מהיום ניתן להעביר מכולות יבוא דרך מעבר הגבול גלבוע (ג'למי)

עד כה ניתן היה להעביר במעבר רק מטענים במשטחים ובקר. פתיחת המעבר למכולות לאחר פעילות נמרצת של ארגון סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים


00:00 ,01.10.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

מהיום (1 באוקטובר) ניתן להעביר טובין ביבוא לרשות הפלשתינאית באמצעות מכולות ששוחררו ברשימוני יבוא דרך מעבר הגבול גלבוע (ג'למי).

על כך הודיעה רשות המכס לסוכני מכס ומשלחים בינלאומיים.

בעקבות ההודעה הביע יו"ר ארגון הגג של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים וסגן נשיא לשכת המסחר תל אביב והמרכז אמיר שני שביעות רצון לפתוח את מעבר גלבוע לתנועת מכולות.

ארגון סוכני המכס פעל רבות, בשיתוף עם ארגון האמריקאי USAID, לפתיחת מעבר גלבוע לסחורות. בתחילת השנה קיים הארגון, בשיתוף עם נמל חיפה, מפגש שכלל הרצאות, בהן הביעו הדוברים תמיכה גורפת ברעיון, שיקל משמעותית על הפעילות הכלכלית בצפון יהודה ושומרון.

במפגש, שהתקיים בתחילת חודש ינואר השנה, לקחו חלק שני, מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן, יו"ר לשכת המסחר של ג'נין, יבואנים בכירים מצפון אזור יהודה ושומרון וגורמי ממשל ישראלים – מכס, מנהל המעברים, משרד הביטחון ומשרד החוץ.

בסיום המפגש סוכם שארגון סוכני המכס והמשלחים ימשיך להוביל את התהליך, עד לקבלת אישור סופי מהרשויות המוסמכות.

המפגש נולד כתוצאה מסקרים של שורת ארגונים, ביניהם איגוד לשכות המסחר הפלשתינאיות, ארגון USAID  והקרן לשיתוף פעולה כלכלי, מהם עלה כי ניתן לחסוך סכומי כסף ניכרים, המסתכמים בעשרות מיליוני דולרים לשנה, במידה וניתן יהיה להעביר מכולות ביבוא דרך נמל חיפה למעבר גלבוע, בעיקר ליעדים כמו ג'נין וטול כרם.

יצוין כי מעבר הגבול גלבוע/ג'למה נפתח לתנועה ב-2010, אולם עד היום עברו בו רק מטענים ממושטחים ובקר, זאת מכיוון שהוא אינו היה מצויד כראוי למעבר מכולות. לשם כך. לאחרונה הושלמה הצטיידות המעבר .

נציגי הקוורטט וכן הממשל האמריקאי הביעו לא אחת רצון לעודד את פתיחת מעבר הגבול למעבר מכולות. הצדדים מאמינים, כי מעבר מכולות לישראל דרך מעבר גלבוע/ג'למה, יביא לא רק לחיסכון ניכר בעלויות שינוע מטען, אלא גם יאפשר תוספת של עשרות אלפי מכולות בשנה לנמל חיפה.