רוד-מארין מפרסמת את מפות צפיפות התנועה הימית מול חופי ישראל

הקרטוגרף סמיון פולינוב: מאגרי המידע מתאפשרים הסקת תובנות ׳אינסופיות׳ בכל אספקט הקשור לתנועת ספינות בתווך הימי. הכלכלן אהוד גונן: החלק הארי של התנועה בתחום המכולות היא בכיוון מערב אל ומנמלי אירופה וארה״ב


14:06 ,04.11.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

רוד-מארין (RODMARINE.com) מפרסמת לראשונה נתונים אודות תנועת אניות מול חופי ישראל. הנתונים מגלים את תנועת מכליות הנפט במזרח הים התיכון.

 

רוד-מארין המתמחה בניתוח גאו-כלכלי של נתונים בתחום הספנות מפרסמת לראשונה את מפות צפיפות התנועה הימית מול חופי ישראל. הטכנולוגיה בה משתמשת רוד-מארין מאפשרת הפקת וניתוח מפות לפי סוגי כלי השיט וכך לראשונה ניתן לראות את דפוס התנועה לאורך זמן של כלי שיט שונים מול חופי ישראל.

 

על פי מפת צפיפות של תנועת מכליות הנפט מול חופי ישראל (תמונה א: מפת צפיפות תנועת מכליות במימי ישראל מקור MarineTraffic  עיבוד רוד-מארין), ניתן לראות בבירור את תנועת המכליות הרבה באזור מפרץ חיפה, אשדוד ואשקלון. חלק מנתיבי השיט של המכליות ממשיך צפונה, כפי הנראה לאזור טורקיה. יש לציין כי על פי פרסומי בתי זיקוק (בז״ן) סדר גודל של כמחצית מיצור תזקיקי הנפט בבית הזיקוק בחיפה מופנה לייצוא למדינות באזורנו.

 

על פי הנחיות ארגון הספנות העולמי (IMO) על כל אוניה בגודל 300 טון ומעלה חייבת להיות מותקנת מערכת זיהוי אוטומטי: Automatic Identification System. כך, כל ספינות משדרות באופן קבוע (כל חצי דקה, דקה למשל) נתונים של מיקום האוניה ופרטים נוספים כמו מהירות ואזימוט וכדומה. הנתונים נקלטים באמצעות לוויינים ותחנות חופיות. מדובר על מאגרי מידע גדולים מאד (הנקראים ביג-דאטה) הכוללים מידע אודות כ-175 אלף כלי שיט ברחבי העולם. מאגרי מידע אלו נגישים לתצוגה (MarineTraffic) לציבור הרחב אולם כמאמר הפתגם ׳מרוב עצים לא רואים את היער׳ אפשר בקלות ללכת לאיבוד בים המידע הזה וחברות מסחריות עוסקות בניתוח המידע והפקת דוחות ספציפיים ללקוחות שלהם.

 

הקרטוגרף סמיון פולינוב מציין כי ״אנו מדברים למעשה על ניתוח כמויות מידע גדולות מאד בכלים סטטיסטיים מתקדמים והצלבה עם מאגרי מידע בתחומים משיקים (כגון תצלומי לוויין, נתוני סחר, נתוני דייג וכו׳) ובכך למעשה מתאפשרת הסקת תובנות ׳אינסופיות׳ בכל אספקט הקשור לתנועת ספינות בתווך הימי״.

 

האקולוג הימי דר׳ דור אדליסט, אשר עוקב מזה שנים רבות אחר תנועת ספינות הדיג במימי ישראל, מציין כי ההבדל בין מפת הצפיפות של תנועת ספינות הדיג בשנים 2017 לעומת 2018 ממחיש את האפקטיביות של תקנות הדיג בישראל ששונו באופן דרסטי בדצמבר האחרון.

 

״החל מדצמבר 2017 נאסר למעשה דיג באמצעות מכמורתנים ברצועה הקרובה לחוף (בעומק הקטן מ-30 מטר) וכן הדיג נאסר צפונית לישוב מכמורת. ההבדל במפות צפיפות התנועה בין השנים מראה באופן ויזואלי את היישום בפועל של התקנות החדשות על ידי הדייגים״. (תמונה ב: מפת צפיפות תנועת ספינות דיג מול חופי ישראל, מימין 2016 משמאל 2017 (מקור MarinTaffic עיבוד רוד מארין).

 

הכלכלן אהוד גונן מציין כי מפת תנועת אניות המכולה משקפת את יעדי הייצוא ומקורות הייבוא של ישראל (תמונה ג: מפת צפיפות תנועת אניות מכולה במימי ישראל (מקור MarineTraffic  עיבוד רוד-מארין). ״ניתן לראות כי החלק הארי של התנועה בתחום המכולות היא בכיוון מערב אל ומנמלי אירופה וארה״ב. רק חלק קטן יחסית של התנועה המגיעה לנמלי ישראל או יוצאת ממנה מופנה לדרום-מערב אל עבר תעלת סואץ. נתונים אלו תואמים את פרסומי סחר החוץ של ישראל לפיהם כשליש בלבד מסחר החוץ של ישראל הוא בין ישראל ומדינות אסיה.

 

גונן מציין כי גם תנועת היאכטות מול חופי ישראל מעניינת. ״אנו רואים את ריכוזי המרינות הגדולות בארץ תל אביב והרצליה במרכז, חיפה בצפון ואת מרינה אשקלון הקטנה יותר בדרום. כמעט כל התנועה הבינלאומית של יאכטות אל ומחופי הארץ מופנית לצפון מערב לכיוון קפריסין.

 

ומה משמעות התנועה הערה באזור מפרץ חיפה? אלו ״הפלגות חומוס״ הוא מסביר. ״יוצאים מחיפה אוכלים חומוס בנמל העתיק בעכו וחוזרים עד הערב..״. (תמונה ד:׳ מפת צפיפות תנועת ספינות קיט במימי ישראל (מקור MarineTraffic עיבוד רוד-מארין).