עובדי נמל חיפה פנו להסתדרות בבקשה לאשר סכסוך עבודה בנמל

זאת על רקע חוסר התקדמות במשא ומתן עם הנהלת חברת נמל חיפה בנושאים שעומדים על הפרק לקראת ההנפקה. מאיר תורג'מן: המו"מ הולך לכיוונים לא רצויים לעובדים. נמל חיפה: אין עילה להכרזת סכסוך עבודה


00:00 ,25.05.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

זאת על רקע חוסר התקדמות במשא ומתן עם הנהלת חברת נמל חיפה בנושאים שעומדים על הפרק לקראת ההנפקה. מאיר תורג'מן: המו"מ הולך לכיוונים לא רצויים לעובדים. נמל חיפה: אין עילה להכרזת סכסוך עבודה
 
יו"ר ההסתדרות החדשה במרחב חיפה, ברוך זלץ, שלח אמש מכתב ליו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, וביקש ממנו להביא בדחיפות לוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות בקשה להכרזת סכסוך עבודה בנמל חיפה, וזאת לאחר במשך מספר שבועות כל ניסיונותיהם של נציגי ועד העובדים בנמל חיפה, בראשות יו"ר ועד העובדים, מאיר תורג'מן, להגיע להסכמות עם נציגי הנהלת הנמל לקראת הפרטת חברת נמל חיפה – עלו בתוהו.
 
במסמך שהועבר לאבי אדרי מפרט ברוך זלץ 12 עילות לבקשה להכרזת סכסוך העבודה, בהן: קיום מו"מ נמלי וסקטוריאלי בחוסר תום לב, בכל הנושאים הקשורים בהסכם השכר החדש ועיגון זכויות העובדים בטיוטת התשקיף שבהכנה, ניסיון לעקר את החלטות מועצות הייצור כפי שמחייב הסכם הרפורמה, הוצאות עבודות נמליות וחדשות לקבלנים חיצוניים, סירוב ההנהלה לנקוט בכל הצעדים על מנת לצרף את השטחים הצהובים לנכסי החברה עם פרסום התשקיף. לדברי העובדים, מדובר בשטחים מרכזיים בתוך נמל חיפה שעיריית חיפה מנסה מזה מספר שנים להפקיע תוך הנמל לצרכים ציבוריים - ללא הצלחה. עילות נוספות: סירוב ההנהלה לאייש תקנים שהתפנו על ידי עובדי הנמל, סירוב שיטתי של מנהלים לחתום על טפסי המלצה לעניין קידום עובדים, שמשמעותו פגיעה בקידום העובדים. הכנת קובץ נהלים פנימיים בנושאי זכויות עובדים באופן חד צדדי ללא שיתוף והסכמת נציגות העובדים.  סירוב ההנהלה לעדכן את תקציב התרבות והרווחה מזה כשש שנים, פגיעה בגובה השי לחג בדרך של קיצוץ והנחה בתלושי הצרכן, סירוב ההנהלה לאשר לעובדים לצאת לחופשה ומחיקת יתרות חופשה גבוהות כתוצאה מכך. ניהול מו"מ בחוסר סימטריה בנוגע להמרות שאותן יזמה ההנהלה, סירוב ההנהלה להכיר בנציגות העובדים כגורם מייצג בנושאים של בטיחות ובריאות בעבודה, סירוב ההנהלה לסלק מפגעים בריאותיים ובטיחותיים מנקודות עבודה.
 
בהודעה שהוציאו עובדי נמל חיפה נמסר כי הם ביקשו את הכרזת סכסוך העבודה מההסתדרות לאחר שהגיעו למסקנה כי ברוב דרישותיהם הלגיטימיות במהלך המשא ומתן – הנמלי והסקטוריאלי – הם נתקלו בתשובות בנוסח: "אין לנו אישור מהממונה על השר במשרד האוצר" .
 
יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות במרחב חיפה, רפי מסט, אמר בתגובה לבקשה להכרזת סכסוך העבודה כי "אני מאוד מקווה שלאחר הכרזת סכסוך העבודה הנהלת חברת נמל חיפה תתעשת ותנהל משא ומתן ענייני, יעיל ובתום לב כדי שנצליח להגיע להבנות ולהסכמות, מבלי שנזדקק להפעיל את הסכסוך".
 
יו"ר ועד העובדים בנמל חיפה, מאיר תורג'מן, אמר בתגובה "צר לי מאוד שהגענו למצב הזה. לא רציתי להגיע למצב הזה ואנחנו נעשה את הכל על מנת להימנע מנקיטת צעדים אבל לא היתה לנו כל ברירה. הכריחו אותנו ולא נותרה בפנינו ברירה אחרת. הסכם העבודה שלנו פג ב-16 בפברואר ואנחנו מרגישים שהמשא ומתן הולך לכיוונים לא נכונים ולא רצויים לעובדים".
 
מחברת נמל חיפה נמסר בתגובה כי "הנהלת החברה מקפידה לקיים את ההסכמים הקיבוציים שבתוקף בחברה. אנו לא מכירים עילה שבדין להכרזת סכסוך עבודה".