ישראל לקראת הסכם אזור סחר חופשי עם דרום קוריאה

לאחר כניסת ההסכם לתוקף, מעל ל- 95% מהייצוא הישראלי לקוריאה יהיה פטור ממכס. ומן העבר השני ירדו מכסים על מוצרים המיובאים מדרום קוריאה לישראל ובהם ניתן למנות: מכוניות וחלקיהן, מקררים, ציוד רפואי, רכיבים אלקטרוניים, צעצועים ומשחקים, פלסטיק ומוצריו וכימיקלים


13:33 ,21.08.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

לקראת הרחבת פעילות הסחר עם דרום קוריאה. ישראל ודרום קוריאה הכריזו הבוקר על סיום המשא ומתן המשותף להסכם אזור סחר חופשי, במעמד שרת הסחר הדרום קוריאנית יו מיונג-הי ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן

 

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה סיים מו"מ שארך 3 שנים, על הסכם אזור סחר חופשי עם קוריאה הדרומית - הכלכלה ה-11 בגודלה בעולם. ההסכם צפוי להעניק יתרון תחרותי ולהקל על פעילות היצואנים הישראלים בשוק הקוריאני ובכך לחזק את הייצוא הישראלי ולהגדיל את הצמיחה במשק. התועלת השנתית למשק תאפשר עמדת זינוק טובה יותר לייצוא הישראלי.

 

בטקס חגיגי שנערך הבוקר בירושלים, במעמד שרת הסחר הדרום קוריאנית יו מיונג-הי ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, הכריזו השרים על סיום המו״מ וציינו כי להסכם חשיבות רבה ליחסי המדינות בקידום הסחר הבילטראלי ובעידוד סחר בתחומים חדשים.

 

במשרד הכלכלה ציינו שעם כניסתו של ההסכם בין ישראל לקוריאה הדרומית לתוקף, עתידות לחול הפחתות מכסים הדדיות על מוצרים מיובאים ומיוצאים, לצד שיפור והקלת הסחר במגוון תחומים נוספים כגון, שירותים, השקעות, ותקינה.

 

נציין כי היקף סחר בין ישראל לקוריאה הדרומית בשנת 2018 הסתכם בכ-2.5 מיליארד דולרים, המהווים גידול של מעל ל-15% לעומת שנת 2017 והסכם הסחר החופשי צפוי להגדיל את היקף הסחר בין המדינות אף יותר.

 

בשנת 2018 עמד הייצוא הישראלי על רמתו הגבוהה ביותר מקום המדינה וחצה את רף 110 מיליארד הדולרים. הסכמי הסחר שנחתמו לאחרונה, לרבות עם קוריאה הדרומית בקרוב, יסייעו להמשכיות המגמה

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "הסכם הסחר החופשי עם קוריאה הדרומית הוא הסכם היסטורי, שכן לראשונה נחתם הסכם עם מדינה ממזרח אסיה אשר נמנית בין המעצמות הכלכליות המובילות בעולם. הוא משקף בין היתר את מדיניות המשרד לסייע בגיוון הייצוא ובפתיחת שווקים חדשים לתעשייה הישראלית. קוריאה הדרומית היא שותפת סחר חשובה עבור מדינת ישראל. הסכמי סחר בינלאומיים ככלל, הינם בעלי חשיבות אסטרטגית לכלכלה הישראלית ומסייעים בהגדלת היקפי היצוא, בהוזלת חומרי גלם שמעלים את התחרותיות של היצואניות הישראליות וכן מהווים בשורה עבור הצרכנים הישראלים לאור כניסה של מגוון רחב של מוצרים ללא מכסים"

 

 

 

בקרוב פטור ממכסים

 

כאמור, לאחר כניסת ההסכם לתוקף, מעל ל- 95% מהייצוא הישראלי לקוריאה יהיה פטור ממכס ובכלל זאת מכונות וציוד חשמלי, מכונות ומכשירים מכניים, דשנים, ציוד רפואי, קוסמטיקה, פלסטיק ומוצריו, מתכות  וכן מיצי פירות ויין. מן העבר השני ירדו מכסים על מוצרים המיובאים מדרום קוריאה לישראל ובהם ניתן למנות: מכוניות וחלקיהן, מקררים, ציוד רפואי, רכיבים אלקטרוניים, צעצועים ומשחקים, פלסטיק ומוצריו וכימיקלים.

 

במשרד הכלכלה מציינים שהסכם הסחר יוביל להגדלת התחרותיות של היצוא הישראלי לקוריאה ולחסכון כספי למדינה וכי התועלת ליצואנים וחיסכון ליבואנים ולצרכנים במסגרת ההסכם מוערכים בכ- 100 מיליון דולר לשנה.

 

להלן רשימה אינדיקטיבית של הטבות שיכללו בהסכם:

יצוא מישראל לקוריאה

שיעור ההוזלה ביצוא לקוריאה

מוצר

המכס עבור מרבית סוגי הדשנים ירד מ- 6.5% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף

דשנים

המכס ירד מ- 15% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף

יין

המכס ירד מ- 6.5% ל- 0% בתוך חמש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית)

שפתונים, צלליות לעיניים ומוצרי טיפוח לעור

המכס ירד מ- 8% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית)

מערכת לניטור מטופלים (ציוד רפואי)

המכס ירד מ- 8% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף

מצלמות גמא (ציוד רפואי)

 

 

 

יבוא מקוריאה לישראל

שיעור ההוזלה ביבוא לישראל

מוצר

 המכס ירד מ- 7% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף

רכבים               

המכס ירד מ- 12% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף

מקררים ומקפיאים

המכס ירד מ- 12% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף

קונסולות למשחקי וידאו

המכס ירד מ- 12% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית)

מכונות לתעשייה

המכס ירד מ- 12% ל- 0% בתוך שלוש שנים מכניסת ההסכם לתוקף (הורדה לינארית)

אמבטיות וכיורים

המכס ירד מ- 4% ל- 0% עם כניסת ההסכם לתוקף

רוטב סויה

 

 

 

נזכיר כי דרום קוריאה היא היצרנית המובילה בעולם בתחום רכיבי הזיכרון ויצרנית הסמיקונדוקטורים השנייה בגודלה בעולם. כמו כן, דרום קוריאה הינה יצרנית האניות הגדולה בעולם, ואוחזת ביותר ממחצית נתח השוק העולמי. בתחום הרכב, דרום קוריאה, בעיקר באמצעות קבוצת יונדאי-קיה וספקיות המשנה שלה, הינה אחת מ-10 היצרניות הגדולות בעולם.

 

לדרום קוריאה יש כיום 15 הסכמי סחר בתוקף עם מדינות וגושי סחר שונים, בראשם ארה"ב, האיחוד האירופי, הודו וסין. ההסכם בין ישראל לקוריאה יסייע להשוות את תנאי הסחר של ישראל למדינות אלה - ועם השלמת הליך האישרור של הסכם זה בשני הצדדים , יהנו החברות הישראליות מתנאי סחר ותחרות שווים בשוק הקוריאני.

 

נציין כי את המשא ומתן הוביל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף משרדי החוץ, האוצר, החקלאות, התקשורת והמשפטים וכן רשות האוכלוסין וההגירה, מינהל המכס ורשות התחרות.