גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 17.01.2019
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.688 +0.272
אירו 4.2051 +0.375
ליש"ט 4.7606 +0.592
100 יין 3.3902 +0.32
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

ישראל מצטרפת להסכם עולמי לצמצום השימוש בפחם

ישראל הצטרפת ליוזמת ה-PPCA והצהירה כי תפסיק את השימוש בפחם עד 2030. השר אלקין: ״מרגע כניסתי לתפקיד נרתמתי למהלך הצמצום בשימוש בפחם ולסגירת יחידות 1-4 המזהמות בחדרה״
17.12.18 / 11:38
משלחת המשרד להגנת הסביבה בוועידת קטוביץ׳
17.12.18
משלחת המשרד להגנת הסביבה בוועידת קטוביץ׳

באירוע חגיגי שהתקיים בסוף השבוע בוועידת האקלים (COP24) בקטוביץ׳ שבפולין, הצטרפה ישראל ליוזמת ה-PPCA - קואליציה עולמית לצמצום השימוש בפחם - ותעמוד בשורה אחת יחד עם מדינות מתקדמות כדוגמת קנדה, בריטניה צרפת, דנמרק והולנד.

 

שרי הגנת הסביבה והאנרגיה - ח״כ זאב אלקין וח״כ ד״ר יובל שטייניץ - מובילים בשנים האחרונות מדיניות משותפת להפחתת השימוש הפחם במטרה לצמצם את זיהום האוויר ופליטת גזי חממה ולמנוע תחלואה ותמותה. התוכנית לישראל עד שנת 2030 היא אפס פחם, מקסימום אפשרי של אנרגיה מתחדשת והיתר בגז טבעי. תוכניתו של שר האנרגיה אשר פורסמה לציבור לאחרונה, וכן בתכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר שמקדם המשרד להגנת הסביבה מתוקף חוק אוויר נקי.

 

השר להגנת הסביבה ח״כ זאב אלקין: ״מרגע כניסתי לתפקיד נרתמתי למהלך הצמצום בשימוש בפחם ולסגירת יחידות 1-4 המזהמות בחדרה. מדינת ישראל העמידה בפני עצמה יעדים שאפתניים לצמצום השימוש בפחם. כל זאת על מנת לצמצם את זיהום האוויר, ולעמוד ביעדי הפחתת גזי החממה על פי מחויבותנו במסגרת הסכם פריז״.

 

במפגש ה-23 של המדינות השותפות לאמנת האקלים (COP23 שהתקיים בדצמבר 2017 בבון שבגרמניה) השיקו קנדה ובריטניה את קואליציית Powering Past Coal Alliance שמטרתה לעודד צמצום והוצאה משימוש של פחם בעולם ולקדם צמיחה ירוקה. 28 מדינות כבר הצטרפו וכן עשרות ערים, ארגונים, עסקים ותאגידים מכל רחבי העולם. השותפות ביוזמה מהווה הזדמנות מצוינת ללמוד מניסיונן של מדינות אחרות, לייצר שיתוף פעולה להחלפת מידע ומומחיות.

 

השותפים ליוזמה מתחייבים להפחית באופן הדרגתי ייצור חשמל מפחם וכן לתמוך באנרגיה נקייה במדיניות ממשלתית ותאגידית. הקואליציה תומכת בהפחתת השימוש בפחם במדינות OECD עד 2030 ובעולם כולו עד 2050.

 

בשנים האחרונות נעשו בישראל צעדים משמעותיים להפחתת זיהום האוויר וגזי חממה מייצור אנרגיה, אשר כבר הביאו להפחתה של כ-25% בייצור החשמל מפחם ביחס לשנת 2015 ולצמצום בפליטת מזהמים בשיעור של עשרות אחוזים.

 

הצעדים המשמעותיים ביותר, אשר על בסיסם אושרה הצטרפות ישראל ליוזמה הם הקביעה בהחלטת ממשלה כי יחידות 1-4 בתחנת הכח אורות רבין בחדרה, המהוות שליש מכושר הייצור הפחמי בישראל, ייסגרו עד יוני 2022; הקביעה בהיתרי הפליטה שנתן המשרד להגנת הסביבה לתחנות הכח הפחמיות ובמדיניות שר האנרגיה, כי יופעל סדר העמסה סביבתי בייצור חשמל, המעדיף גז טבעי על פני פחם; וכן ההצהרה כי עד לשנת 2030 יופסק באופן מוחלט השימוש בפחם.

 

הצטרפות ישראל ליוזמה מהווה הזדמנות להמשיך ולקדם את מדיניות הממשלה להפחתת השימוש בפחם בתמהיל הדלקים לייצור חשמל, גם בזירה הבינלאומית שכן צמצום השימוש בפחם בישראל, מפחית את זיהום האוויר ומסייע בהשגת יעד הפחתת גזי חממה אשר המדינה התחייבה להם במסגרת הסכם פריז.

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 926
פייסבוק

×