הבורסה ליהלומים תכשיר יהלומנים לשווק יהלומים באמזון

הבורסה ליהלומים בשיתוף עם משרד הכלכלה - הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, ומעוף משיקות קורס להכשרת יהלומנים למסחר מקוון ביהלומים באמזון. יורם דבש, נשיא הבורסה: פועלים כדי להעצים את היהלומן הישראלי ולכבוש זירות סחר חדשות


11:19 ,25.11.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

על רקע המשבר העולמי במכירות יהלומים שנובע ממלחמות הסחר בין טראמפ לסין והמתיחות בהונג קונג, ועל רקע כניסתן של סין והודו לתחרות בתחום היהלומים העולמי, מנסה הנהלת הבורסה ליהלומים ברמת גן לשמר את המעמד המוביל בעולם של היהלומנים הישראליים באמצעות חדשנות טכנולוגית. בצעד ראשון מסוגו, יעברו יהלומנים ישראלים הכשרה מקצועית מקיפה במכירת יהלומים בפלטפורמת הסחר האלקטרוני המובילה בעולם - אמזון.

 

מבורסת היהלומים הישראלית נמסר כי מסחר ביהלומים באינטרנט הוא תופעה עולמית חדשה. בעוד שרוב מוצרי הצריכה העומדים למכירה בעולם זמינים לרכישה באינטרנט כבר עשרות שנים, רובו המוחלט של המסחר בתחום היהלומים עדיין מתבצע בין יהלומנים הטסים בין מדינות כדי לבחון יהלומים דרך העדשה הידועה המכונה לופה. הסיבה לכך היא שכל יהלום טבעי הוא ייחודי כמו טביעת אצבע, וצילום רגיל איננו מספיק מפורט כדי שיהלומן מקצועי יוכל לבחון יהלום כראוי ולהעריך את ערכו הכספי. אומנם ניתן להשתמש  בצילום מיוחד המכונה ׳צילום גמולוגי׳, אולם מדובר בטכנולוגיה יקרה אשר מהווה חסם לשימוש רווח בה.

 

יחד עם זאת, התקדמות הטכנולוגיה גורמת לכך שמסחר ביהלומים באינטרנט הופך לדבר נפוץ יותר ויותר, והבורסה הישראלית מנסה לנצל את ההזדמנות כדי להקדים את המתחרות העולמיות בקרב על השליטה בזירות המסחר ביהלומים באינטרנט. בשיתוף פעולה עם משרד הכלכלה - הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, ו״מעוף״ ייפתח בבורסה קורס ראשון מסוגו להכשרת יהלומנים למסחר מקוון ביהלומים באמזון.

 

הקורס המיוחד שיתקיים במתחם הבורסה ברמת גן יכלול שמונה מפגשים (סה״כ 40 שעות), ונועד לספק ליהלומנים הישראלים היכרות עם זירת המסחר אמזון, מתן כלים ובניית ערוץ מכירה למוכר המתחיל. הקורס כולל תכנים כמו מבוא לאיקומרס (eCommerce),היכרות עם זירות מסחר, התנהלות במערכת אמזון, מערכת הפידבקים, מבנה עמוד מכירה, מחקרי שוק - מאגרי מידע כלים וישומים, אמזון STOREFRONT למוכרים מתקדמים, משלוחים ומחסני אמזון, עלויות משלוח מול עלויות אחסון, הנפקת מדבקות למוצר ולחבילות משלוח, פיצול משלוחים בין מחסנים, קנסות על אחסון מוצרים, פרסום וקידום באמזון. במהלך הקורס ישולבו כלים כמו פתיחת חשבון מוכר באמזון וחשבון בנק וירטואלי דולרי (בעל כתובת אמריקאית), ועוד.

 

נשיא הבורסה ליהלומים, יורם דבש: ״ענף היהלומים הישראלי נמצא בטלטלה חריפה כתוצאה ממשבר עולמי, והעובדה שממשלות כמו בלגיה, הודו, דובאי וסין משקיעות מיליארדים כדי לקדם את ענפי היהלומים שלהן אך ממשלת ישראל כלל איננה תומכת בענף היהלומים, למרות תרומתו המכרעת לכלכלה הישראלית. הנכסים העיקריים שנותרו לנו הם ההחלטה הנחושה של הנהלת הבורסה לקדם חדשנות טכנולוגית כמענה לכוח העבודה הזול בסין והודו, והראש היהודי שממציא לנו פטנטים. לצד המאמץ המרוכז שאנחנו משקיעים בהקמת חממה טכנולוגית שכבר מאכלסת סטארט אפים בתחום היהלומים שמהם יצמחו הטכנולוגיות שיקנו ליהלומן הישראלי את היתרונות העתידיים, נעשה הכל כדי להעצים את היהלומן הישראלי לכבוש את זירות הסחר החדשות של יהלומים, שיהיו באינטרנט״.