אולמרט: יש לבטל את הקיצוץ בתקציב 2005 של המדען הראשי ולהציב אותו על לפחות 1.3 מיליארד ש"ח

אולמרט בוועדת הכספים: הקיצוץ הנמשך בתקציבים המיועדים לעידוד המו"פ הוא איתות כי מדינת ישראל מפקירה את היתרון היחסי שלה בשווקים העולמיים; רענן דינור, מנכ"ל משרד התמ"ת: אסור להמשיך ולאבד זמן ולפגוע בכושר התחרות של מדינת ישראל; ד"ר אלי אופר, המדען הראשי בתמ"ת


00:00 ,15.12.2004 מאת: מערכת פורט2פורט

אולמרט בוועדת הכספים: הקיצוץ הנמשך בתקציבים המיועדים לעידוד המו"פ הוא איתות כי מדינת ישראל מפקירה את היתרון היחסי שלה בשווקים העולמיים; רענן דינור, מנכ"ל משרד התמ"ת: אסור להמשיך ולאבד זמן ולפגוע בכושר התחרות של מדינת ישראל; ד"ר אלי אופר, המדען הראשי בתמ"ת: כל העולם מתחרה על משיכת חברות ופעילות מו"פ – לא יתכן שישראל תוותר על מעמדה ותנטוש את המירוץ

תקציב 2005 של המדען הראשי במשרדי, צפוי לעבור קיצוץ משמעותי ולעמוד על 900 מיליון ₪ שהם 50%! מתקציב לשכת המדען בשנת 2001. בשנה שעברה תוכנן קיצוץ דומה ולשמחתי הצלחנו לבטל את חלקו. השנה אנחנו נאלצים להתמודד שוב עם הגזירות הקשות"– כך אמר היום מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת, אהוד אולמרט, במסגרת דיון בועדת הכספים של הכנסת בנושא תקציב לשכת המדען הראשי.
 
עוד אמר השר אולמרט כי אין לנו שום יתרון יחסי ובולט אחר, פרט לטכנולוגיה ולמחקר ופיתוח. הקיצוץ הנמשך בתקציבים המיועדים לעידוד המו"פ הוא איתות כי מדינת ישראל מפקירה את היתרון היחסי שלה בשווקים העולמיים.
 
בעוד מדינות רבות בעולם ובהן הודו, סין, סינגפור, גרמניה, אירלנד, קנדה וכמובן ארה"ב, מאמצות כיוון אסטרטגי המעודד תמיכה אינטנסיבית במחקר ופיתוח התעשייתי, הרי שאנחנו פועלים במרץ לקצץ את התמיכה" הוסיף השר אולמרט.
 
השר אולמרט מציין עוד כי נדידת המו"פ היא בעיה כלל עולמית שמדינות רבות ברחבי העולם נאלצות להתמודד איתה היום. אנחנו דווקא היינו ערוכים להתמודד עם התחרות הזו, אבל אצלנו מקצצים ב – 50%. אני מזהיר כאן כי כדור השלג של העברת פרוייקטי מו"פ אל מחוץ לישראל התחיל להתגלגל וככל שעובר הזמן נהייה קשה יותר לעצור אותו וידרשו משאבים גדולים שבעתיים על מנת לעשות כן.
 
"כעת צריך לפעול בשני מסלולים", אומר השר אולמרט. "בטווח המיידי יש לבטל בתקציב 2005 את הקיצוץ בתקציב לשכת המדען ולהציב אותו על 1.3 מיליארד ₪ (כפי שהיה השנה). בטווח הארוך יש ליצור תוכנית 5 שנתית שתביא להכפלת התקציבים המיועדים לתמיכה במו"פ. התוכנית צריכה לכלול מחד הסתמכות על תקציב המדינה וגם איתור מקורות חלופיים כמו גיוס אג"ח מו"פ".
 
רענן דינור, מנכ"ל משרד התמ"ת אמר כי בעשור האחרון היצוא של התעשייה המסורתית גדל ב- 16% בעוד שהיצוא של תעשיות ההיי טק גדל ב- 286%. הצלחה זו נרשמת לזכותם של מקבלי ההחלטות בעשור הקודם.
 
עוד הוסיף דינור כי מתחילת העשור תקציב משרד התמ"ת הכולל גם את תקציב המדען הראשי הופחת מ- 2.9% מתקציב המדינה ל- 1.6% מתקציב המדינה.
 
אסור להמשיך ולאבד זמן ולפגוע בכושר התחרות של מדינת ישראל. אם לא נשכיל לעצור את הירידה בתקציב המדען הראשי היצוא ילך ויישחק וכן כושר התחרות של התעשייה הישראלית בעולם, אמר דינור.
 
ד"ר אלי אופר, המדען הראשי בתמ"ת אמר כי ישנם שני איומים מרכזיים על התעשייה עתירת הידע בישראל, הקיצוץ בתקציב והתחרות העולמית. השילוב של התגברות התחרות העולמית יחד עם הקיצוץ הנמשך בתקציבים המעודדים את המו"פ בישראל צפויים להביא את התעשייה הישראלית לכדי משבר. כל העולם מתחרה על משיכת חברות ופעילות מו"פ – לא יתכן שישראל תוותר על מעמדה ותנטוש את המירוץ, אמר ד"ר אופר.