מלחמת הסחר גורמת לקיצוץ בנפחים המוצעים בסחר הפסיפי

ברית 2M כמו גם ״הברית״ הודיעו על הפסקה זמנית של שירותים בסחר הטרנס-פסיפי. הדבר גרם עלייה חדה של 41% בתעריפי הספוט מהמזרח הרחוק לחוף המערבי של ארה״ב. בעקבות השת״פ עם ברית 2M גם צים תפסיק פעילות של קו אחד


13:35 ,22.07.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

חברות ספנות הפועלות בתחום המכולות בסחר הטרנס-פסיפי המשיכו לבשר השבוע לשוק על קיצוצים בנפח הקיבולת המוצעת בסחר וזאת בתגובה למלחמת הסחר בין ארה״ב לסין. 

 

נזכיר כי בשבוע שעבר בישרה ברית 2M כמו גם ״הברית״ (The Alliance) כי תפסיק להפעיל באופן זמני שירות אחד במהלך הקיץ. ״הברית״ אף הודיעה כי תפסיק את פעילות קו PSW4 בסוף חודש אוגוסט. שירות זה מעסיק 6 אניות של חברת קוסקו בנפח ממוצע של 10,000 TEU כל אחת.

 

נזכיר כי ביום חמישי שעבר הודיעה חברת צים ביחד עם ברית 2M על שת״פ אסטרטגי בסחר הטרנס-פסיפי לפיו חברות צים, מארסק ו-MSC תפעלנה ביחד חמישה שירותים בסחר הטרנס-פסיפי - זאת לעומת חמישה שירותים שמפעילה הברית כיום ושני שירותים שמפעילה צים כיום - כלומר, קיצוץ של שני שירותים. 

 

בשילוב עם ההודעה על הפסקת שירות TP-1 / Eagle service של ברית 2M החל מה-29 ביוני ושירות PS8 של ״הברית״ החל מ-31 ביולי, סך הקיבולת שתימחק מהסחר תעמוד על כ-31,300 TEU בשבוע, או 6.7% מכלל הקיבולת עד כה - כך על פי נתוני אלפאליינר. 

 

יחד עם זאת ציינו באלפאליינר כי ״הירידה בנפח הכללי תקוזז בחלקה על ידי השקת השירות החדש של חברת APL– שירות Eagle Express X, והשדרוג של Eagle Express 1 אשר יוסיף כ-6,600 TEU  בשבוע. 

 

באלפאליינר מניחים כי לקיצוץ בנפחים היתה השפעה דרמטית על תעריפי ה״ספוט״. ״הקיצוץ בנפח המוצע מיושם בעונת הקיץ שהיא עונת השיא באופן מסורתי, והדבר גרם לעלייה חדשה בתעריפי הספוט מהמזרח הרחוק לחוף המערבי של ארה״ב – עלייה של 41% במהלך שלושת השבועות האחרונים – תעריף שעומד כיום על 1,685 דולר ל-TEU ומהווה שיא ב-12 החודשים האחרונים״. 

 

עוד נמסר מאלפאליינר כי למרות הקיצוצים בחודש ספטמבר סך הקיבולת המוצעת בסחר הטרנס-פסיפי תעמוד על 450,000 TEU בהשוואה ל-441,700 TEU בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 1.9%.