לאחר שימוע: משרד התחבורה ישקול מחדש ההחלטה על סגירת כבישי הדרום למשאיות

בן הרוש: סגירה הרמטית של כל מרחב הדרום אינה אפשרית, משרד הביטחון בעצמו טוען שמדובר בהקטנה של 40% מהיקף הסחורה שתועבר


14:43 ,07.06.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

אתמול נערך במשרד התחבורה שימוע למועצת המובילים בנוגע לסגירת כבישי הדרום למשאיות מעל 12 טון. השימוע נערך בפני תא"ל במיל' מאיר חן, מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה. בסוף השימוע, נציגי משרד התחבורה ביקשו ממועצת המובילים להעביר את טענותיהם בכתב והבטיחו לעשות בחינה מחודשת של ההליך ולהכניס את טענות מועצת המובילים למכלול השיקולים.

 

גבי בן הרוש, יו"ר מועצת המובילים, שטח את טענות המובילים בפני נציגי משרד התחבורה ובראשן את הטענה כי לא היתה פנייה לנציגי המובילים טרם קבלת ההחלטה ופרסומה.

 

בן הרוש הוסיף כי קיימת בעיה בטיחותית מכיוון שרוחב השול במדינת ישראל אינו עולה על 2.4 מטר ואילו לפי תכנית נתיבי ישראל השול היה אמור להיות ברוחב 3 מטרים – דבר שהיה מאפשר למשאית לעמוד בצד המוות אם קיימת בעיה כלשהי במשאית.

 

לדברי בן הרוש, סגירה הרמטית של כל מרחב הדרום אינה אפשרית. "יש 1,700 - 2,000 משאיות שנוסעות רק לרצועת עזה. תוסיפו לכך משאיות לצאלים ולבסיסים האחרים באזור. אין לנו חלופות. המשאיות מובילות לתעשייה, לחקלאות וגם למעבר כרם שלום".

בן הרוש הזכיר כי משרד הביטחון בעצמו טוען שמדובר בהקטנה של 40% מהיקף הסחורה שתועבר, ולכן יש פה פגיעה אדירה. "אין חלופות, מדובר במשאיות כבדות, טרנזיט לא יכול להחליף אותם".

"חלק גדול מהמובילים נמצאים בהסכמים ארוכי טווח שמתייחסים גם לכמות המשאיות ביום, היקף הסחורה ביום, יש להם הסכמים מול הלקוחות שלהם".

בן הרוש הציע פתרונות חלופיים כגון הגדלת שעות הפעילות במעבר כרם שלום, פתיחה של מעבר קרני ומעבר ארז, או גם פתרונות מהירים ומידיים של תשתיות ביניים כמו: שוליים ומפרצוני חנייה. "לא חייבים לחכות להרחבה הגדולה של הכביש שמתוכננת כבר משנת 2014 ועדיין לא החלה", אמר בן הרוש.