רשות תעלת סואץ נגד קו הרכבת לאילת

במצרים מאשימים את ישראל בניסיון לפגוע בכלכלה המצרית ובמקביל ממעיטים בחשיבות הקו, בטענה שאינו יכול להתחרות בהעברת מכולות בתעלה


00:00 ,29.01.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

הידיעות על כוונת ממשלת ישראל לאשר הבוקר (א') את סלילת מסילת הברזל לאילת עוררו תגובות רחבות היקף בתקשורת הבינערבית, במיוחד במצרים, בה הואשמה ישראל ב"ניסיון לפגוע בכלכלה המצרית באמצעות הקמת רכבת מהירה".

הגנרל המצרי (בדימוס) סאמח סיף אליזל האשים את ישראל בתכנון מזימה כוללת לפגוע בתנועת הספנות בתעלת סואץ, על מנת להגביר את חשיבות הנחת קו מסילת הברזל שלה.

במקביל המעיט בכיר ברשות תעלת סואץ מחשיבות פרויקט הרכבת הישראלי והבהיר שקו מסילת ברזל אינו יכול להתחרות ביכולת העברת המכולות והסחורות החוצות את התעלה על גבי אוניות. לדבריו, תעלת סואץ מסוגלת להתמודד בתחרות מול כל סוג של קו רכבת שיחבר בין הים האדום לים התיכון, מכיוון שהיא נחשבת לנתיב המים הזול והנוח ביותר בין אסיה ואירופה.

אליזל הדגיש עוד, כי רשות התעלה עוקבת בעניין אחר התוכניות בישראל להקים אמצעי תובלה חלופיים.

היועץ הכלכלי לרשות תעלת סואץ ד''ר עבדאלתוואב חגאג היה נחרץ יותר. בתסקיר כלכלי שפרסם, הוא מסר שישראל צריכה להפעיל 70 נסיעות רכבת ואלף משאיות ביום באופן קבוע, מהים האדום לים התיכון, על מנת לעמוד בתחרות מול תעלת סואץ. חגאג ביסס את הערכתו על רכבת הכוללת 30 קרונות, כשעל כל קרון שלוש מכולות של 40 רגל בממוצע.

חגאג העריך שנמלי ישראל לא יוכלו לעמוד בתוספת המכולות הצפויה, הנאמדת ב 1.4 מיליון מכולות.