סין תבנה 150 מרלו״גים מתקדמים עד 2025

על פי התכנית, סין תבנה שישה סוגים של מרכזים לוגיסטיים מתקדמים בהם יהיה שימוש רב ברובוטים, רכבים בלתי מאויישים ורחפנים כדי להגביר את היעילות הלוגיסטית


13:59 ,06.01.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

סין מתכננת לבנות 30 מרכזים לוגיסטיים עד 2020 ו-150 מרכזים לוגיסטיים עד 2025. כך על פי תכנית חדשה שפורסמה במשותף על ידי סוכנות התכנון הכלכלית העליונה במדינה, הוועדה הלאומית לפיתוח ורפורמה ומשרד התחבורה.

 

על פי התוכנית, סין תבנה שישה סוגים של מרכזים לוגיסטיים: נמל יבשתי, נמל מטענים, נמל תעופה, נמל מכוון-שירות, נמל מוכוון סחר, ונמל יבשתי על הגבול.

 

התכנית נקבה בשמותיהן של 127 ערים סיניות כאפשריות עבור הפרויקט, בהן שנזן, בייג׳ין טיאנג׳ין, נאנג׳ינג, שנחאי, גואנגזו, ז׳נגז׳ו, פושאן, שיאן ופוז׳ו. המרכזים הלוגיסטיים יקבלו עידוד לשם בניית נמלים אוטומטיים ומחסנים חכמים וישתמשו ברכבים בלתי מאויישים, רובוטים ורחפנים כדי להגביר את היעילות, על פי הדו״ח.

 

הממשלה גם שואפת להקים שירותי לוגיסטיקה יעילים ברמה גבוהה, הכוללת הגדלת יכולות משלוחי החבילות. התוכנית גם קוראת לפיתוח יכולות אקספרס עבור שינוע באוויר, רכבת מהירה, שרשרת אספקה קרה וסחר אלקטרוני (אי-קומרס), ומשלוחים בין מעברי הגבול יתומרצו. חיזוק יכולות הלוגיסטיקה של האי-קומרס גם הם חלק מהתכנית. חברות בסין מקבלות תמריצים לעודד עסקים מבוססי לוגיסטיקה בתחום הובלת מזון טרי ומשלוח מבוקר טמפרטורה.

 

על פי נתוני ״הפדרציה הסינית ללוגיסטיקה ורכישה״, בעשרת החודשים הראשונים של 2018, סקטור הלוגיסטיקה של סין שינע סחורות בשווי של 33.3 טריליון דולר – עלייה של 6.6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. למרות שעלות הלוגיסטיקה לתוצר ירדה בשנים האחרונות בסין, היחס עדיין גבוה משמעותית מאשר במדינות מפותחות רבות ואפילו בכמה כלכלות מתפתחות.

 

ראש ממשלת סין התבטא בנושא בישיבת מועצת המדינה בשנה שעברה ואמר כי ״המגזר הלוגיסטי הוא הבסיס של חשיבות אסטרטגית לפיתוח של כלכלת השוק״. הוא הוסיף כי הפחתת עלויות הלוגיסטיקה והגברת היעילות צריכה להיות בראש סדר העדיפויות.

 

אחת המטרות בהקמת המרכזים הלוגיסטיים החדשים היא להוריד את עלות הלוגיסטיקה לתוצר לכ-12%. מספר זה עמד על 14.5% בשנת 2017. הממשלה גם רואה הפחתת עלות והגברת היעילות הלוגיסטית כדרך ליצור סביבה נוחה יותר לפיתוח הכלכלה הריאלית, והיא פרסמה צעדים נוחים יותר כגון הפחתת מס כדי להקל על הנטל על חברות.