סוכני המכס והמשלחים למכס: חווים האטה דרמטית במערכות המחשוב

אמיר שני למינהל המכס: "אנו עלולים למצוא עצמנו במצב של קריסה מוחלטת, ללא מערכת סחר חוץ". רשות המסים בתגובה: הבעיה מוכרת ואנו פועלים לפתרונה


14:35 ,03.11.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

אמיר שני, יו"ר ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, פנה אתמול במכתב למר אבי ארדיטי, ראש מינהל המכס ברשות המסים, בנוגע לנסיגה דרמטית בביצועי מערכת המכס הקיימת.

 

אמיר שני כותב לאבי ארדיטי כי במהלך השבועות האחרונים חווים סוכני המכס האטה דרמטית בביצועי מערכת המכס הקיימת, דבר הבא לידי ביטוי בתגובות איטיות ופרקי זמן ארוכים במיוחד לקבל משובים.

 

"שאילתות המופנות למחשב - אשר בעבר נענו תוך פרק זמן של שניות בודדות, כמעט ללא המתנה - אורכות היום למעלה מ-30 שניות!", כותב שני.

 

שני מוסיף כי "בדיקות אותן ערכנו אצל בתי התוכנה בעקבות תלונות חברים מצביעות על אוסף של תסמינים המורים, לכאורה, על קיומה של בעיה קריטית במערכת המכס עצמה".

 

עוד מציין שני כי התברר כי הבעיה אינה נובעת מבעיות תוכנה בבתי התוכנה, אלא בעיות הנובעות מהיעדר, לכאורה, של תחזוקה נאותה במערכת / צומת המחשוב המרכזית של המכס.

 

"סוכני מכס רבים", כותב שני, "הביעו בפנינו מורת רוח רבה מעצם העובדה שזמני התגובה מתארכים ונעשים בלתי אפשריים, בעיקר כאשר מדובר בחברות בינוניות וגדולות".

 

"ברור לנו כי במידה ולא יינקטו הצעדים הדרושים בימים הקרובים לשיפור זמני התגובה, רמת הביצועים של המערכת תלך ותרד בהדרגה ואנו עלולים למצוא עצמנו במצב של קריסה מוחלטת, ללא מערכת סחר חוץ".

 

שני מבקש כי מינהל המכס יידע את ארגון התאגידים מהן דרכי הפעולה בהם נוקט מינהל המכס במטרה להשיב את זמני התגובה לרמתן לפני הנסיגה.  

 

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "ההאטה של מערכת סחר החוץ, הנובעת ככל הנראה מתקלת מחשב,  מוכרת  לנו ואנו פועלים לאיתור מקור הבעיה ופתרונה.

 

"חשוב לציין כי מדובר במערכת ותשתיות ישנות העלולות להיות מועדות לתקלות וזו אחת הסיבות שאנו מצויים בעיצומו של המעבר למערכת סחר החוץ החדשה – שער עולמי".