מ, עתר להטיל על הנאשם מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס. עו"ד בר טען שהנאשם, רב חובל לשעבר, ניצל את תפקידו כנתב על מנת לגרוף רווחים קלים על חשבון קופת המדינה, ביצע בעבר את אותן עבירות ושילם כופר, פגע בתדמית המדינה, שעה שאוניות סוחר המגיעות בשערי הנמל נאלצות להעביר טובין לנתבים לצורך ביצוע עבודתם. בא כוחו של הנאשם עתר לבטל את ההרשעה הואיל ומדובר בנוהג עתיק יומין של מתן תשורה לנתבים. לחילופין עתר להטיל על הנאשם מאסר על תנאי וקנס.
 
באשר לביטול ההרשעה, כותבת כבוד השופטת פרדלסקי "אני דוחה את הבקשה לבטל את ההרשעה. אין מחלוקת כי הנאשם ביצע את העבירות בהן הורשע בזמן עבודתו כנתב בנמל וכי בעבר ביצע פעמיים את אותן עבירות, שילם פעמיים כופר ולא הוגש כנגדו כתב אישום. סבורני, שהעובדה שלא היה בכופר ששילם כדי להרתיעו מלחזור ולבצע את העבירות, מצביעה על כך שאין מקום לסטות מהכלל של הרשעה".
 
כאמור, בימ"ש גזר על מוטולה 6 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים וקנס בסך 5,000 שקל. לעניין גזר הדין כותבת כבוד השופטת "מצאתי שעל אף חומרת המעשים שביצע הנאשם בזמן עבודתו כנתב, שלא למצות את הדין עמו ולא לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל..." .

 

מחברת נמל חיפה נמסר כי "רב חובל נמל חיפה קיים בירור משמעתי עם הנתב בסמוך לאירוע והעניש אותו. זאת, עוד לפני הדיון וההחלטה של בית המשפט בחיפה".