המובילים ובעלי המטענים: לגלות משילות בנמלים

בן הרוש ושפר: בניהול הנמלים מעורבים היום גורמים רבים. אבל מרוב מנהלים שוררת אנרכיה. בן הרוש מבהיר: כעסי מתנקז לנמל אשדוד. דובר נמל חיפה בתגובה: הלקוחות יודעים בדיוק עד כמה השירות בנמל חיפה טוב


00:00 ,30.04.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

"אנחנו מקווים שהתוכניות לשינויים מבניים בנמלים ישיגו את המטרה: עבודה סדירה בנמלים. הרפורמה שהבטיח ראש הממשלה, תוכניות ההפרטה ובניית הנמלים החדשים – כל אלה לא יועילו, אם בשורה התחתונה לא תהיה עבודה סדירה בנמלים" , כך התריעו יו"ר איגוד המשתמשים בהובלה ימית, ד"ר גד שפר, ויו"ר מועצת המובילים והמסיעים, גבי בן הרוש.

בהודעה משותפת לשניים הם ציינו כי "אי אפשר להמשיך עוד במצב שבו בכל יום ישנם עיצומים ושיבושי עבודה בנמלים: פעם עובדי בתי המלאכה ופעם הנתבים, עובדי התפזורת ועובדי הנמל, מחאה על מינוי מזכירה או על סטייק לארוחת צהריים ומחאה נגד תוכניות הנמל הפרטי". אולם בשיחה שקיימה הבוקר מערכת PORT2PORT הבהיר בן הרוש שהכעס שלו מתנקז לנמל אשדוד לאור השיבושים הקשים שארעו בנמל בחודשים האחרונים.

"אין בכוונתנו לבוא במקום כל דרגי הניהול בנמלים", ציינו השניים והוסיפו: "כל מה שאנחנו מבקשים הוא התנהלות סדירה של הנמלים, שלא תגרום לנזקים של מיליונים למובילים ולבעלי המטענים. בניהול הנמלים מעורבים היום גורמים רבים מנכ"לי חברות הנמלים, מועצות המנהלים שלהן, הרגולטורים, משרד התחבורה ומשרד האוצר – אבל מרוב מנהלים שוררת אנרכיה.

"כאשר עשו את הרפורמה בנמלי ישראל ב-2005, הבטיח שר האוצר דאז, וכיום ראש הממשלה, שיהיה שקט תעשייתי בנמלים. בפועל, היו בנמלים שיבושי עבודה בסדרי גודל של מאות ימים. ב-3 השנים האחרונות, בנמל אשדוד לבדו, היו יותר מ-200 ימים שבהם שובשה העבודה. המצב הזה אינו יכול להימשך. הנזק למשק גדול, המסר המועבר למערך יחסי העבודה בישראל – גדול עוד יותר".

בן הרוש וגד שפר אמרו את הדברים בעקבות פגישתם בכנס העסקים השנתי של לשכת המסחר והתעשיה חיפה והצפון. השניים קראו לממשלה החדשה לגלות משילות ולאכוף את החוק והסדר בנמלים. "אנחנו מצפים שיגיעו לשקט תעשייתי של ממש, רצוי תוך הידברות ושיתוף העובדים בתהליכים והבטחת עתידם, אך בדרך שתשדר כי התנהלות הדברים בנמלים אינה יכולה להימשך עוד". על כך הוסיף בן הרוש כי המצב לפיו אלפי משאיות הפוקדות את נמל אשדוד מידי יום, הופכות כבני ערובה לגחמות של ועדי העובדים בנמל, הוא מצב שאינו יכול להימשך עוד.

זוהר רום, דובר נמל חיפה, מסר בתגובה להודעה המשותפת: "אני אומנם בסוף שנות ה-30 לחיי אבל זכרוני עדיין תקין. אינני זוכר שביתות או עיצומים בנמל חיפה בשנתיים האחרונות. אם לטענתך החברים הרוש ושפר השתמשו בדבריהם בביטוי "נמלים" בנושא של עיצומים ושביתות, לא נותר לי אלא להצטער על כך ואני משער שסיבותיהם עימם. בכל מקרה דבריהם מנותקים לחלוטין מהמציאות שחווים שולחיהם של ד״ר שפר ומר בן הרוש. לקוחות הנמל יודעים בדיוק עד כמה השירות בנמל חיפה טוב, רציף, יעיל ונטול דרמות והפתעות לרעה. אני מזמין אותם לקרוא את סיכום שנת 2012 שהוציא רספ״ן על תפקוד הנמלים ולראות את הביצועים של נמל חיפה".

מנמל אשדוד לא נמסרה תגובה לדברים.