צים נקנסה ב-300 אלף שקל בגין זיהום הים בשמן

זאת בעקבות כתב אישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה. ביהמ"ש הרשיע את חברת צים שירותי ספנות ואנשי צוותה בזיהום ים בשמן באוגוסט 2015. צים בתגובה: מדובר באירוע חריג שנגרם עקב תקלה שנבעה מטעות אנוש


14:44 ,24.09.2017 מאת: מערכת פורט2פורט

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי בעקבות כתבי אישום שהגיש המשרד להגנת הסביבה נגד חברת צים שירותי ספנות אשר הפעילה אנייה שזיהמה מי ים בשמן, נגד חברת Kateland Navigation SA בעלת האנייה; ונגד רב החובל של האנייה והמכונאי הראשי, הרשיעה בשבוע שעבר סגנית נשיא ביהמ"ש השלום בחיפה, השופטת אורית קנטור, שלושה מהנאשמים.

 

בית המשפט הטיל על חברת Kateland Navigation SA קנס בסך 15,000 שקל והתחייבות כספית בסך 100 אלף שקל להימנע מלעבור על אחת מהעבירות בגינן הורשעה למשך שנתיים. בנוסף, בית המשפט הטיל על חברת צים שירותי ספנות קנס בסך 300 אלף שקל ועל המכונאי הראשי קנס בסך 25 אלף שקל או 4 חודשי מאסר והתחייבות כספית בסך 25 אלף שקל להימנע מלעבור על אחת העבירות בגינן הורשע למשך שנתיים. לצד זאת, בית המשפט ביטל את הרשעתו של רב החובל של האניה, אך חייב אותו בפיצוי בסך 25 אלף שקל ושירות לתועלת הציבור בהיקף של 50 שעות. כספי הקנסות והפיצוי יועברו לטובת הקרן למניעת זיהום ים במשרד להגנת הסביבה.

 

המקרה הנדון אירע באוגוסט 2015, עת עגנה האנייה Zim Vancouver במימי נמל חיפה ותידלקה. לפני התדלוק ובעת התדלוק, צוות האנייה לא ווידא כי פתחי הניקוז בסיפון הספינה סגורים, דבר המנוגד לתקנות הנמלים ולנוהלי החברה.

 

במהלך התדלוק פרץ שמן (דלק) מצינור האוורור של שני מכלי דלק, הציף את מאצרת התדלוק, וגלש וזרם לפתחי הניקוז שהיו פתוחים - ודרכם גלש לים ולרשות הרבים. כמות השמן שהגיעה לים מוערכת בכ-8-10 טון. בעקבות מקרה זה הגיש המשרד להגנת הסביבה כתבי אישום.

 

מחברת צים נמסר כי מדובר על אירוע חריג משנת 2015, שנגרם עקב תקלה שנבעה מטעות אנוש. ״צים ערכה בדיקה פנימית מיידית והפיקה מסקנות מן האירוע למניעת הישנותו. צים פועלת על פי התקנות הבינלאומיות המחמירות ביותר בנושא מניעת זיהום ים, ומפעילה מערכות פיקוח וניטור מתקדמות בכל אניותיה. הגנה על הסביבה הימית היא מערכי היסוד של החברה, כחלק מתפיסת האחריות התאגידית שלה״.  

כל הצילומים, שצולמו על ידי שרון עדי הם מ-2015, מיד לאחר האירוע, והם הועברו אלינו באדיבות המשרד להגנת הסביבה.