נשיא לשכת הספנות: המצב בנמלים חוזר להיות בעייתי

בסקירה ששלח ד״ר יורם זבה לחברי לשכת הספנות הוא מעריך כי ההתפתחויות בסחר הגלובלי עשויות לאיים על הסחר הישראלי, ומציין כי במהלך יולי חלה עלייה חדה במספר האניות הממתינות וכי המחסור בעובדים מוביל להרעה בשירות. ד״ר זבה: דורשים תקופה ארוכה לגייס עובדים באשדוד


12:20 ,20.08.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא לשכת הספנות, ד״ר יורם זבה, שלח הבוקר סקירה על מצב הספנות והנמלים לחברי לשכת הספנות בו הוא מעריך כי התפתחויות בסחר הגלובלי עשויות לאיים על הסחר הישראלי מול שאר מדינות העולם. ד״ר זבה מונה את מלחמת הסחר בין ארה״ב וסין, את הברקזיט הצפוי בבריטניה, את חילוקי הדעות בין יפן ודרום קוריאה והצרות בברזיל, אשר לדבריו ״נועצות מקלות בגלגלי הסחר העולמי״.

 

ד״ר זבה מזכיר במכתבו את תכניות בנק ישראל לשיפור פריון העבודה בישראל, תכנית אשר מורכבת לדבריו מפגיעה ביצוא, או, ״אם נקרא לילד בשמו - פגיעה בתעשייה הישראלית״, כדבריו. זבה מעריך כי ישראל מצטרפת ככל הנראה להלך הרוח הפסימי המעריך כי אנו נמצאים בפתח תקופה בעייתית ומאתגרת.

 

״לשכת הספנות היא חלק בלתי נפרד מסחר החוץ של מדינת ישראל, המהווה קרוב לשני שלישים של התמ״ג. הספנות עלולה איפה להיפגע מההתפתחויות הנ״ל. אינני יכול להצביע בשלב זה על הסיבות המדויקות לירידה הקלה בכמויות הסחר שאנו חווים לאחרונה. בסחר הבינלאומי חוזים ׳תקופת שיא חלשה׳ במכולות לקראת העונה החזקה והמסורתית השנה״.

אנו דורשים כבר תקופה ארוכה לגייס עובדים בנמל אשדוד, אולם נתקלים בנימוקים שונים מצד הממשלה וההסתדרות נגד המהלך הטבעי והחיוני הזה. זו תופעה שלילית, לא כלכלית, לפחות לא ברמת המשק, ללא היגיון תעסוקתי בהווה ובעתיד, והמצב הולך ונהיה רע יותר

ד״ר יורם זבה, נשיא לשכת הספנות הישראלית

 

לדברי זבה, המצב בנמלים, המושפע מאווירת חופשות הקיץ ומהפוגה של מופע האניות ביולי, חוזר להיות ממש בעייתי. ״בימים האחרונים נרשמו אניות רבות להמתנה, כאשר מספרן הגיע ברגע מסוים ל- 40  (נמלי אשדוד, חיפה ומספנות ישראל). שיא של כל הזמנים. אניות הגרעינים חזרו להופיע בגדול, ואפילו בממגורות דגון אניית גרעינים עלולה להמתין 10 ימים לתורה. המטען הכללי תרם אף הוא את חלקו בהופעת אניות רבות באשדוד ובמספנות ישראל ופחות בחיפה. לא צריך להיות מומחה גדול כדי להבין את ההשלכות של התפתחות זו על השירות הנמלי״.

 

לשכת הספנות היא חלק בלתי נפרד מסחר החוץ של מדינת ישראל, המהווה קרוב לשני שלישים של התמ״ג. הספנות עלולה איפה להיפגע מההתפתחויות הנ״ל. בסחר הבינלאומי חוזים ׳תקופת שיא חלשה׳ במכולות לקראת העונה החזקה והמסורתית השנה

ד״ר יורם זבה, נשיא לשכת הספנות הישראלית 

 

״סקטור המכולות באשדוד, העובד עם חלונות, נפגע רק בשוליים. יתר על כן, הוא זכה לכמות שיא דווקא בחודש יולי (עם סיכוי לשיא שנתי), ומה שיותר חשוב – לשיא תפוקה במשמרת. בחיפה אנו מדווחים על עסקים כרגיל בסקטור המכולות, כלומר שירות טוב ויעיל כמו תמיד וללא בעיות״.

 

זבה חוזר ומדגיש את המחסור הקריטי בעובדים בנמלים, ומזכיר את מדדי השירות של רספ״ן לשנת 2018 שהתפרסמו לאחרונה והצביעו בבירור על הרעה בשירות ועל התדרדרות בהיענות בביקוש לידיים עובדות. ״אנו דורשים כבר תקופה ארוכה לגייס עובדים בנמל אשדוד, אולם נתקלים בנימוקים שונים מצד הממשלה וההסתדרות נגד המהלך הטבעי והחיוני הזה. זו תופעה שלילית, לא כלכלית, לפחות לא ברמת המשק, ללא היגיון תעסוקתי בהווה ובעתיד, והמצב הולך ונהיה רע יותר״.

 

זבה מציין נקודת אור חיובית בדמות השיפור בטיפול המנופים בנמל אשדוד ומדגיש כי מדובר בנושא קריטי. ״לעומת המצב העגום בעבר, קלקולים נענים במהירות ונמנעות הפסקות הרסניות בעבודה. הנמל אף הוסיף מספר חופנים חדשים להחלפת הישנים. אפשר לעבוד אנייה עם יד במקום שתיים -  אי אפשר לעבוד עם חצי מנוף״.