משבר הקורונה: שר הכלכלה פרץ מקדם עסקת חבילה לתעסוקה

התוכנית מבוססת על ״המודל הגרמני״, במסגרתו הממשלה תשתתף במימון שכר העובדים על מנת לקדם חזרה מהירה של עובדים לתעסוקה מלאה. השר פרץ נפגש אתמול עם ראיש נשיאות המעסיקים והעסקים


12:42 ,20.05.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

שר הכלכלה והתעשייה הנכנס, עמיר פרץ, נפגש אתמול עם ראשי נשיאות המעסיקים והעסקים במטרה לקדם עסקת חבילה לתעסוקה ליציאה מהמשבר.

 

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי התוכנית, בהובלתו של השר, מבוססת על ״המודל הגרמני״, במסגרתו הממשלה תשתתף במימון שכר העובדים על מנת לקדם חזרה מהירה של עובדים לתעסוקה מלאה. המנגנון יושם בהצלחה בגרמניה במשבר 2008 ופועל באופן דומה גם ב-25 ממדינות ה-OECD. התוכנית זוכה לתמיכת נשיאות המעסיקים והעסקים וההסתדרות.

 

שר הכלכלה והתעשייה הנכנס עמיר פרץ יחד עם מנכ״ל המשרד שי רינסקי ומנהל הרשות להשקעות התעשייה במשרד הכלכלה, נפגשו אתמול (ג׳) בצהריים עם ראשי נשיאות המעסיקים והעסקים המייצגים חברות המעסיקות 85% מהעובדים במגזר הפרטי – נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר, נשיא איגוד לשכות המסחר, עו״ד אוריאל לין, ומזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבו וילן, במטרה לקדם תכנית כלכלית ליציאה ממשבר הקורונה והאצת המשק. עסקת החבילה כוללת מתווה פיצויים לכל המגזר העסקי, לעסקים שמחזורם נפגע בלפחות 25%, תגבור הסבות והתאמות מקצועיות לעובדים ומודל גמיש להחזרת עובדים לפעילות בהתאם ל״מתווה הגרמני״.

 

כך יופחת היקף האבטלה במשק, יצטמצם תשלום דמי האבטלה על ידי הממשלה. המנגנון המוצע גם צפוי לתמרץ מעסיקים להחזיר עובדים מחל״ת ולצמצם הוצאה של עובדים נוספים שעדיין מועסקים לחל״ת בהמשך הדרך וכך גם הממשלה תשלם פחות דמי אבטלה

 

שר הכלכלה והתעשייה, ח״כ עמיר פרץ: ״אחת ממטרות הדגל של משרד הכלכלה בהובלתי היא להשיב את אחוז האבטלה במשק קרוב כמה שניתן לרמת האבטלה שהיתה לפני פרוץ המשבר.

 

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר: ״היום יותר מתמיד, הממשלה צריכה לעשות כל שביכולתה על מנת לסייע לעסקים ולעובדים, אשר חוו פגיעה קשה מאוד, כלכלית ומוראלית, בשל משבר הקורונה. לכן אנו קוראים לממשלה לאמץ עסקת חבילה כלכלית לתעסוקה שכן רק זו תאפשר חזרה מהירה של המשק לפעולה ותעודד מעסיקים להחזיר עובדים רבים ככל האפשר לעבודה. אני מברך את שר הכלכלה והתעשייה, ח״כ עמיר פרץ, שכבר בתחילת כהונתו נרתם במלוא כוחו להוצאת המשק מהמשבר וחיזוק התעשייה הישראלית״.

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו״ד אוריאל לין: ״היעד המרכזי החשוב ביותר היום גם לחברה בישראל, גם לכלכלה וגם למגזר העסקי כולו זה להשיב כמה שיותר מהר את ציבור המובטלים לעבודה מלאה. זה יכול להיעשות אם נדע לגבש תכנית שנותנת סיוע אמת על פי הצורך למגזר העסקי ותקל עליו לקלוט עובדים. אני מאוד שמח ששר הכלכלה והתעשייה, ח״כ עמיר פרץ, נרתם במלוא כוחו כבר בתחילת הדרך למשימה זו. אני בטוח שניתן יהיה לגבש כבר בימים הקרובים תכנית הולמת שתיתן מענה גם לנושא זה״.

 

מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן: ״על ההמשלה להוביל מידית עסקת חבילה כוללת למשק עם המעסיקים וההסתדרות הכללית. המהלך יוכל להוציא את המשק מהמשבר הקשה ועליו להיות בהיר ומובן לכל״.