נחתמו חוזי ההפעלה לנמלי המפרץ והדרום

השביתה הכללית בנמלים, שפרצה אמש בלא התראה מוקדמת לא הצליחה להעיב על הטקס החגיגי שנערך היום (ה׳). השר כץ על עובדי הנמלים: ״ אם צריך, נכריז על מצב חירום ונאכוף את החוק. לאף אחד אין זכות למנוע את הקמת הנמלים החדשים. מי שלא מבין את זה יושלך מעבר לגלים״


16:33 ,28.05.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

ממשיכים במלוא המרץ. במעמד שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ ובהשתתפות שגרירי הולנד וסין, ראשי החברות מהארץ ומחו"ל וראשי ערים נחתמו היום בשעות הצהריים באופן פורמלי החוזים להפעלת הנמלים החדשים, בין חברת נמלי ישראל לבין חברת TIL מהולנד שתפעיל את נמל הדרום, וחברת SIPG מסין שזכתה במכרז להפעלת נמל המפרץ. 

 

את הטקס הנחה דב פרוילינגר מחברת נמלי ישראל וראשון הדוברים היה יו״ר חברת נמלי ישראל רם בלינקוב ששיבח באופן אישי את שלמה ברימן, מנכ״ל החברה, שפעל לדבריו במסירות רבה לקידום מכרזי ההפעלה בנמלים. ״ולך שר התחבורה״, הוסיף בלניקוב בפניה לשר כץ, ״עשרות שנים אני ממלא תפקידים במנהל הציבורי ואני מתקשה לזכור אישיות ציבורית שהסכימה לסכן את הקריירה שלה לטובת הציבור הישראלי. אני מלא הערכה לך ושמח שנותרת במשרד התחבורה. הרפורמה הזו זקוקה לך. שאפו״.

 

עיקר תשומת הלב הופנתה לשר התחבורה והמודיעין ישראל כץ ולשר האוצר הפורש יאיר לפיד כשברקע שביתת הפתע שפרצה בנמלי חיפה ואשדוד. ״אתמול פרצו עובדי הנמלים של חיפה ואשדוד בשביתת הפתע הכי פחות מפתיעה״, אמר השר לשעבר יאיר לפיד והוסיף בדברים תקיפים: ״זו לא פעם ראשונה שהם מוכנים להשבית את המדינה ולגרום לנזקים אדירים למשק רק כדי לשמור על מקום העבודה שלהם. אסור להיכנע להם וצריך לנקוט בכל הצעדים החמורים הנדרשים כדי שיחזרו לעבודה. אסור לתת לאיומים ושביתות לפגוע במה שתחלנו לעשות למען אזרחי ישראל וחשוב לציין שבמקרה כזה אין קואליציה או אופוזיציה. אין גאווה גדולה יותר בפתיחת הנמלים בערי חיפה ואשדוד שסובלים מבעיות תעסוקה ובטחון. זו ציונות וזה הנצחון שלנו״

 

השר לשעבר לפיד שיבח את השר ישראל כץ, אשר אינו נמנה על מפלגתו. ״בתרבות הפוליטית, ישראל כץ לא אמור היה להזמין אותי. העובדה שאני פה היא מעשה נדיר של אדיבות ונדיבות בעולם פוליטי שהוא לא אדיב או ידידותי. אני מסיר את הכובע בפניך ישראל כץ״, אמר על רקע תשואות האורחים.

 

שר התחבורה ישראל כץ הגיב לדברי לפיד ואמר: ״אני מעריך את העובדה ששר האוצר הקודם, יאיר לפיד, נרתם לחזון להקמת שני נמלים. וכמובן שראש הממשלה גיבה את המהלך. אני מאד מעריך את זה ולכן ביקשתי שייקח חלק בטקס״.

 

״נחשפתי כמוכם לשביתה הפראית שפרצה אתמול בערב. יש כללים במדינה ועובדי הנמלים החליטו לעשות את מה שבעצם לא קרה עד היום. הם עשו טעות משמעותית ואין לי ספק שהם יחזרו מהר מאד לעבודה. יש צווים של בית המשפט ויו״ר ההסתדרות הבהיר לי מפורשות שהשביתה אינה מגובה על ידי ההסתדרות״.

 

״אם צריך״, הוסיף השר כץ, ״נכריז על מצב חירום ונאכוף את החוק. אני משוכנע שהם בסופו של דבר יחזרו לעבודה. אין לאף אחד זכות למנוע את הקמת הנמלים ולהרחיב את היקף הסחר של ישראל, הוזלת מחירים, יצירת מקומות עבודה. והכל למען אזרחי המדינה. מי שלא מבין את זה יושלך מעבר לגלים. יכולות להיות השקפות עולם אחרות, אבל הכל למען אזרחי המדינה. כאן מושקעים כ- 10 מיליארד שקלים על ידי חנ״י שגייסה הון, בחיפה ובאשדוד, בנוסף להשקעה ממשלתית של תשתיות רכבת וכבישים. זה יגביר את התעסוקה וירחיב את הסחר. מי שמתנגד לדבר כזה, מתנגד רק מאינטרסים ואנו לא נאפשר זאת״. 

 

השר כץ התייחס לשביתה הצפויה ברכבת. הוא ציין שהוא פועל למנוע את השביתה ביום ראשון. לדבריו ״זו שביתה מיותרת״. השר צפוי להיפגש אחה״צ עם מזכ״ל ההסתדרות ולדון במשבר בנמלים וברכבת.

 

יו"ר חברת TIL ונשיא ענקית הספנות MSC מר Diego Aponte הביע את שמחתו וגאוותו לחתום על הסכם ההפעלה לנמל הדרום, שיצטרף ל- 50 טרמינלים שמפעילה החברה ברחבי העולם. ״לפרוייקט זה אני ומשפחתי מחוברים במיוחד - פרוייקט שיתרום לכלכלת ישראל וייצור קרוב ל- 600 מקומות עבודה. תודה לעדני סימקין ולצוותו שהפכו את MSC למובילה בישראל וכמובן ללקוחות שבלעדיכם לא היינו כאן״ֿ, אמר.

 

גם יו"ר חברת SIPG שתפעיל את נמל המפרץ, מר Chen Xuyuan, בירך את הנוכחים והודה לשר התחבורה. 

 

ניכר כי השביתה בנמלי חיפה ואשדוד הצליחה ליצור התעניינות רבה והטקס שנערך זכה לכיסוי תקשורתי רחב במיוחד. הארוע ננעל בטקס חתימה קצר.