צוק: ניסיון החקיקה הוא מעשה אטימות וכוחנות מצד משרדי הממשלה

נשיא לשכת הספנות הישראלית אמר את הדברים באסיפה השנתית של הלשכה וציין: נושא הלנד-לורד נפל עלינו בשבועות האחרונים כרעם ביום בהיר. הוסיף: המדינה לא עשתה דבר וציפתה מהלקוחות שיוציאו הערמונים מהאש עבורה


00:00 ,21.09.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא לשכת הספנות הישראלית אמר את הדברים באסיפה השנתית של הלשכה וציין: נושא הלנד-לורד נפל עלינו בשבועות האחרונים כרעם ביום בהיר. הוסיף: המדינה לא עשתה דבר וציפתה מהלקוחות שיוציאו הערמונים מהאש עבורה
 
באסיפה הכללית השנתית שקיימה בסוף השבוע לשכת הספנות הישראלית במלון דן פנורמה בחיפה, ואף ציינה 75 שנים להיווסדה, השתתפו ח"כ משה כחלון, יו"ר השדולה למען הספנות, עו"ד יונה יהב, ראש עיריית חיפה, שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל, גד שפר, יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, חברי לשכת הספנות ובכירים מענף הספנות בישראל וכן אורחים רבים.
 
ראובן צוק, נשיא לשכת הספנות, סיכם את אירועי השנה וציין: "אנו מצרים על כך שנושא הלנד-לורד נפל עלינו בשבועות האחרונים כרעם ביום בהיר".
 
צוק הוסיף ואמר "הניסיון 'להשחיל' שינוי כזה מבלי להתייעץ איתנו ועם גורמים כלכליים אחרים ובעיקר מבלי לדבר עם העובדים נעשה באטימות ובכוחנות מצד משרדי הממשלה, וזה עדיין עולה לנו, ללקוחות ולמדינה ביוקר רב".
 
צוק הוסיף ואמר כי "איננו מצדיקים עיצומים ופעילויות לא חוקיות אבל אנו מצפים מהמעסיק שהוא המדינה למודת ניסיון העבר שתשכיל ותגלה לפחות פעם אחת רגישות, פתיחות ושקיפות לעובדים וללקוחות שהם ולא אנחנו נושאי הדגל שלהם. ציפינו גם שאם אכן העיצומים שנקטו העובדים אינם חוקיים תפנה המדינה, שהינה המעסיק, לבית הדין לעבודה ותדרוש חזרתם לעבודה תקינה או לחילופין תודה בטעותה ותבטל החוק כפי שכבר קרה בעבר. ראו זה פלא - המדינה לא עשתה דבר וציפתה מהלקוחות שיוציאו הערמונים מהאש עבורה".
 
בהתייחסו לנושא מינוי מנכ"ל לנמל חיפה צוק ציין בחיוב רב את העובדה כי דרישות הלשכה וגופים מקצועיים אחרים למנות מינויים מקצועיים לתפקידים בכירים, התקבלה.
 
נשיא לשכת הספנות הדגיש כי תחילת פעילותו של הנמל הפרטי הראשון "נמל מספנות ישראל בחיפה הינה חשובה ומעודדת, עד עתה הם זוכים מחברי הלשכה המשתמשים בשירות רק למחמאות. אין ספק שבהתחלה זה יחרוק ותהיינה בעיות אבל הדרך נכונה", הדגיש.
 
יונה יהב, ראש עיריית חיפה, אמר במסגרת נאומו כי "הפעולות לפיתוח הנמל והפיכתו לאחד הגדולים במזרח התיכון הינן חלק מהפעולות להגדלת מקורות התעסוקה בעיר ולמיצובה כעיר מטרופולין של הצפון. המטרה היא להפוך את נמל חיפה לנמל המוצא לסחורות מהמזרח הרחוק, מירדן ומעיראק, דבר שיביא למינופה של העיר ושל מגוון רחב של מקצועות ושירותים נלווים".
 
שלמה ברימן, מנכ"ל חנ"י, שהרצה בנושא "חנ"י כ-Landlord" הציג את מודל הלנד-לורד המהווה את התשתית למערכת נמלים מודרנית הנהוגה בכול הנמלים המודרניים בעולם, אשר שימש כבסיס לרפורמה בנמלי הים.
 
ח"כ משה כחלון, יו"ר השדולה למען הספנות הישראלית, בירך את באי האירוע והדגיש את חשיבות הספנות והנמלים בישראל כגורמים בעלי משקל רב בכלכלה הישראלית, את חשיבות פיתוח התשתיות בנמלים באופן רציף בשל הצמיחה השנתית בהיקף היבוא והיצוא בשיעור של 7%. ח"כ כחלון הוסיף ואמר כי "כיו"ר השדולה אני מבטיח לפעול למען הספנות הישראלית, כולל פיתוח תשתיות בנמלים, כדי שישראל תוכל באמת לצעוד בעתיד קדימה ולהוות שחקן רציני, משמעותי ומרכזי באזור" הדגיש כחלון.
 
גד שפר יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית בירך את באי האסיפה וציין כי שיתוף פעולה בין גורמי קהיליית הים הינו חשוב ומסייע להשגת יעדי הקהילה הימית. שפר ציין כי על ממשלת ישראל להתחיל ולפעול אל מול עובדי הנמלים.  
 
מלשכת הספנות נמסר כי במהלך האירוע הוענקו פרסים לסטודנטים נטלי מי עמי, טל מנור וצחי פרצ'יק מהמחלקה לעיצוב תקשורת חזותית במכון אבני לאמנות ועיצוב תל אביב על עיצוב לוגו חדש ללשכת הספנות לרגל מלאת 75 שנה לפעילותה.