רשות המסים: חקירת פרשת החשד למרמה על ידי יועצים וספקים הסתיימה

תיק החקירה הועבר לפרקליטות ת"א. על פי חומר החקירה, פעלו היועצים באופן שיטתי ומובנה לגביית עמלות מספקים בתמורה לקידום בחירתם לביצוע פרויקטים


10:55 ,23.05.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

יחידה ארצית של המשטרה סיימה לאחרונה חקירת פרשה מסועפת ומורכבת אשר חשפה חשד למנגנון שיטתי של מרמה על ידי יועצים חיצוניים וספקים שהועסקו בפרויקטים שונים, בין היתר עבור חברות ממשלתיות ולקוחות מהמגזר הציבורי, תוך ביצוע עבירות הלבנת הון ומס וכן תוך ביצוע שוחד על ידי חלק מהמעורבים.

 

החקירה נוהלה על ידי מחלק חקירות ייעודי העוסק בחשיפת שחיתות ציבורית בחברות הממשלתיות ביחידה הארצית של המשטרה, בשיתוף פעולה עם חקירות מס הכנסה מרכז ברשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

 

ראשית החקירה בתלונה שהוגשה מטעם רכבת ישראל ואשר העלתה חשד לכך שיועץ חיצוני שנשכר מטעם הרכבת לפרויקט בתחום המטבחים התעשייתיים, פעל לקידום ענייניו של ספק מסוים במכרז, תמורת עמלה מהספק. בהמשך בוסס חשד לכך שהשיטה נהוגה בקרב יועצים וספקים נוספים בתחום זה והחקירה הורחבה לכדי בחינת חשדות אלה.

 

בחודש יוני 2015 החלה החקירה הגלויה עם מעצרם וחקירתם של מספר יועצים וספקים חשודים. במהלך כל שלבי חקירת הפרשה, נחקרו עשרות מעורבים, חלקם באזהרה, בוצעו חיפושים, נתפסו ונבחנו מסמכים ומוצגים רבים ובוצעו מגוון פעולות חקירה וכן נתפסו נכסים, רכוש וחשבונות בנק לצרכי בקשת חילוט.

 

מממצאי החקירה עולה כי מספר חברות ייעוץ בתחום המטבחים התעשייתיים אשר נשכרו על ידי גופים שונים, בהם גופים ציבוריים וממשלתיים, חברו לבעלים ומנהלים בחברות המספקות שירותים בתחום זה והונו בצוותא את החברות והגופים ששכרו את שירותיהם. על פי חומר החקירה, פעלו היועצים באופן שיטתי ומובנה לגביית עמלות מספקים בתמורה לקידום בחירתם לביצוע פרויקטים, תוך שהגופים אשר שכרו את שירותי הייעוץ ועבורם מבוצע הפרויקט אינם מודעים לכך שהם מחויבים על העמלה וסומכים את ידיהם על היועצים שבחירת הספקים, המפרטים והתעריפים מבוססים על שיקולים מקצועיים. החקירה ביססה חשד להתנהלות השיטתית ולביצוע שורת עבירות מרמה במספר פרויקטים וכלפי מספר גופים, חלקם ציבוריים וממשלתיים.  

 

בסיומה של החקירה התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע שורת עבירות ובהן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון ועבירות נוספות על ידי עשרה חשודים – יועצים וספקים. בעניינו של אחד היועצים גובשה בנוסף לעבירות המרמה, תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד והפרת אמונים ובעניינו של אחד הספקים גובשה גם כן תשתית ראייתית לביצוע עבירת שוחד.

 

התיק יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) המלווה את החקירה, לעיון והחלטה.

 

כנהוג, לצד העברת תיק החקירה, יועברו לגופים הרלוונטיים תובנות שרוכזו במהלך החקירה ובסיומה, הנוגעות לתהליכים ושיטות עבודה בהקשר לשכירת שירותיהם של יועצים וספקים חיצוניים.