נמל אילת – גורם כלכלי מאושר

כתוצאה מההכרה של המכס יזכו לקוחות המייצאים ומייבאים דרך נמל אילת מ/אל ארצות עמן יש למכס הישראלי הסכמי הדדיות מקיצור זמנים והתייעלות בעבודה מול נמל אילת


12:40 ,02.08.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

חברת נמל אילת קיבלה הכרה בתוכנית גורם כלכלי מאושר (AEO) של המכס. התכנית הינה תכנית וולונטרית לפישוט תהליכי הסחר ולאבטחת שרשרת הסחר הבינלאומית, אשר אומצה בשנת 2005 על ידי מכס ישראל ומנוהלת על ידי מינהל המכס.

 

בטקס שנערך בנמל אילת הוענקה התעודה למנכ״ל חברת הנמל, מר גדעון גולבר, על ידי  מר עודד נצר, גובה מכס ומע״מ אילת, שהדגיש במעמד זה את חשיבות הצטרפותו של נמל אילת לתכנית גורם כלכלי מאושר, וחיזוק אבטחת שרשרת האספקה בכך שהנמל משמש כשער יצוא ויבוא דרומי לישראל ממדינות במזרח הרחוק. למדינות אלה, הזכיר מר נצר, קיימים הסכמי הכרה הדדיים מול מכס ישראל במסגרת התכנית כגון סין, דרום קוריאה, טייוואן והונג קונג - לצד הסכמי הכרה הדדים נוספים שיש למכס הישראלי עם ארה״ב, קנדה ומקסיקו - אשר מטבע מיקומן יש לנמל אילת קשרי מסחר הדוקים מולן. כמו כן הביע גובה המכס תקווה כי בעקבות הצטרפות הנמל להסכם יגדל יבוא הטובין ממדינות אלה דרך נמל אילת.

 

מנכ״ל חברת נמל אילת ציין כי תעודה זו מחזקת את ביסוס הנמל כעוגן כלכלי לעיר אילת ולערבה.

 

מזכיר כי תכנית AEO מבוססת על מסמך מסגרת ה-SAFE של ארגון המכס העולמי ובבסיסה סטנדרטים אחידים לאבטחת שרשרת האספקה הבינלאומית, וכן עקרון השותפות מרצון. כלומר, חברות אשר תהיינה מוכנות לאמץ את מסגרת הסטנדרטים שנקבעו בתוכנית, יתרמו לשיפור אבטחת שרשרת האספקה הגלובלית ויזכו להקלות בסחר החוץ, הן בישראל והן במדינות נוספות, עמן תחתום ישראל על הסכמי הכרה הדדית.

 

כתוצאה מההכרה של המכס יזכו לקוחות המייצאים ומייבאים דרך נמל אילת מ/אל ארצות עמן יש למכס הישראלי הסכמי הדדיות, מקיצור זמנים, לאור ההפחתה במספר הבדיקות הנערכות על ידי המכס הן הישראלי והן על ידי המכסים במדינות היצוא.