פתרון התאוששות מאסון לטובת תכנית ״גורם כלכלי מאושר״

פתרונות הענן של מיקרוסופט בשירות גופי הסחר העולמיים מספקים מענה לדרישה של הבטחת רציפות תפקודית של חברות המסחר, השילוח ועמילות המכס במקרה של אסון. מור חסן מחברת קומפיוטק: הפתרון Azure של מיקרוסופט מהווה חלופה טובה יותר וזולה מהפתרונות שקיימים


11:45 ,21.08.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

בשנים האחרונות מעודדת רשות המסים יבואנים ויצואנים להצטרף לתכנית ״גורם כלכלי מאושר״ במסגרת אבטחת שרשרת הסחר העולמית. המטרה המרכזית של התכנית היא חיזוק שיתוף הפעולה בין רשויות המכס, חברות השילוח והיבואנים על מנת לאפשר זרימה  מהירה ויעילה של הסחר הבינלאומי.

 

במסגרת הדרישות של ״גורם כלכלי מאושר״ (Authorized Economic Operator - AEO) של רשות המיסים ומשרד האוצר קיימת דרישה להציג תכנית המבטיחה את הרציפות התפקודית של החברה במקרה של אסון או פעילות בעת חירום, בין אם מדובר בוירוס מחשב, פעולת כופר או מלחמה, ובמסגרת ההסמכה היבואן מתחייב לחזור לפעלות בשגרה תוך זמן מוגדר מראש.

 

עד כה דרישה זו היוותה מכשול משמעותי בשל העלויות הגבוהות הנלוות לקיומה ומחברת קומפיוטק, שמלווה חברות סחר רבות, נמסר כי בקרב לקוחותיה עולה הדרישה לפתרון DR (Disaster Recovery). 

 

נציין כי לקומפיוטק ניסיון מעשי רב בתחום פתרונות התאוששות מאסון וכעת, יחד עם פתרונות ה-DR החדשים של Microsoft Azure (אחד משלושת שרותי הענן הגדולים ביותר בעולם, לצד Amazon Web Services ו- Google Cloud), ניתן עפ״י מור חסן Solution Architect בחברת קומפיוטק, לבנות פתרונות שרידות ברמה גבוה ובעלויות נמוכות הרבה יותר מבעבר.

 

מור חסן, Solution Architect בחברת קומפיוטק, ציין כי ״פתרון גיבוי זה לא פתרון התאוששות מאסון. הפתרון ש-Microsoft Azure מציעה מהווה אלטרנטיבה אמיתית וזולה לפתרונות שקיימים כיום בשוק. אלמנט הזמן במובנים של חזרה מלאה לעבודה תקינה בולט במיוחד בפתרון של Microsoft Azure שיכול להחזיר את כלל מערכות החברה לפעילות תוך זמן קצר מאד. ניתן גם לבדוק את סביבת ה-DR המשנית בזמן אמת ובלחיצת כפתור בכל רגע נתון, ולראות שהכול עובד כמו שצריך, וממש לבצע תרגילי התאוששות מאסון. בנוסף, כל העבודה מתבצעת מול מסך ניהול ידידותי ונוח״.

 

אבי סופר, CTO בחברת קומפיוטק, מוסיף בשיחה עם מערכת PORT2PORT כי ״שירות Azure של מיקרוסופט מציע פתרון מלא להתאוששות מאסון כשירות  DRaaS. הפתרון, שידוע בשם ASR (Azure Site Recovery)  מסייע להגן על שרתים חשובים באמצעות רפליקציה ושחזור של מכונות פיזיות או וירטואליות. בעזרת השירות ניתן לבצע רפליקציה של שרתים ישירות אל מול Microsoft Azure ובכך ניתן להימנע מהוצאות גבוהות ומהמורכבות שכרוכה בהקמת וניהול אתר DR משלך״.

 

עידן אוחיון, מנהל ערוצי השותפים במיקרוסופט ישראל: ״ארגונים שמשכילים לנצל את היתרונות הקיימים ב AZURE היום, מייעלים עצמם, מצמצמים סיכונים ואף משפרים את תפוקתם העיסקית. בשילוב עם Windows 10, כלי ה-365 והדיינמיקס היעילות אף גוברת ומאובטחת יותר מאי פעם. אנו מברכים על המהלך של רשות המסים ומאמינים ששיפור וייעול הסחר הבינלאומי ייטיב עם כולנו ואף יצמצם עלויות מוצרי צריכה. פתרון ה-ASR שלנו הוא הדרך של כל ארגון לאפשר לעצמו הקמת אתר DR בענן בעלויות נמוכות מאוד ובכך לאפשר לעצמו שרידות גבוהה במקרה של תקלה או אסון״.

 

תכנית התאוששות מאסון (באנגלית: Disaster Recovery Plan או DRP) היא תכנית הכוללת תהליכים, מדיניות ונהלים המשמשים להתאוששות מאסון (וירוס כופר, שריפה, רעידת אדמה, הצפה, קריסת בניין וכד׳) המשבית לזמן לא קצר את תשתית המחשוב החיונית לפעילותו של ארגון.

 

ארגון אינו מסוגל לתפקד בעת השבתה של מערכת המחשוב. מטרת ה־DRP היא המשך ביצוע עבודות המחשוב של הארגון על מנת שהארגון יוכל להמשיך בפעילותו העסקית במקרה של אסון.

 

נציין כי חברת קומפיוטק הינה חברה למתן שירותי ייעוץ ותמיכה בתחום מערכות המידע הפועלת מול לקוחות בתחום השילוח קרוב ל-20 שנה, ובין לקוחותיה נמנים חברות כמו רות קרגו, הלמן, פלאנט שילוח ולוגיסטיקה וחברת ICL.