מארסק וחברות מובילות אחרות בוחנות שימוש בדלק ימי חדש

הצטרפה לחברת Wallenuis Wilhelmsen, H&M, מרקס אנד ספנסר, חברת ליווי׳ס ו-BMW על מנת לבחון דלק חלופי המכונה LEO שהינו תערובת של ליגנין ואתנול. טוענת: אם כל הבדיקות יצליחו נוכל לעבור לשלב תפעולי תוך כמה שנים


11:46 ,31.10.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

קבוצת מארסק הצטרפה לקבוצה של חברות מובילות בתחום ההובלה והקמעונאות במטרה לפתח בצוותא דלק ימי חלופי שמטרתו להפחית את פליטת הפחמן מהאניות, וזאת כצעד נוסף שנועד לקדם את מעבר תעשיית הספנות להיות ״ירוק״ יותר וידידותי לסביבה.

 

נזכיר כי על פי נתוני ארגון IMO הספנות העולמית אחראית על 2.2% מפליטת הפחמן הדו-חמצני העולמי – יותר מחלקו של מגזר התעופה שאחראי ל-2%. ארגון IMO, ארגון הספנות הבינלאומיות של האו״ם, שם לעצמו למטרה לצמצם בחצי את פליטת גזי החממה מרמות שנת 2008 עד שנת 2050. לחץ של משקיעים ופעילים גורם לחברות בתחום הספנות האיץ את חיפושן אחר דרכים לצמצום טביעת הרגל הפחמנית של התעשייה באוקיינוסים.

 

בהתאם לכך הצטרפה קבוצת מארסק לחברת הספנות הנורבגית Wallenuis Wilhelmsen, קמעונאית הענק השבדית H&M, הקמעונאית הבריטית Marks & Spencer, חברת ליווי׳ס, ויצרנית הרכב BMW על מנת לבחון דלק חלופי המכונה LEO שהינו תערובת של ליגנין (Lignin) ואתנול (Ethanol).

 

ליגנין הינו מוצר פסולת בעל ערך נמוך שנוצר מייצור אתנול שנשרף בדרך כלל לטובת שימוש תעשייתי, וניתן להמיס באתנול ליצירת LEO.

 

ג׳ון קורנראפ, היועץ הראשי של קבוצת מרסק לתחום שינויי האקלים, אמר כי LEO תאפשר שימוש באנרגיה הזולה הכלולה במוצרי הפסולת ליגנין לייצור דלק בעל פחמן נייטרלי בעלות נמוכה יותר שניתן להישרף במנועים ימיים גדולים. ״ככזה, יש לו את הפוטנציאל להפוך לפיתרון בר קיימא״, אמר קורנראפ לרויטרס ביום שלישי.

 

הפרויקט נמצא כעת בשלב פיתוח במעבדות אוניברסיטת קופנהגן ובשלב הבא, שיתבצע ברבעון השני של 2020, הפרויקט יעבור לשלב בדיקה במנועים נייחים קטנים.

 

קורנראפ אמר כי בהתאם להצלחת שלבי הבדיקה הנוספים ובאניות בפועל, הפרויקט יכול להיכנס לשלב התפעולי בעוד מספר שנים. קורנראפ סירב לומר כמה כסף הושקע ביוזמה.

 

לינה אודין, מנהלת קיימות במחלקת הלוגיסטיקה העולמית של קבוצת H&M אמרה כי מרבית פעילות ההובלה של החברה מתקיימת דרך הים. ״אנו מאמינים שעלינו להתקדם לעבר אלטרנטיבות אחרות, כמו דלק ביולוגי, וזה מה שמתפתח תחת קואליציית LEO״.